52 000 €67 m²

Niemeläntie 6 as, Vanha-Ulvila, Ulvilamh+oh+k+kh+s+wc+vh

Velaton hinta
52 000 €
Hoitovastike
229,14 € / kk
Asuinpinta-ala
67 m²
Huoneita
2
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1975
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Vanha-Ulvila
Kaupunki
Ulvila

Viihtyisä kaksio rauhallisella sijainnilla Ulvilassa

Myynnissä peruskuntoinen rivitalokaksio Niemeläntiellä Ulvilassa, rauhallisella ja viihtyisällä asuinalueella.

Tämä rivitalon päätyasunto sijaitsee hyvin hoidetussa taloyhtiössä, joka on omalla tontilla ja jossa on vuosien varrella tehty hyvin uudistuksia. Lämmitysmuotona on energiatehokas maalämpö, joka tuo edullisuutta ja ennustettavuutta asumiskustannuksiin.

Asunnossa on käytännöllinen pohjaratkaisu, oma sauna sekä aurinkoinen takapiha, jossa on mukava paistatella päivää aamukahvien kera.

Huoneisto vaatii jonkin verran pintaremonttia, mutta tarjoaa erinomaisen mahdollisuuden tehdä asunnosta oman näköinen.

Tämä koti sopii mainiosti ensiasunnoksi, sijoituskäyttöön tai vaikkapa pienelle perheelle, joka arvostaa rauhallista asuinympäristöä ja hyviä liikenneyhteyksiä.

Soita niin mennään katsomaan.

Riina Kuusijoensuu 041 462 5535

Perustiedot

Kaupunginosa
Vanha-Ulvila
Kohdenumero
80499541
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
67 m²
Tontin pinta-ala
4 595 m²
Kokonaispinta-ala
67 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
mh+oh+k+kh+s+wc+vh
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi ja liesituuletin. Liesi: Valurautaliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku ja pesukoneliitäntä. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peili, pesuallas, allaskaappi, bidee-suihku ja pesukoneliitäntä.
Säilytystilat
Vaatehuone
Tulevat remontit
Vesikaton kunnon tarkastus 2026-2030 Sähköautojen latausvalmiuden varmistaminen, tarvittavat muutostyöt Sisäänkäyntien käytävien kunnostus, seuraava yhtiökokous 2025 Ilmastointikanavien puhdistus, seuraava yhtiökokous 2025
Tehdyt remontit
Harjakatto v.-87, aluskate v.-99; LV-putkistojen uusiminen Btalo 1986 ja A-talo 1997 Pesuhuoneiden uusiminen v.1997 Piha-alueen sadevesiviemäröinti v. 2000 Takaovien uusiminen v. 2005. Etuovien uusiminen v. 2008 ja lukostojen uudelleen sarjoitus ABLOY EXEC avaimille. Ulkopuolisten maalipintojen maalaustöitä talkoilla 2010. Lämmityskattilan uusiminen 2011. Yhtiön ikkunat uusittiin vuonna 2014. Lämmitysverkoston perussäätö ja uudet patteriventtiilit 2017. Autotalliovien maalaus 2019. (osakkaan kunnossapitovastuu) Jätekatoksen rakentaminen 2020 Huoneistojen välisten piha-aitojen uusiminen 2021 Maalämmön rakentaminen 2023 Talousrakennuksen katon uusiminen 2023 Autotallien edustojen hulevesien ohjaus 2023-2024 Palovaroittimien hankinta asuntoihin 2024

Velaton hinta
52 000 €
Myyntihinta
52 000 €
Neliöhinta
776,12 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
229,14 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
234,14 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Muu vastike: 5 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Ulvilan Niemelänpuisto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiökokous 11.3.2013 päätti, että autotallien ovien korjausvastuu kaikissa rikkoutumisissa kuuluu edelleen osakkeenomistajille. Yhtiö ei osallistu rikkoutumisen ja huollon kustannuksiin. Yhtiökokous 28.4.2021 Päätettiin, että osakkeenomistaja voi hankkia omalla kustannuksellaan sähköauton latauspisteen. Latauspistettä hankittaessa tulee ottaa huomioon, että latauspisteellä kulutettu sähköenergia voidaan mitata. Ennen latauspisteen hankintaa yhtiölle tulee tehdä ilmoitus latauspisteen hankinnasta esityksineen. Yhtiö laskuttaa mittauksen perusteella auton lataukseen käytetystä kiinteistösähköstä latauspisteen omistajaa. Vuosi 2025 Asuntojen sisäänkäyntien pihakäytävät on uusittu, kokonaiskustannukset 10763,63 €. Huoneistorakennekorjauksiin on käytetty 8689,00 €. Työt on rahoitettu yhtiön aikaisemmin kertyneellä ylijäämällä. Taloyhtiön kiinnitykset: 292 046,98 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1975
Huoneistojen lukumäärä
18
Kerroksia
1
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 09.01.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Tontin koko
4 595 m²