76 500 €63 m²

Märssytie 6 C, Janhua, Uusikaupunki2h+k+s

Velaton hinta
76 500 €
Hoitovastike
223,65 € / kk
Asuinpinta-ala
63 m²
Huoneita
2
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1988
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Janhua
Kaupunki
Uusikaupunki

Tämä Märssytie 6:n päätyrivitalohuoneisto tarjoaa mainion mahdollisuuden toteuttaa unelmasi kodista juuri omien toiveidesi mukaan. Alkuperäisessä kunnossa oleva asunto kutsuu uutta omistajaa remontoimaan ja raikastamaan tilat oman makunsa ja tarpeidensa mukaisesti. Kodikas asuminen yhdistyy rauhalliseen rivitaloympäristöön, jossa nautit oman kotisi yksityisyydestä.

Käytännöllinen ja selkeä huonejärjestys kattaa 63 neliötä, joihon kuuluu tilava olohuone, keittiö, makuuhuone, oma sauna sekä kylpyhuone ja erillinen wc. Olohuoneesta avautuu käynti länteen suuntautuvalle takapihalle, jossa nautit ilta-auringosta. Keittiöstä löytyy hyvin säilytystilaa, ja makuuhuoneessa rauhalliset näkymät suuntautuvat etupihalle. Lisäksi asuntoon kuuluu ulkovarasto ja pihavaja.

Janhua on perheystävällinen ja viihtyisä asuinalue, josta löytyvät vehreät ja merelliset ulkoilualueet ja matka Uudenkaupungin keskustaan taittuu nopeasti. Päiväkoti ja koulut sijaitsevat kävelymatkan päässä. Rauhallinen ympäristö ja vehreä naapurusto lisäävät kodin viihtyvyyttä.

Taloyhtiössä on tehty lukuisia tärkeitä kunnostuksia: käyttövesiputkisto on uusittu 2025, vesikourut ja ovet uusittu sekä talon katto ja IV-hormit remontoitu 2020.

Varaa oma esittelyaikasi - tule paikan päälle näkemään tämän kodin potentiaali ja tekemään tästä juuri sinun näköisesi kodin! Ota yhteyttä: Tuuli Mäkiranta, puh. 040 630 4911, tuuli.makiranta@op.fi.

Tarvitsetko apua myös oman asuntosi myynnissä? Kysy rohkeasti lisää - autan mielelläni kaikissa kodinvaihdon asioissa!

Perustiedot

Sijainti
Märssytie 6 C, 23500 Uusikaupunki
Kaupunginosa
Janhua
Kohdenumero
615646
Kerroksia
1
Kerroksen lisätiedot
Alin kerros
Asuinpinta-ala
63 m²
Tontin pinta-ala
2 500 m²
Kokonaispinta-ala
63 m²
Huoneiston kokoonpano
2h+k+s
Huoneita
2
Kunto
Välttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti
Keittiön varusteet
Jääkaappi, pakastekaappi, sähköliesi, liesituuletin Aktiivihiilisuodatin, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Sauna, sähkökiuas, kylpyhuone, suihku Kylpyhuone, suihkuseinä Kylpyhuone, peilit Kylpyhuone, pesukoneliitäntä Kylpyhuone, lattialämmitys Kylpyhuone. Kylpyhuoneen hanat ja wc-pytty uusittu joulukuu 2025 (käyttövesiputkistoremontti)
Säilytystilat
Ulkovarasto, pihavaja
Näkymät
Keittiön ja olohuoneen ikkunat takapihalle. Makuuhuoneen näkymät etupihalle. Takapiha länteen ja etupiha itään.
Tulevat remontit
Päätetyt: Yhtiökokouksen 30.6.2025 hyväksymä kunnossapitotarveselvitys: 2025 Käyttövesiputkiston uusiminen (tehty) 2025 Uudet huon.mittarit (tehty) Hallitus käsitellyt 26.3.2026 (yllä mainitut valmistuneet urakat) kunnossapitotarpeet seuraaville viidelle vuodelle ja esitellyt ne yhtiökokouksessa 22.4.2026.
Tehdyt remontit
2024 Autokatosten kunnostus ja maalaus 2021 Vesikourut uusittu 2020 Huoneistojen lukostot uusittu 2020 Huoneistojen etu- ja takaovet uusittu 2020 Iv hormit sekä katto uusittu 2013 Lämmönvaihdin uusittu 2011 Autokatospaikkojen lämpöpistorasiat 2011 Asfaltointi lämmönjakohuoneen kohdalla 2011 2011 Pihavalojen valotolppien kupujen sekä polttimoiden uusiminen. Asunnon remontit: Ei ole tehnyt
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Lisätiedot
Taloyhtiö on siirtynyt sähköiseen Huoneistotietojärjestelmään. Ostaja on tietoinen siitä, että hänen tulee hakea omistusoikeutensa rekisteröintiä huoneistotietojärjestelmään Maanmittauslaitokselta kahden (2) kuukauden kuluessa kauppakirjan allekirjoituksesta. Samalla ostajan on toimitettava paperinen osakekirja Maanmittauslaitokselle mitätöitäväksi. Ostaja on tietoinen siitä, että mikäli edellä mainittu määräaika laiminlyödään, seuraa tästä hakemusmaksun korotus. Ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista mahdollisista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Ostaja maksaa varainsiirtoveron 1,5% velattomasta kauppahinnasta kaupanteon yhteydessä. Pihavajassa ns. kesävesi

Velaton hinta
76 500 €
Myyntihinta
63 684,54 €
Neliöhinta
1 214,29 € / m²
Velkaosuus
12 815,46 €

Vastikkeet

Hoitovastike
223,65 € / kk
Pääomavastike
90,56 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
314,21 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Mittarin mukaan
Muut kustannukset
Autopaikka 2,00 €/kk. Hoitovastikkeen peruste on huoneistojen pinta-ala, rahoitusvastikkeen peruste osakkeiden lukumäärä. Vesimaksun peruste: kulutuksen mukaan, ennakkovesimaksu 15€/hlö/kk. Vesimaksu kylmä (mittari) 6,03 m3 ja lämmin (mittari) 11,53 m3.

Rakennusvuosi
1988
Huoneistojen lukumäärä
10
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1988
Kerroksia
1
Tontin koko
2 500 m²
Tontin vuokra päättyy
01.03.2038
Tontin vuokra
Vuosivuokra 1 522,54 €
Kunnan numero
895

Yhteiset tilat
Pyörävarasto, askarteluhuone, kaapeli-TV, taloyhtiökuitu VSP