119 000 €76,5 m²

Ahventie 6, Palosaari, Vaasa3h, k, kph

Velaton hinta
119 000 €
Hoitovastike
374,85 € / kk
Asuinpinta-ala
76,5 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 2
Rakennusvuosi
1947
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Palosaari
Kaupunki
Vaasa

Tunnelmallinen, tilava ja valoisa asunto vuonna 2019-2020 peruskorjatussa taloyhtiössä. Valoisa läpitalon asunto, jossa on kaksi reilunkokoista makuuhuonetta, joissa molemmissa on vaatehuone. Avara olohuone ja keittiö, ikkunallinen kylpyhuone. Paljon säilytystilaa. Taloyhtiö omistaa tontin ja on kytketty kaukolämpöön. Erillisessä piharakennuksessa on taloyhtiön hieno saunaosasto ja pesutupa. Hyvä ja rauhallinen sijainti Palosaaressa. Koulut, kaupat ja palvelut kävelyetäisyydellä, myös keskustaan on lyhyt ja nopea matka. Asunto myydään vuokrattuna.

Ota yhteyttä ja varaa yksityisesittely!

///

En stämningsfull, rymlig och ljus lägenhet i ett bostadsbolag som har grundrenoverats 2019-2020. Lägenhet går genom huset och är således väldigt ljus och har två rejäla sovrum med ett stort klädrum i varje, öppet och luftigt vardagsrum och kök, fönsterförsett badrum. Bra med förvaringsutrymme i lägenheten. Bostadsbolaget äger tomten och har fjärrvärme. I den separata gårdsbyggnaden finns bostadsbolagets fina bastuavdelning och tvättstuga. Lugnt och bra ställe på Brändö. Skolor, butiker och service på gångavstånd, också in till Vasa centrum är det kort avstånd. Lägenheten säljs uthyrd.

Ta kontakt och boka privatvisning!

Perustiedot

Sijainti
Ahventie 6, 65200 Vaasa
Kaupunginosa
Palosaari
Kohdenumero
67782391
Kerros
1 / 2
Asuinpinta-ala
76,5 m²
Tontin pinta-ala
1 359 m²
Kokonaispinta-ala
76,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Kohde on vuokrattu. Asunto myydään vuokrattuna.
Keittiön varusteet
Varusteet: jääkaappipakastin, astianpesukone. Liesi: induktioliesi, erillisuuni, liesituuletin suodattimella
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: suihkukaappi, peili, allaskaappi, pesukoneliitäntä, WC, lattialämmitys
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero
Tulevat remontit
2026-2029: Yleistä huoltotyötä.
Tehdyt remontit
Huoneistot peruskorjattu 2019-2020 (Pintaremonttia). 1995: Viemärisaneeraus yleiset tilat. 2013: Julkisivut eristetty ja laudoitettu, ikkunat ja ovet uusittu. 2019-2020: Yleiset tilat ja huoneistot peruskorjattu (pintaremonttia). 2021: Lämmönvaihtimet uusittu 6 ja 8. 2023: Kattojen läpivientien ja piippujen pellitys, pihan kaatojen korjaukset ym, ilmastoinnin nuohous. 2024 C- ja D-portaat: Korvausilmaventt, 2 kpl/asunto, kellarin päätyihin korv.ilmaventt. putkien läpivientien tiivistys. 2025 Palovaroittimet vaihdettu, C- ja D-talon kellarin sora vaihdettu.

Velaton hinta
119 000 €
Myyntihinta
118 136,63 €
Neliöhinta
1 555,56 € / m²
Velkaosuus
863,37 €

Vastikkeet

Hoitovastike
374,85 € / kk
Pääomavastike
32,52 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
407,37 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 23 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Tietoliikenneyhteysmaksu: 9,50 € / kk. TV-maksu: 5,95 € / kk. Sähkö kulutuksen mukaan, omalla sopimuksella. Ostaja maksaa kaupanteossa varainsiirtoveroa 1,5%, mahdollinen DIAS kustannus (digitaalinen asuntokauppa) sekä omistuksen rekisteröintimaksu Maanmittauslaitoksen ylläpitämään huoneistotietojärjestelmään.

Rakennusvuosi
1947
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1947
Kerroksia
2
Energialuokka
C2018
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen
Tontin koko
1 359 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Rs-Kiinteistöhuolto Oy
Isännöinti
CTF-Isännöinti Oy, Jarmo Kovanen, puh.010-7396310
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Vaasa kaupunki
Kuntotutkimus
Rakennusmateriaalit saattaa sisältää asbestia. Mikäli ostaja remontoi asuntoa, ostajan tulee ennen remontin aloittamista olla yhteydessä isännöitsijään ja teettää tarvittaessa asunnossa asbestikartoitus. Kartoitus vaaditaan teetettäväksi rakennuksissa, joiden loppukatselmus on tehty ennen vuotta 1994, mikäli kartoitusta ei ole tehty.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys