216 000 €80,5 m²

Jussilanpolku 2 A, Mikkola, Tuusula3h+vh+wc+k+kph+s+et+tk ( yj. 3h+k+s )

Velaton hinta
216 000 €
Hoitovastike
201,25 € / kk
Asuinpinta-ala
80,5 m²
Huoneita
3
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1991
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Mikkola
Kaupunki
Tuusula

Tilava ja valoisa päätyrivitalokolmio hyvällä pohjaratkaisulla!

Tervetuloa tutustumaan tähän kodikkaaseen rivitalon päätykolmioon Tuusulan Mikkkolaan! Tämä hyväkuntoinen 80,5 m² asunto tarjoaa toimivan pohjaratkaisun ja rauhallisen asuinympäristön.

Tässä kodissa tilat muodostavat toimivan ja viihtyisän kokonaisuuden. Asunnossa on kaksi tilavaa makuuhuonetta sekä avara olohuone, josta on käynti takapihalle. Reilunkokoinen, erillinen keittiö tarjoaa hyvät puitteet vaativammallekin kotikokille. Vuonna 2020 uusittu kylpyhuone ja erillinen wc tuovat asumiseen modernia mukavuutta.

Sijainti Hyrylän kehittyvällä asuinalueella on erinomainen. Monipuoliset palvelut, kuten kaupat, kahvilat ja terveyspalvelut, sijaitsevat vain lyhyen matkan päässä. Alue tarjoaa myös runsaasti vapaa-ajanviettomahdollisuuksia puistojen ja ulkoilureittien muodossa ja Tuusulanjärven kauniit maisemat ovat helposti saavutettavissa. Lähistöltä löytyvät lisäksi päiväkodit ja koulut.

Asunto-osakeyhtiö As. Oy Tuusulan Mikkolanlaakso on hyvin hoidettu. Asunnossa on valmius valokuituun.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän kodikkaaseen rivitaloasuntoon, joka tarjoaa loistavat puitteet.

Lisätiedot ja esittelyt: Sanna Immonen sanna.immonen@remax.fi tai 040 620 1105

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Jussilanpolku 2 A, 04300 Tuusula
Kaupunginosa
Mikkola
Kohdenumero
80495664
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
80,5 m²
Tontin pinta-ala
6 700 m²
Kokonaispinta-ala
80,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+vh+wc+k+kph+s+et+tk ( yj. 3h+k+s )
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, liesi, liesituuletin, uuni ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti. 2020 syksy: keittiön taso ja vetimet vaihdettu, kaapin ovet sekä välitilan laatat maalattu.
Parveke
Ei
Terassin kuvaus
Terassi tehty kevät 2021.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi ja allaskaappi. Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone remontoitu syksyllä 2020. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peili, bidee-suihku ja pesuallas. Erillisen WC:n kuvaus: Syksy 2020: Wc:n laatat maalattu ja wc-pönttö vaihdettu.
Säilytystilat
Kaapistot ja vaatehuone. Lisätietoja säilytystiloista: Eteisen vaatekaappi uusittu kesällä 2024.
Toisen makkarin vaatekaappien ovet maalattu sekä vetimet vaihdettu syksyllä 2020.
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys 2025-2029: 2025: julkisivumaalaus ( tehty),Tiilikaton pesu ja pinnoitus ( tehty) 2027: IV-nuohous ja säätö 2027 - Sähköautojen latausvalmiuden kartoitus
Tehdyt remontit
1999: D- ja E-talojen painumien oikaisu 2000: D- ja E-talojen painumamittauksia 2002: D- ja E-talojen painumamittauksia 2003: D- ja E-talojen painumamittauksia 2005: D- ja E-talojen painumamittauksia 2006: Lämminvesivaraaja uusittu 2007: D- ja E-talojen painumamittauksia; ulkovalaisimet uusittu 2008: D-talon ali menevän viemärilinjan avaus, kuvaus ja osittainen uusiminen 2009: D- ja E-talojen painumamittauksia; IV-nuohous ja säätö; julkisivumaalaus 2010: Autokatoksen saneeraus 2011: Lämmön talteenottojärjestelmän (LTO) käyttöönotto; eristeen lisääminen yläpohjaan 2012: D- ja E-talojen painumamittauksia; 4 autopaikalle lämmitystolpat; liittymä Suonkaulankujalle 2013: Autokatosalueen asfaltointi 2014: D- ja E-talojen painumamittauksia 2015: Sähköpattereiden uusiminen (ei hsto 9) 2016: D- ja E-talojen painumamittauksia; autokatosten katon huoltomaalaus 2017: Vesikaton kuntoraportti 2019: D- ja E-talojen painumamittauksia; pihavalaisimien ja numerovalaisimien uusiminen LED-valaisimiksi; jäteveden pohja- ja pihaviemärien puhdistus ja kuvaus 2020: Kylpyhuoneiden, saunojen ja kodinhoitohuoneiden saneeraus (jatkuu 2021) 2021: Kylpyhuoneiden ym. saneeraus (jatkuu); IV-nuohous ja säätö; autokatosten maalaus 2022: D- ja E-talojen painumamittauksia; lukitusjärjestelmän uusiminen; A-talon eteläpäädyn huoltomaalaus 2023: Salaojien huuhtelu ja kuvaus 2024: D-talon viemärin korjaus; palovaroittimien uusiminen (10 v akku, vastuu siirtyy 2026)
Palvelut
Hyrylän keskustan monipuoliset palvelut ovat vain lyhyen matkan päässä. Lähistöltä löytyvät ruokakaupat, kahvilat ja ravintolat, apteekki sekä terveyspalvelut. Lisäksi alueella on kirjasto, kunnan palveluja sekä erilaisia erikoisliikkeitä, jotka tekevät arjesta sujuvaa ja helppoa.
Vapaa-ajan mahdollisuuksia löytyy runsaasti aivan lähialueelta. Alueella on puistoja, ulkoilureittejä sekä liikuntapaikkoja, Tuusulan monipuolinen urheilukeskus ja Tuusulanjärven kauniit maisemat tarjoavat erinomaiset mahdollisuudet ulkoiluun ja virkistäytymiseen ympäri vuoden.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
858-401-0005-0413
Postitoimipaikka
Tuusula
Tietoliikennepalvelut
Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
216 000 €
Myyntihinta
197 609,23 €
Neliöhinta
2 683,23 € / m²
Velkaosuus
18 390,77 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
201,25 € / kk
Pääomavastike
302,68 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
503,93 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
18 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autokatospaikka 15€ /kk Lisäautopaikka 7,50€ /kk Huoneistokohtaiset vesimittarit. Vesitasaus kerran vuodessa.
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Tuusulan Mikkolanlaakso
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 462 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1991
Huoneistojen lukumäärä
18
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1991
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
Puu
Kattomateriaali
Tiili
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 14.01.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen tulo- ja poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
6 700 m²
Isännöinti
Keravan kiinteistöpalvelu Oy
Kaavoitustiedot
Tuusulan kunta p. 09 87181 § 4 Lahelanorsi (kaava nro 3650) https://tuusula.cloudnc.fi/fi-FI/Toimielimet/Nimistoumltoimikunta/Kokous_2312025/Lahelanorsi_kaava_nro_3650(84376)
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, hyvä kulkuyhteys, hyvät pyöräilytiet ja sujuvat yhteydet omalla autolla Liikkuminen on sujuvaa niin omalla autolla kuin julkisilla. Hyrylän alueelta on suorat bussiyhteydet Helsinkiin ja muihin lähikaupunkeihin. Autolla pääsee nopeasti Tuusulanväylälle ja Helsinki-Vantaan lentoasema sekä kauppakeskus Jumbo sijaitsevat vain n. 15 minuutin ajomatkan päässä.