204 000 €82,5 m²

Mittarikatu 1 B, Melaniemi, Vaasa4h+k+s+wc+iso lasitettu parveke

Velaton hinta
204 000 €
Hoitovastike
379,50 € / kk
Asuinpinta-ala
82,5 m²
Huoneita
4
Kerros
4 / 5
Rakennusvuosi
2023
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Melaniemi
Kaupunki
Vaasa

Uutta vastaava, hyväpohjainen päätyasunto Melaniemessä vuonna 2023 valmistuneessa taloyhtiössä. Neljännen (4.) kerroksen asunto rauhallisesti viheralueen puolella. Keittiö ja olohuone ovat yhtä, avaraa tilaa, mistä on käynti suurelle, lasitetulle parvekkeelle. Kolme makuuhuonetta.

Koko asunnossa on vesikiertoinen lattialämmitys (ei pattereita seinillä) ja huoneistokohtainen ilmanvaihto lämmön talteenotolla. Oman saunan yhteydessä tilava kylpyhuone, missä on tilaa pesutornille. Lisäksi erillinen wc. Vaatehuone.

Taloyhtiön yhteiset tilat ovat niin ikään uudenveroiset - asuminen tässä talossa on huoletonta. Kulkuyhteydet ovat loistavat eri puolille kaupunkia. Ajomatka keskustaan vain noin 5 min. Alueella on myös upeat ulkoilumahdollisuudet.

Mahdollisuus ostaa sähkötolppapaikka eri osakkeina.

Asunto on heti vapaa.

En gavelbostad med bra bottenlösning i Melaniemi i ett bostadsbolag färdigställt år 2023. Lägenheten är så gott som ny och ligger på fjärde (4.) våningen, lugnt mot grönområdet. Köket och vardagsrummet utgör ett öppet och rymligt utrymme, med utgång till den stora inglasade balkongen. Tre sovrum.

Hela lägenheten har vattenburen golvvärme (inga element på väggarna) och bostadsenhetlig ventilation med värmeåtervinning. I anslutning till den egna bastun finns ett rymligt badrum med plats för tvättorn. Dessutom finns en separat wc. Klädrum.

Bostadsbolagets gemensamma utrymmen är likaså i nytt skick – boendet i detta hus är bekymmersfritt. Förbindelserna till olika delar av staden är utmärkta. Körtiden till centrum är endast cirka 5 minuter. Området erbjuder också fantastiska friluftsmöjligheter.

Möjligt att köpa elstolpeplats i separata aktier.

Lägenheten är genast ledig.

Perustiedot

Sijainti
Mittarikatu 1 B, 65320 Vaasa
Kaupunginosa
Melaniemi
Kohdenumero
21265993
Kerros
4 / 5
Asuinpinta-ala
82,5 m²
Tontin pinta-ala
2 410 m²
Kokonaispinta-ala
82,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
4h+k+s+wc+iso lasitettu parveke
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Asunto on uutta vastaavassa kunnossa.
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Työtasot: laminaatti. Keittiö ja olohuone yhtä tilaa. Korkeat jääkaappi ja pakastinkaappi, induktioliesi, liesituuletin, kalusteuuni, astianpesukone.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: luode
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Tilava kylpyhuone oman saunan yhteydessä. Tilaa pesutornille.
Lisäksi erillinen wc. . Erillisen WC:n kuvaus: Erillinen wc, minkä lisäksi wc-istuin kylpyhuoneessa.
Säilytystilat
Kuvaus: Asunnolla on huoneistokohteinen varastotila taloyhtiön yhteisissä tiloissa.
Näkymät
Näkymät taloyhtiön piha-alueelle.
Tulevat remontit
Sellaisia toimenpiteitä, jotka vaikuttaisivat olennaisesti osakehuoneistojen käyttämiseen, yhtiövastikkeeseen tai osakehuoneiston käytöstä aiheutuviin kustannuksiin, ei ole suunnitteilla toteutettavaksi vuosina 2025-2029.

Velaton hinta
204 000 €
Myyntihinta
86 250 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 472,73 € / m²
Velkaosuus
117 750 €

Vastikkeet

Hoitovastike
379,50 € / kk
Pääomavastike
962,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 342 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesiennakko 14 e/kk/hlö - tasataan todellisen kulutuksen mukaan. Varainsiirtovero 1,5 %

Rakennusvuosi
2023
Huoneistojen lukumäärä
32
Kerroksia
5
Energialuokka
B2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
2 410 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö
Isännöinti
Invicta Oy, Jaana Karppinen 050 411 5201 jaana.karppinen@invicta.fi
Kaavoitustiedot
Vaasan kaupunki 06 325 1111
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Muu, Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Vesikiertoinen lattialämmitys
Tontin vuokra päättyy
31.12.2071

Pysäköintitilan kuvaus
autokatoksia: 10. sähköpistokkeita: 22.
Yhteiset tilat
talopesula, urheiluvälinevarasto, askarteluhuone.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: vinyyli. Pesutiloissa: laatta. Olohuoneessa: vinyyli. Makuuhuoneessa: vinyyli. Saunassa: laatta. Seinät: Pesutiloissa: kaakeli. Saunassa: puu.
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Kolme makuuhuonetta.
Olohuoneen varusteet
Olohuone yhtä tilaa keittiön kanssa. Kulku suurelle, lasitetulle parvekkeelle olohuoneesta.