169 000 €60 m²

Kasarminkatu 21 A, Keskusta, Vaasa3 h+k (yht.järjestyksen mukaan 4h+k)

Velaton hinta
169 000 €
Hoitovastike
297 € / kk
Asuinpinta-ala
60 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 4
Rakennusvuosi
1936
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Vaasa

Tunnelmallinen ja ainutlaatuinen huoneisto, jossa on tyylikkäitä yksityiskohtia, sijaitsee vuonna 1936 rakennetun taloyhtiön kolmannessa kerroksessa. Kaikissa huoneissa on yhtenäiset parkettilattiat. Huoneiston ikkunat avautuvat länteen ja itään.

Huoneistossa on erittäin tilava eteinen, josta pääsee kaikkiin huoneisiin. Kaunis alkuperäinen lasiovi toivottaa sinut tervetulleeksi olohuoneeseen. Tilavassa olohuoneessa on myös alkovi, jota käytetään työhuoneena. Makuuhuoneeseen pääsee sekä eteisestä että olohuoneesta. Ikkunat avautuvat itään. Keittiössä on runsaasti kaappitilaa ja tilaa pienelle aamiaispöydälle, ikkunat avautuvat itään ja tuovat aamuauringon huoneeseen. Kylpyhuoneessa on kaunis mosaiikkilattia.

Taloyhtiössä tehty isoja remontteja kuten, putkiremontti, julkisivu remontti, ikkunat uusittu sekä vesikatto uusittu. Taloyhtiö omistaa tontin ja on liitetty kaukolämpöön. Kaunis sisäpiha, joka avautuu poikkikadulle, joten ei läpikulkuliikennettä. Lähellä kaupungin keskustaa ja kaikkia palveluita.

Stämningsfull och unik lägenhet med stilfulla detaljer på tredje våningen i ett husbolag byggt 1936. Alla rum har ett enhetligt parkettgolv. Fönster i lägenheten mot väster och öster.

I lägenheten finns en mycket stor hall med tillgång till varje rum. Vacker ursprunglig glasdörr välkomnar dig till det rymliga vardagsrummet. I anslutning till vardagsrummet finns en alkov, som i nuläget används som arbetsrum. Tillgång till sovrummet från såväl hallen som vardagsrummet. Fönster mot öster. Köket har mycket skåputrymme samt plats för ett mindre frukostbord, fönster mot öster som ger morgonsol till rummet. Badrummet har ett vackert mosaikgolv.

Husbolaget har utfört många stora reparationer såsom rörrenovering, fasadrenovering, nya fönster samt vattentak. Husbolaget äger tomten och är anslutet till fjärrvärme. Vacker innergård som vetter mot tvärgatan så ingen genomgångstrafik. Nära till stadens centrum och alla tjänster.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kasarminkatu 21 A, 65100 Vaasa
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
80483482
Kerros
3 / 4
Asuinpinta-ala
60 m²
Tontin pinta-ala
1 175 m²
Kokonaispinta-ala
60 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3 h+k (yht.järjestyksen mukaan 4h+k)
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone, uuni ja liesituuletin. Työtason materiaali: Laminaatti.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Asunnossa kaapistot.
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista Ilmanvaihdon kartoitus 2026 Ilmanvaihdon puhdistus 2027 Kuntokartoitus 2029
Tehdyt remontit
Putkiremontti (Rennova Oy, vesijohtoputkien uusiminen ja eristäminen sekä rappukäytävien kunnostus) 2025 Palovaroittimien asennus (sähköverkko) 2025 Vesijohtoputkien uusiminen ja eristäminen (suunnittelu ja päätös laajudesta) 2024 Kylpyhuoneiden kuntokartoitus 2023 Vesijohtoputkien kuntotarkastus 2022 Pesutuvan rakentaminen kellariin 2021 Viemärikartoitus. Piirrustukset kellareista ja kellareiden viemäreistä. Valurautaviemärit otettu pois käytöstä 2020 Vesikattojen uusinta 2017 Asuinhuoneistojen ikkunoiden uusiminen, porraskäytävien ikkunoiden kunnostaminen 2017 Julkisivuremontti 2017 Paloturvalliset jäteastiasuojat 2017 Lämmönvaihdin 2015 Patteritermostaattien uusiminen 2013 Ilmastointikanavien puhdistus 2012 Jäteastiasuojat 2010 Julkisivun kunnostus 2003 Sadevesijärjestelmä ja salaojat 2003 Katot maalattu 2002 Ikkunat kunnostettu 1999 Rakennettu sauna 1995 Uusittu antenni- ja puhelinkaapelit 1993 Uusittu sähkönousut ja keskukset 1993 Kaukolämpö 1978 Viemäriputket 1972

Velaton hinta
169 000 €
Myyntihinta
129 488,79 €
Neliöhinta
2 816,67 € / m²
Velkaosuus
39 511,21 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla 14 päivän lunastusoikeus.

Vastikkeet

Hoitovastike
297 € / kk
Pääomavastike
301,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
598,20 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
25 € / hlö / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Bostadsaktiebolaget Kaserngatan 21
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1936
Huoneistojen lukumäärä
38
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1936
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 25.05.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 175 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Vaasa, Jari Jokela, jari.jokela@retta.fi, 0102288100

Yhteiset tilat
Vinttikomero, kellarikomero, kaapeli-tv, pesutupa ja urheiluvälinevarasto