285 000 €74 m²

Vähä Hämeenkatu 5, I kaupunginosa, Turku3h, k, kph/wc, vh, lasitettu parveke

Velaton hinta
285 000 €
Hoitovastike
251,60 € / kk
Asuinpinta-ala
74 m²
Huoneita
3
Kerros
6 / 8
Rakennusvuosi
1969
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
I kaupunginosa
Kaupunki
Turku

Valoisa ja moderni kolmio Turun sydämessä

Tämä tyylikäs kahden makuuhuoneen koti sijaitsee loistavalla paikalla Turun keskustan tuntumassa, Vähä Hämeenkadulla. Asunnon sijainti tarjoaa helpon arjen, sillä ruokakauppa, koulut ja kattavat palvelut ovat aivan kivenheiton päässä.

Asunto sijaitsee kuudennessa kerroksessa, ja sen pohjaratkaisu on erittäin toimiva. Vuonna 2018 tehdyn remontin yhteydessä olohuoneen ja eteisen seinää avattiin, mikä luo kotiin entistä avarampaa tunnelmaa. Olohuoneen ilmalämpöpumppu viilentää asunnon kesäisin. Lasitettu parveke tarjoaa mainion paikan nauttia ulkoilmasta.

Keittiö on remontoitu vuonna 2018 laadukkailla Unique Home -ratkaisuilla ja tammitasoilla. Kylpyhuone on remontoitu samana vuonna ja varustettu sähköisellä lattialämmityksellä. Makuuhuoneiden kiinteät kaapistot ja erillinen vaatehuone tuovat arkeen järjestystä ja säilytystilaa.

Taloyhtiö on hyvin hoidettu ja läpikäynyt mittavia saneerauksia, kuten vuonna 2018 toteutetun linjasaneerauksen, jolloin viemärit sukitettiin ja vesijohdot uusittiin. Taloyhtiöstä löytyy muun muassa sauna, pesutupa, ja hissi kulkee suoraan asuinkerrokseen, mikä lisää asumismukavuutta entisestään.

Tervetuloa tutustumaan tähän muuttovalmiiseen ja huolella pidettyyn kotiin. Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi jo tänään!

Venla Hietaharju Kiinteistönvälittäjä LKV 0407783448 venla.hietaharju@kiinteistomaailma.fi

Perustiedot

Kaupunginosa
I kaupunginosa
Kohdenumero
49574509
Kerros
6 / 8
Asuinpinta-ala
74 m²
Tontin pinta-ala
3 356,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph/wc, vh, lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Muu ehto. Viimeistään 31.7.2026
Keittiön varusteet
Keittiö on remontoitu 2018. Unique home keittiö. Integroidut kodinkoneet. Jääkaappi/pakastin, induktioliesitaso, erillisuuni, liesituuletin aktiivihiilisuodattimella, astianpesukoneliitänä, astianpesukone, mikroaaltouuni. Tasot ovat puuta(tammi). Lattia laatoitettu ja seinät maalattu.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke. Parveke on lasitettua vuonna 2019
Kylpyhuoneen varusteet
Wc-istuin, bideesuihku, allaskaappi, allas, peilikaappi, kaappi, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä. Sähköinen lattialämmitys. Lattia ja seinät laatoitettu. WC: Wc on kylpyhuoneen kanssa samassa tilassa.
Säilytystilat
Vintti tai vinttikomero
Näkymät
parveke ja olohuoneen ikkunat kaakkoon ja keittiön ikkunat luoteeseen.
Tulevat remontit
Pihan viemäröintien korjaus ja asfaltointi 2028-2030. Julkisivun laajemmat korjaukset 2030-2035. Parvekkeiden kunnostus 2030-2035. Katon kunnostus 2028-2030. Lämmitysjärjestelmän uusinta 2026, kaukolämpö ja lämmöntalteenotto. Ilmanvaihdon nuohous ja tasapainotus 2026. Sähköautojen latauspistokkeet 2028-2030. Lisäpalovaroittimet vaihto vuonna 2035.Hissien uusiminen 2028-2033.
Tehdyt remontit
Keittiö on remontoitu kokonaan 2018, lattia tasoitettu ja asennettu parketti, seinät tasotettu ja maalattu 2018, kylpyhuone remontoitu 2018, olohuuoneen ja eteisen seinää avattu 2018, parveke lasitettu 2019, toisen makuuhuoneen lasiliukuovi vaihdettu 2024, toisen makuuhuoneen kaapisto vaihdettu 2024. 1994 Julkisivusaumaus, 1999Tonttiviemäri uusittu, 2001 Kaukolämpöön liittyminen, 2004 Uudelleenpaalutus, 2004 Saunaosaston saneeraus, 2004 Porraskäytävien ala-aulat kunnostettu, 2004 Pohjaviemäri uusittu, 2008 Tuuletusparvekkeiden kunnostus, 2009 Poistoilmahormien puhdistus, 2009 Termostaattiset patteriventtiilit ja verkoston tasapainotus, 2010 Ikkunat ja parvekeovet uusittu, 2012 Lukitukset uusittu, 2012 Ovipuhelimet uusittu, 2016 Jätteiden syväkeräyssäiliöt asennettu, 2017 Linjasaneerauksen hankesuunnitelma laadittu, 2018 Viemärit sukitettu, 2018 Vesijohdot uusittu, 2018 Huoneistokohtaiset vesimittarit asennettu, 2018 Vesikalusteet uusittu, 2018 Antenniverkko uusittu tähtiverkoksi, 2018 Asennettu dataverkko yleis- ja kuitukaapelointina, 2018 Peltikatto pinnoitettu, 2018 Asennettu ajo- ja käyntiportti, 2018 Sähkön nousujohdot uusittu, 2018 IV-koneet uusittu, 2018 Ilmamäärät säädetty ja kanavat puhdistettu, 2019 Porraskäytävät maalattu, 2021 Etupiha saneerattu, 2024 Julkisivun kuntotutkimus, hissien ja lämmönjakohuoneen kuntoarvio, 2025 Julkisivusaumauksien uusiminen sekä julkisivuelementtien laattakorjaukset, pesulan pesukoneen uusiminen, energiatodistuksen uusiminen, lämmitysratkaisuvaihtoehtojen selvittäminen.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Ruokakauppa: Sale Hämeenkatu 190 m
Koulu: Luostarivuoren koulu 450 m
Päiväkoti: Kaskenmäen päiväkoti 1,2 km
Terveysasema: Mäntymäen terveysasema 1,8 km. Kirjasto: Turun kaupungin pääkirjasto 1,1 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Turku
TV-palvelut
Kaapeli-TV
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista, Kiinteä laajakaistasaatavuus
Linkit

Hinta

Velaton hinta
285 000 €
Myyntihinta
283 698,60 €
Neliöhinta
3 851,35 € / m²
Velkaosuus
1 301,40 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
251,60 € / kk
Pääomavastike
27,68 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
279,28 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Tietoliikenneyhteysmaksu: 0,65 € / kk. Taloyhtiö laskuttaa sähkön ja veden kulutuksen mukaan 3 krt/vuosi 30.4. 31.8. ja 31.12.

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Vähä-Hämeenkatu 5
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1969
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1969
Kerroksia
8
Energialuokka
D2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
3 356,5 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Kiinteistöhuolto Timo Virta info@kiinteistohuoltotimovirta.fi
Isännöinti
Varsinais-Suomen Isännöintitalo Oy isannointi@isannointitalo.fi. Tuomas Reivonen 0207229967 tuomas.reivonen@isannointitalo.fi
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lähialueella suunnitellaan asemakaavamuutosehdotusta lisärakentamiseksi. Taloyhtiö ei hae lisärakennusoikeutta.
Liikenneyhteydet
Föli, bussipysäkki 170 m
Kuntotutkimus
Asunnossa on tehty asbestikartoitus. Kylpyhuoneessa tehtiin asbestikartoitus kylpyhuoneen remontin yhteydessä. Asbestia löytyi. Remontti suoritettiin asbestipurkuna.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lattialämmitys: kylpyhuoneessa

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Autopaikat vuokrataan taloyhtiöltä jonotuksen mukaan.
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Molemmissa makuuhuoneissa kiinteät kaapistot, lattia parkettia ja seinät maalattu. Toisessa makuuhuoneessa tyylikäs lasinen liukuovi. Vaatehuone: Rekkitilaa, hyllyjä, lattia parkettia ja seinät maalattu.