219 000 €88 m²

Nahkatehtaankuja 2 B, Hyrylä, Tuusula4h, k, rt, s, kph, wc, vh, var.

Velaton hinta
219 000 €
Hoitovastike
396 € / kk
Asuinpinta-ala
88 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1982
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Hyrylä
Kaupunki
Tuusula

Hyrylässä, rauhallisella Nahkatehtaankujalla sijaitsee viehättävä ja erittäin siistikuntoinen yksitasoinen rivitalon päätyasunto. Huoneistossa on kolme makuuhuonetta, olohuone, keittiö, ruokailutila, sauna sekä kylpyhuone ja erillinen WC. Olohuone, ruokailutila ja v. 2021 tyylikkäästi uudistettu keittiö muodostavat tilavan ja valoisan yhtenäisen kokonaisuuden. Ilmalämpöpumppu viilentää mukavasti helteisinä päivinä ja alentaa tehokkaasti lämmityskuluissa kylmällä säällä.

Asunnon suojaisa piha-alue rajoittuu puistoalueeseen, mikä takaa rauhalliset näkymät ja oman rauhan. Takapihan puuverhoiltu terassi on ihanteellinen paikka rentoutumiseen ja kesäpäivistä nauttimiseen.

Hyrylän keskustan palvelut, koulut ja päiväkoti ovat kävelyetäisyydellä, ja liikenneyhteydet ovat erinomaiset. Linja-autoasema sijaitsee noin 900 metrin päässä, ja Keravan juna-asemalle on matkaa noin 7 kilometriä. Helsinki-Vantaan lentokentälle pääsee sujuvasti, sillä se sijaitsee vain 14 kilometrin päässä.

Upeat ulkoilumahdollisuudet sijaitsevat aivan vieressä. Tuusulanjärvi monine mahdollisuuksineen; mm. järven ympäripyöräily, talvella hiihtoladut, luisteluväylät ym. Uimahalli n. 1 km. Tuusulan golf n. 3 km.

Asunto Oy Jokipellonpuisto on hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa on tehty useita kunnostuksia vuosien varrella. Jokaiselle huoneistolle kuuluu yksi autopaikka, ja tarvittaessa paikkoja voi vuokrata lisää.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän kodikkaaseen rivitalon päätyasuntoon, joka tarjoaa mukavaa asumista rauhallisessa ympäristössä lähellä palveluja ja hyviä liikenneyhteyksiä.

Lisätiedot ja esittelyt outi.silvennonen@remax.fi tai 0400 424050.

Onko nykyisen asuntosi myynti ajankohtaista? Kutsu minut ilmaiselle arviokäynnille ilman sitoumuksia!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Hyrylä
Kohdenumero
80484301
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
88 m²
Tontin pinta-ala
9 772 m²
Kokonaispinta-ala
88 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h, k, rt, s, kph, wc, vh, var.
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
n. 2 kk kaupasta / sop. mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Liesituuletin, astianpesukone, jääkaappipakastin ja erillinen pakastin. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Keittiön kaapistot uusittu v. 2021.
Terassin kuvaus
Talon sisääntulon yhteydessä kiveyksin huoliteltu patio. Takapihalla puuverhoiltu terassialue.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä ja lämminvesivaraaja. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peili, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Vaatehuone, kylmä ulkovarasto ja liukuovikaapistot
Näkymät
Rauhaisat näkymät takapihalle ja puistoalueelle.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys: - huoneistojen märkätilakatselmus 2025 (suositeltu) - sähköautojen latausjärjestelmä 2025 (suositeltu) - huoneistojen välisten aitojen kunnostus 2025 (suositeltu) - julkisivun huoltomaalaus 2025 (suositeltu) - pihavälineiden uusiminen 2025 (suositeltu) - energiatodistuksen laadinta ja tilaus 2025 (suositeltu) - huoneistojen E20 ja E22 vahinkojen korjaukset 2025 (suositeltu) - räystäiden oikaisu 2025 (suositeltu) - huoneistojen märkätilojen korjausten suunnittelu 2026 (suositeltu) - yhtiön sähköjärjestelmän uusimisen suunnittelu ja korjaus 2027 (suositeltu) - käyttövesien ja viemäreiden uusimisen suunnittelu ja korjaus 2027 (suositeltu) KUNNOSSAPITOTARVESELVITYS ON HALLITUKSEN NÄKEMYS KUNNOSSAPITOTARPEISTA 5 VUODEN AIKANA. PÄÄTÖKSET MAHDOLLISESTI KÄYNNISTETTÄVIEN KUNNOSSAPITOTÖIDEN JA MUUTOSTÖIDEN SUUNNITTELUSTA, TOTEUTUKSESTA SEKÄ RAHOITUKSESTA TEHDÄÄN YHTIÖKOKOUKSESSA ERIKSEEN.
Tehdyt remontit
Sadevesiviemäröinti ja salaojat 1999. Jätekatos 2000. Lämminvesivaraajien uusiminen 2001. Kahden kevyen liikenteen sisäänkäynnin rummut uusittu 2009. Ikkunat ja pihaovet uusittu 2011. IV- putkien nuohous 2014. Vesikatteen uusiminen 2017. Huoneiston F26 viemäriputken korjaus 2018. Sähköautonlatauskartoitus 2021. Kuntokartoitus 2021. Jätevesikaivon uusiminen 2021-2022. Jätevesipumppaamon keskuksen uusiminen 2021. Huoneistokohtaisten vesimittarien vaihto 2022. Vesikaton tuuletusputkien tiivistys 2023. Ulko-ovien ja lukituksen uusiminen 2023 (ei terassinovet). Sadevesi- ja salaojien huuhtelu ja kuvaus 2024. Leikkipaikan vuositarkastus 2025.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Saunassa led-valaistus ja audio-kaiuttimet.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Hyrylän keskustan palvelut kävelyetäisyydellä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
858-401-5-328,332
Postitoimipaikka
Tuusula

Hinta

Velaton hinta
219 000 €
Myyntihinta
210 073,81 €
Neliöhinta
2 488,64 € / m²
Velkaosuus
8 926,19 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
396 € / kk
Pääomavastike
154 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
550 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 18 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autopaikka 10 e/kk, autopaikka kylmä 7 e/kk. Kaapeli/satelliitti-tv vastike 5,30 e/kk. Kokonaissähkönkulutus ollut nykyisellä asukkaalla n. 7000 kWh/vuosi.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Jokipellonpuisto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: YK 28.5.2025 on päättänyt käynnistää huoneistojen E20, E21 ja E22 valesokkelikorjaukset. Korjaukset aloitettu 9.7.2025. YK valtuutti hallituksen nostamaan enintään 220 000 euroa lainaa yhtiön akuuttien korjausten kattamiseksi sekä valtuuttamaan hallitus panttaamaan yhtiön omaisuutta lainan vakuudeksi. Korjauksista tulee aiheutumaan kustannuksia myytävälle huoneistolle. YJ 7§ jälkikäteen asennetut terassit ja takat osakkaiden vastuulla. Taloyhtiön kiinnitykset: 601 366 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1982
Huoneistojen lukumäärä
30
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1982
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
Puu ja tiili
Kattomateriaali
Pelti
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 24.06.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
9 772 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti