169 000 €70 m²

Hurtinkatu 14 B, Pääskyvuori, Turku3h+k+s

Velaton hinta
169 000 €
Hoitovastike
280 € / kk
Asuinpinta-ala
70 m²
Huoneita
3
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1976
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Pääskyvuori
Kaupunki
Turku

Toimiva rivitalokoti kahdessa tasossa Pääskyvuoressa

Pääskyvuoresta tarjolla toimivapohjainen ja valoisa rivitalokoti, jossa tilat jakautuvat käytännöllisesti kahteen kerrokseen.

Asunnon noin 70 m² kokonaisuus tarjoaa kaksi makuuhuonetta, tilavan olohuoneen sekä toimivan keittiön, joka on varusteltu nykyaikaisilla kodinkoneilla ja yhdistyy luontevasti ruokailutilaan. Olohuoneen parkettilattia tuo tilaan lämpöä ja kodikkuutta.

Oma sauna tuo arkeen mukavuutta, ja kylpyhuoneen lattialämmitys lisää asumisviihtyvyyttä. Asunnon oma terassi toimii viihtyisänä oleskelutilana erityisesti kesäisin, tarjoten näkymät vehreälle pihalle.

Vuonna 1976 valmistunut Asunto Oy Merisirri on hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa kunnossapitoa on tehty suunnitelmallisesti. Viime vuosien parannuksiin kuuluvat muun muassa sähköautojen latausinfra sekä asuntojen käyttövesiputkien uusinta.

Sijainti tarjoaa sujuvat liikenneyhteydet sekä arkea helpottavat palvelut lähellä. Päiväkoti, koulu ja ulkoilumahdollisuudet löytyvät kävelyetäisyydeltä.

Selkeä ja toimiva koti arkeen – tilat, jotka palvelevat sujuvaa asumista nyt ja tulevaisuudessa.

Ota yhteyttä välittäjään pienellä kynnyksellä, niin sovitaan esittely. Tavoitat minut puhelimitse, viestillä ja sähköpostilla. ----------------------------------------------------------------------------------------------- Christian Carpelan Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV 0400917167 christian.carpelan@remax.fi RE/MAX OmaanKotiin

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Hurtinkatu 14 B, 20610 Turku
Kaupunginosa
Pääskyvuori
Kohdenumero
80503574
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
70 m²
Tontin pinta-ala
5 651 m²
Kokonaispinta-ala
70 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+k+s
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Seinäkaapit ja kaapistot
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys tulevalle 5 vuodelle: 2026: - Asuntojen väliaitojen maalaus talkoilla - Kylpyhuoneremontit vesivuototapauksissa - Talotikkaiden uusiminen - Julkisivun puuosien huoltomaalaus talkoilla - Ikkunoiden yläpuolisten osien maalaus - A-, B- ja C-talon katon tarkastus ja kattojen pesu - C-talon päädyn korjaus - Sokkeleiden korjaus talkoilla 2027: - Kylpyhuoneremontit vesivuototapauksissa - Ikkunoiden yläpuolisten osien maalaus - D-talon katon pesu ja paikkamaalaus - Sokkeleiden korjaus talkoilla
Tehdyt remontit
1987: Kaapeli-TV 1988: Uusi harjakatto 1995: Varastojen katot uusittu 2008: Asuntojen väliset aidat uusittiin koko yhtiössä 2013: Peltikatot maalattu, ilmanvaihtokanavien puhdistus sekä poistoilmaventtiilien säätö 2015: C-talon puurakenteiset parvekkeet uusittiin 2016 Valesokkelirakenteen kuntotutkimus on yhtiössä teetetty kesällä. Kuntotutkimuksessa todetut ongelmat ollaan korjattu vuosien varrella. Viimeiset ongelmat korjattiin vuonna 2020. 2017: Lämpö Oy Nokikanan kanaalisaneeraus, lämpökeskuksesta uudet lämpö- ja käyttövesiputket yhtiöön vesimittareille asti, vesimittarit uusittiin etäluettaviksi Nokikanan lukuun, valokuituyhteys tuotiin yhtiöön lämpökeskukselta, sadevesikaivoja uusittiin ja niiden lukumäärää lisättiin tarvittavilta osin 2018: Käyttövesiputkien saneeraukseen liittyvät suunnitelmat laadittu yhtiöön 2019: Lämpö Oy Nokikanan ja sen kaikkien 6 osakkuusyhtiön yhteishanke, jossa kaikki alueen 1000 patteriventtiiliä ja termostaattia uusittiin, samalla Nokikanan lämmönjakokeskus uusittiin ja lämpöjohtoverkosto tasapainotettiin 2020: Valesokkelirakenteen tutkimuksessa todettujen riskikohtien korjaus, patolevyjen sekä sorastuksen lisääminen A-, B- ja C-talon päätyihin 2021: Asuntojen käyttövesiputkien uusinta, kaikkien yli 5 vuotta vanhojen vesikalusteiden uusinta 2022: Kaikkien asuntojen ulko-ovien uusiminen (etu-, taka- ja parvekeovet), sähköautojen latausinfran toteuttaminen kaikille autopaikoille (Plugit Finland Oy), D-talon ja jätekatoksen sadevesikourujen ja syöksyjen uusiminen sekä D-talon varastojen peltikattojen maalaus 2023: Sähköautojen latausinfran asentaminen kaikille autopaikoille 2024: Ilmanvaihdon nuohous ja tasapainotus 2025: 10 vuoden paristoilla varustettujen palovaroittimien asennus taloyhtiöön, asuntojen väliaitojen yläreunan pellitys 2025: Pihanliittymän uudelleen muotoilu sekä asfaltointi ja veden ohjauksen parannus
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Huolto- ja kunnossapitovastuu asennetuista ilmalämpöpumpuista siirtyy aina asuntokaupan yhteydessä uudelle osakkaalle.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
853-15-77-2
Ensiesittelyssä
Kyllä
Postitoimipaikka
Turku
Tietoliikennepalvelut
DNA, 10 MBit/s, Valokuitu

Hinta

Velaton hinta
169 000 €
Myyntihinta
158 433,55 €
Neliöhinta
2 414,29 € / m²
Velkaosuus
10 566,45 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
280 € / kk
Pääomavastike
119,70 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
454,70 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 21 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 55 € / kk Lisätietoja maksuista: Vesi, kylmä: 4,00 € / m3 Vesi, lämmin: 10,00 € / m3 Vesimaksu: vuoden lopussa tasaus mittarilukemien mukaan. Sähkömaksu: 0,13 € / kWh Huomautuskulu: 12,00 € / kerta
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Merisirri
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 940 700 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1976
Huoneistojen lukumäärä
19
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 10.05.2031
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
5 651 m²
Kiinteistönhoito
Talonmies
Isännöinti
Varsinais-Suomen Isännöintitalo Oy, Tuomas Reivonen, tuomas.reivonen@isannointitalo.fi, 0207229967