89 000 €83 m²

Pärnunkatu 6 C, Suvilahti, Vaasa4h+k+parv.

Velaton hinta
89 000 €
Hoitovastike
377,65 € / kk
Asuinpinta-ala
83 m²
Huoneita
4
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
1972
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Suvilahti
Kaupunki
Vaasa

Pian vapautumassa tilava ja valoisa neljän huoneen päätyasunto pienkerrostalon ylimmässä eli toisessa kerroksessa.

Tässä viihtyisässä kodissa on 83 m² hyvin suunniteltua asuintilaa. Asunnossa on kolme makuuhuonetta, joten se sopii erinomaisesti perheelle tai tilaa arvostavalle. Erillinen keittiö tarjoaa rauhaa ruoanlaittoon, mutta on luontevasti yhteydessä olohuoneeseen ruokailutilan kautta, mikä tekee kokonaisuudesta toimivan ja avaran.

Länteen avautuva parveke kutsuu nauttimaan ilta-auringosta, ja näkymät ovat miellyttävän avarat taloyhtiön pihan suuntaan.

Arjen sujuvuutta lisäävät samassa talossa sijaitsevat taloyhtiön saunaosasto, pesutupa sekä varastotilat, mukaan lukien kylmäkellari.

Taloyhtiössä on lisäksi hiljattain toteutettu käyttövesisaneeraus, mikä tuo huolettomuutta tuleville vuosille.

Etu-Suvilahden sijainti on erityisen ihanteellinen lapsiperheille: päiväkoti sijaitsee aivan vieressä, koulu on kävelymatkan päässä ja alueelta löytyy myös englanninkielinen leikkikoulu. Lähikauppa palvelee vain noin 250 metrin etäisyydellä.

Alue tarjoaa lisäksi upeat ulkoilumahdollisuudet meren rannalla sekä monipuoliset liikuntapaikat aivan lähietäisyydellä.

Uusia kuvia tulossa 1.4.

***********************************

Snart ledig ljus och rymlig fyrarummare i gavelläge på översta (andra) våningen i ett trivsamt mindre höghus.

Bostaden erbjuder 83 m² välplanerade kvadratmeter med tre sovrum, vilket gör den perfekt för familjen eller för dig som vill ha extra utrymme. Det separata köket ger lugn för matlagning men har en naturlig kontakt med vardagsrummet via matplatsen, vilket skapar en öppen och social helhet.

Balkongen vetter mot väster och bjuder på härlig kvällssol samt öppna och trivsamma vyer mot bolagets gård.

I samma byggnad finns husbolagets bastuavdelning, tvättstuga samt praktiska förvaringsutrymmen, inklusive matkällare.

Husbolaget har dessutom nyligen genomgått en sanering av bruksvattenledningarna, vilket ger extra trygghet inför framtiden.

Läget i Främre-Sunnanvik är särskilt attraktivt för barnfamiljer – daghem finns precis intill, skola på bekvämt avstånd och även en engelskspråkig lekskola i närheten. Närbutiken ligger endast cirka 250 meter bort.

Området erbjuder dessutom fina möjligheter till friluftsliv vid havet samt ett brett utbud av motions- och fritidsaktiviteter i närheten.

Nya bilder på kommande 1.4.

Perustiedot

Sijainti
Pärnunkatu 6 C, 65350 Vaasa
Kaupunginosa
Suvilahti
Kohdenumero
20410041
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
83 m²
Tontin pinta-ala
2 550 m²
Kokonaispinta-ala
83 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
4h+k+parv.
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Vapautuu
Heti vapaa
Lisätietoa vapautumisesta
01.04.2026 mennessä
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: astianpesukone. Keittiö uusittu 2015
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kylpyhuonekaapisto, asennettuja erikoisvarusteita. Erillisen WC:n kuvaus: Eteisessä.
Säilytystilat
kellarikomero
Tulevat remontit
Vesikaton kartoitus 2026
Tehdyt remontit
Keittiö remontoitu ja seiniä tapetoitu 2015. TALOYHTIÖSSÄ: Porraskäytävien maalaus ja kaapeli-tv 1988, Katon huopa uusittu 1992, Lämmönsiirrin ja patteritermostaatti 2005, Ilmastoinin nuohous ja säätö 2009, Ikkuna ja parvekeovien uusiminen 2010, Julkisivumaalaus 2010. Lukoston uusiminen 2014. Kylmiön jäähdytyslaitteiston uusiminen 2015. Viemäreiden kuvaus ja puhdistus 2016. Lattiakaivojen kunnostus 2018. Ilmanvaihdon kunnostus ja säätö 2021. Vesijohto-, sähkö- ja dataverkon uusimisen suunnittelu 2023. Palovaroittimien asennus 2024. Saunaosaston pintaremontti 2024. Taloyhtiön asunnon kylpyhuoneremontti 2024. Vesijohto-, sähkö- ja dataverkon uusiminen (käyttövesisaneeraus) 2024.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
Palvelut: K-Market Suvilahti n. 300 m Koulut: Suvilahden alakoulu n. 500 m
Englanninkielinen leikkikoulu n. 500 m
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
89 000 €
Myyntihinta
49 662,46 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
1 072,29 € / m²
Velkaosuus
39 337,54 €
Lunastuspykälä
Lunastusoikeus osakkailla

Vastikkeet

Hoitovastike
377,65 € / kk
Pääomavastike
294,65 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
672,30 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
23 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Taloyhtiönetti Elisa 25 M: mediamaksu 2,90 €/ kk Saunamaksu 4 €/ tunti Pesutupa 3 €/ tunti Vesiennakkomaksu 23 €/ hlö/ kk Autopaikka 10 €/ kk, autotalli 30 €/ kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Pärnunkatu 6
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1972
Huoneistojen lukumäärä
18
Kerroksia
2
Tontin koko
2 550 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöinti Mäkinen Oy, Kimmo Rosendahl, 029 123 3413, kimmo.rosendahl@ismakinen.fi
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2031
Tontin vuokra
3026.52 EUR/v.

Yhteiset tilat
sauna, talopesula, mankeli, jäähdytetty kellari, kellarikomero, urheiluvälinevarasto, askarteluhuone, kaapeli-tv.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: laatta. Pesutiloissa: laatta. Erillisessä WC:ssä: laatta. Olohuoneessa: laminaatti. Makuuhuoneessa: laminaatti. Seinät: Pesutiloissa: kaakeli. Erillisessä WC:ssä: kaakeli. Olohuoneessa: maalattu, tapetti. Makuuhuoneessa: maalattu, tapetti.
Olohuoneen varusteet
Kulku parvekkeelle