69 000 €76 m²

Hämeenlinnankatu 8, Suvilahti, Vaasa3h+k+kph/wc+vh+p

Velaton hinta
69 000 €
Hoitovastike
303,45 € / kk
Asuinpinta-ala
76 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1972
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Suvilahti
Kaupunki
Vaasa

Tämä kodikas ja toimivapohjainen asunto sijaitsee hyvin hoidetussa taloyhtiössä, jossa on toteutettu merkittäviä perusparannuksia, kuten putki- ja ikkunaremontit. Merellinen Suvilahti asuinalueena on yksi Vaasan viihtyisimpiä. Upeat rantareitit kutsuvat ulkoilemaan ja ovat erityisesti koiranomistajien paratiisi.

Asunto on peruskuntoinen, mutta keittiö ja kylpyhuone on jo kertaalleen uusittu, mikä antaa hyvän pohjan päivittää kokonaisuus juuri omien toiveiden mukaiseksi. Ylimmän kerroksen sijainti tuo mukanaan rauhaa sekä miellyttävää valoisuutta. Lasitettu parveke toimii viihtyisänä lisätilana aikaisesta keväästä pitkälle syksyyn.

Erinomainen vaihtoehto niin omaksi kodiksi kuin sijoitukseenkin. Tässä on potentiaalia moneen!

Denna trivsamma och funktionella bostad är belägen i ett välskött bostadsbolag, där betydande renoveringar har genomförts, såsom rör- och fönsterrenoveringar. Havsnära Sunnanvik är ett av de mest trivsamma bostadsområdena i Vasa. De vackra strandlederna inbjuder till härliga promenader och är ett riktigt paradis, särskilt för hundägare.

Bostaden är i grundskick, men kök och badrum har redan förnyats en gång, vilket ger en bra grund för att uppdatera helheten enligt egna önskemål. Läget på översta våningen bidrar till lugn och behagligt ljusinsläpp. Den inglasade balkongen fungerar som ett trivsamt extra utrymme från tidig vår till långt in på hösten.

Ett utmärkt alternativ både som eget hem och som investering. Här finns potential för mycket!

Perustiedot

Kaupunginosa
Suvilahti
Kohdenumero
61069629
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
76 m²
Tontin pinta-ala
5 940 m²
Kokonaispinta-ala
76 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h+k+kph/wc+vh+p
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Varusteet: jääkaappipakastin, astianpesukone. Työtaso: laminaattitaso. Liesi: sähköliesi, mikroaaltouuni. 2000-luvun alusta
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke, Sisäänvedetty parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: suihku, pesuallas, WC, kylpyamme, peilikaappi, pesukone. 1990-luvun loppu tai 2000-luvun alku
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero, Kylmäkellari
Tulevat remontit
viisivuotissuunnitelmassa julkisivun ja katon kuntokartoitus, iv-järjestelmien puhdistus, lukitusjärjestelmän uusiminen, rappukäytävän ulko-ovien uusiminen.
Tehdyt remontit
2000 kattojen ja ulko-ovien katosten suojakiveyksen uusiminen, 2001 kaikkien yhtiön saunojen pukuhuoneiden korjaus, 2002 autolämmitystolppiin uudet kotelot ja autokohtaiset ajastinkellot, 2003 talopesulaan toinen pesukone, 2004 kemikaaliton vedenkäsittelylaite käyttöveteen + taloantennivahvistimet uusittu, 2005 rakennettu 4 uutta lämpötolppapaikkaa, 2006 taloyhtiön omistaman asunnon A1 kunnostus + talon 1 kylmäkellarin jäähdytysjärjestelmän uusiminen + kemikaaliton vedenkäsittelylaite lämmityskiertoon, 2007 sisäpihan käytävien betonilaatoituksen poisto ja asfaltointi + iv-kanavien puhdistus, 2008 sisäpihan valaistus uusittu, 2009 talon 3 saunatilojen peruskorjaus + kellarikäytävän katon laudoitus, 2011 tallialueiden valaistuksen uusiminen + hallintaoikeusautotallien korjauksia, 2013 talon 1 sokkelin vedeneristykset ja salaojituksien uusiminen + talon 1 saunaosaston peruskorjaus + A1-huoneiston kylpyhuoneen kunnostus, 2015 talon julkisivujen ja katon kunnon tarkistus, 2017 ikkunat ja parvekeovet uusittu + iv-järjestelmien puhdistus, 2018 talon 2 kylmäkellarin jäähdytysjärjestelmän uusiminen, 2019 autotallien kattojen maalaaminen, 2020 kellaritilojen muutostyöt, 2021 talon 2 viemärikorjaukset, 2023 LVS-saneerauksen suunnittelu ja toteutus + talon 3 viemärikorjaus.
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista, Kiinteä laajakaistasaatavuus, 100Mb

Hinta

Velaton hinta
69 000 €
Myyntihinta
49 648,39 €
Neliöhinta
907,89 € / m²
Velkaosuus
19 351,61 €

Vastikkeet

Hoitovastike
303,45 € / kk
Pääomavastike
171,96 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
475,41 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 22 € / kk. Lämmin vesi 9,50e/m3, kylmä vesi 5e/m3.
Muut kustannukset
Tietoliikenneyhteysmaksu: 7,90 € / kk. Puhelinverkko JNT 100Mb. Jos ostaja haluaa maksaa lainaosuuden pois kaupanteon yhteydessä, hän vastaa lainaosuuslaskun tilaamisesta aiheutuvista kuluista sekä poismaksusta aiheutuvista mahdollisista ylimääräisistä pankkikuluista. Hoitovastikkeessa on mukana hoitolainaa, jota ei voi maksaa pois. Hoitolaina päättyy 30.09.2029.
Autopaikan kustannukset
6 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Suvi-Kiiski Bostads Ab
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1972
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1972
Kerroksia
3
Energialuokka
D2013
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
5 940 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Team-Olli
Isännöinti
Isännöinti Mäkinen Oy, Kimmo Rosendahl, Varastokatu 4, 65100 Vaasa, 029 123 3400.
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Vaasan kaupunki
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys
Tontin vuokra päättyy
01.01.2031
Tontin vuokra
14396.64 € / vuosi