173 000 €61,5 m²

Itäinen Rantakatu 48-50 C, Martti, Turku3h+k

Velaton hinta
173 000 €
Hoitovastike
169,13 € / kk
Asuinpinta-ala
61,5 m²
Huoneita
3
Kerros
5 / 10
Rakennusvuosi
1963
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Martti
Kaupunki
Turku

Valoisa kolmio Aurajoen tuntumassa Martissa

Tervetuloa kotiin viidenteen kerrokseen Aurajoen rantamaisemiin Martin suositulle asuinalueelle.

Muuttovalmis hyväkuntoinen valoisa asunto, minkä parvekkeelta on näköalat Aurajoelle.

Jokirantaa pitkin kävelet muutamassa minuutissa kauppatorille ja palveluiden äärelle. Alueen monipuoliset palvelut, ravintolat ja joukkoliikenneyhteydet ovat kivenheiton päässä.

Tervetuloa tutustumaan!

Kysy lisää ja varaa yksityisesittely Rainer Nilovaara, p. 044 585 7334 (myös WhatsApp) rainer.nilovaara@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Itäinen Rantakatu 48-50 C, 20810 Turku
Kaupunginosa
Martti
Kohdenumero
80507329
Kerros
5 / 10
Asuinpinta-ala
61,5 m²
Tontin pinta-ala
1,33 ha
Kokonaispinta-ala
61,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+k
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, astianpesukone ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Sisäänvedetty parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas ja allaskaappi.
Tulevat remontit
2026: Asuinrakennusten vesikattojen korjaustöiden valmistelu 2026: Julkisivujen ja parvekkeiden korjaustöiden valmistelu 2026: Autohallin korjaustöiden valmistelu 2026: Kylmäkellareiden purkaminen taloista A, B, C, D, E, F sekä G ja niiden muuttaminen pyörävarastoiksi
Tehdyt remontit
2025: Palovaroittimien asennus asuntoihin 2023: Yleisten tilojen ulko-ovien huoltomaalaus 2022: Sokkeleiden tasoitus ja maalaus 2021: Pistetalojen parvekeovien ja -ikkunoiden uusiminen 2021: Aidan rakentaminen H-talon edustalle 2020: Julkisivujen puhdistus ja suojauskäsittely 2020: Porrashuoneiden ulko-ovien vaihto 2020: Sisäpihan sisäänkäyntien tekeminen esteettömiksi 2018: Lamellitalon parvekeseinien korjaus ja parvekeovien ja ikkunoiden uusinta 2017: Kattokaivojen liitoksien uusiminen 2016: Lämmönvaihtimien uusinta ja paineenkorotuspumpun asennus 2014: Lukoston uusiminen 2013: Linjasaneeraus 2012: Lamellitalon liikuntasauman ankkurointi 2012: Pistetalojen ylimmän kerroksen pellitysten uusinta 2009: Porraskäytävien sisääntulojen saneeraus 2008: Hissien saneeraus 2002: G- ja H-talojen perustusten vahvistaminen 1990: Ikkunoiden uusinta (ei parvekkeiden) 1984: Julkisivujen lisäeristys ja profiilipellitys
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
853-004-0003-0008
Postitoimipaikka
Turku
Tietoliikennepalvelut
Telia, Kaapeli-tv (DVB-C)

Hinta

Velaton hinta
173 000 €
Myyntihinta
162 677,03 €
Neliöhinta
2 813,01 € / m²
Velkaosuus
10 322,97 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
169,13 € / kk
Pääomavastike
120,55 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
289,68 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
2,00 € kertamaksu
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Kylmä vesi 4,30 €/m³, lämmin vesi 10,40 €/m³ (kulutuksen mukaan). Sähkömaksu perusmaksu 3,20 €/kk ja 0,13 €/kWh. Sähköauton lataussähkö 0,1350 €/kWh. Pesutupa 5,00 €/kerta. Kylmäkellari 20,00 €. Laskutuslisä paperilaskusta 5,00 €.
Autopaikan kustannukset
20 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-oy Sokerinranta
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: mankelihuone, sauna. Taloyhtiön lisätiedot: Kylmävesimaksu ja lämminvesimaksu mittarien mukaan 1.1.2015. Osakkeenomistajalle saattaa syntyä lainaosuuden poismaksun yhteydessä luoton myöntäneen rahalaitoksen kulloinkin voimassa olevan hinnaston mukaisia lisäkuluja, jotka veloitetaan osakkeenomistajalta. 21.11.2024 hallituksen kokous päätti, että paperisesta vesi- ja sähkölaskusta peritään 5,00 € lisämaksu ja 2025 vuoden alusta ja vesi- ja sähkö laskutetaan osakkeenomistajalta. Taloyhtiön kiinnitykset: 6 860 000 €
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1963
Huoneistojen lukumäärä
305
Liiketilojen pinta-ala
128 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1963
Kerroksia
10
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 01.08.2035, Lisätiedot: E-luku 149 kWhE/(m²vuosi)
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poistoilma
Kiinteistön antennijärjestelmä