428 000 €96,5 m²

Tiililinnankatu 2 B, Kakola, Turku3h, keittiö, kph/wc, sauna, wc, khh, 2vh, lasit. parveke, 2 autohallipaikkaa

Velaton hinta
428 000 €
Hoitovastike
492,15 € / kk
Asuinpinta-ala
96,5 m²
Huoneita
3
Kerros
6 / 6
Rakennusvuosi
2020
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kakola
Kaupunki
Turku

OLE YHTEYDESSÄ JA SOVI OMA ESITTELYAIKASI!

Ylimmän kerroksen kaupunkikoti Aurajokinäkymin.

Vuonna 2020-valmistuneesta taloyhtiöstä on nyt tarjolla ylimmän 6. kerroksen vaaleasävyinen ja avara huoneisto, jossa keittiö ja olohuone ovat toimivasti yhtä ja samaa tilaa. Kodin huoneistokohtainen, lämmöntalteenotolla varustettu ilmanvaihto on säädettävissä mieltymystesi mukaan.

Kahden makuuhuoneen poikkeuksellisen tilava koti tarjoaa modernia mukavuutta Aurajokirannan sykkeessä. Asunto sijoittuu kahden rakennuksen yhdistävään siltaan, taaten oman rauhan, sillä ylä- ja alapuolella ei ole asukkaita. Tilava parveke toimii erityisesti kesähuoneena, jossa voi nauttia upeasta jokinäkymistä, ja seurata rantakadun elämää. Tarvittaessa suuren olohuoneen saa vaikkapa kevyet lasipariovet lisäämällä jaettua kahdeksi erilliseksi tilaksi, mikä mahdollistaa esimerkiksi erillisen työtilan tai vierashuoneen.

Suuri valoisa olohuone ja avokeittiö luovat yhtenäisen kauniin kokonaisuuden, joiden välissä tilaa jakaa massiivinen saareke. Olohuoneen päädystä ja toisesta makuuhuoneesta on kulku lasitetulle tilavalle parvekkeelle, joka jatkaa laajaa oleskelutilaa kesähuoneen tavoin. Parvekkeelta aukeaa jokinäkymät Aurajoelle ja Martin asuinalueen kattojen yli.

Käytännöllinen pohjaratkaisu, jossa kylpyhuoneen ja saunatilojen vieressä on erillinen kodinhoitohuone ja asunnon toinen erillinen wc tuo arkeen sujuvuutta. Kaivattua säilytystilaa kotiin tuovat makuuhuoneiden yhteydessä olevat tilavat vaatehuoneet sekä asunnon runsaat kaapistot. Asunnon lattiat ovat jalan alla mukavaa parkettia ja koko asunnossa on lattialämmitys.

Asunnon kaupan yhteydessä on mahdollista ostaa 2 kpl autohalliosakkeita sähköauton latausasemavalmiudella. Autopaikkojen velaton hintapyyntö on 23 000 euroa/autopaikka. Hissillä pääset mukavasti suoraan avaraan parkkihalliin omien tilavien autopaikkojesi viereen.

Jokirannan ja Kakolan alueen alati kasvavat palvelut tasokkaine ravintoloineen, kylpylöineen ja kävelyreitteineen ovat käytössäsi. Funikulaarilla nouset keveästi jokirannasta kotiisi. Kävelyreitti suoraan Eerikinkadulle oikoo mukavasti mutkia ja lyhentää matkaasi keskustaan.

Tervetuloa tutustumaan uuteen kotiisi, näin uniikkia avaraa asumista Aurajoen äärellä on harvoin tarjolla.

Esittelyt ja lisätiedot:

KATRIINA RANTA I 040 572 1286 I katriina@bo.fi

MYYMÄSSÄ OMAA ASUNTOA? Kun kaipaat kodillesi ammattitaitoista välittäjää, autan mielelläni myös nykyisen kotisi myynnissä. Arviokäynti myyntiä varten on aina maksuton.

Perustiedot

Sijainti
Tiililinnankatu 2 B, 20100 Turku
Kaupunginosa
Kakola
Kohdenumero
21675791
Kerros
6 / 6
Asuinpinta-ala
96,5 m²
Kokonaispinta-ala
96,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
toimeksiantajan ilmoittama Pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu.
Huoneiston kokoonpano
3h, keittiö, kph/wc, sauna, wc, khh, 2vh, lasit. parveke, 2 autohallipaikkaa
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: integroitu, erillisuuni. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone, kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peili, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapisto. Varustus: lattialämmitys.
Tulevat remontit
Talo on uusi, joten kunnossapito käsittää normaalit huoltotoimet. Taloyhtiössä on kesken muutamia takuukorjauksia, jotka koskevat mm. autohallin katon tiivistämistä.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: Takuukorjauksia. 2022: Sähköautojen latauspisteiden rakentaminen

Velaton hinta
428 000 €
Myyntihinta
105 125,74 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
4 435,23 € / m²
Velkaosuus
322 874,26 €

Valinnainen vuokratontti

Onko osuus lunastettu
Ei
Tontin vuokravastike
434,25 € / kk
Lisätietoa tontin lunastuksesta

Arvio tontin lunastushinnasta 2026: 885,71€/m2. Tämä laskelma on suuntaa antava, eikä sido taloyhtiötä. Myyjä laskee kauppahinnan kulloisessakin kauppatilanteessa.

Kunkin asuinhuoneiston osakkeenomistajalla on oikeus maksaa osuutensa tontin lunastushinnasta yhtiölle, joka vuokrasopimuksen mukaisena mahdollisena ajankohtana hankkii vastaavan määräosan tontista (Yhtiöjärjestys 10 §).

Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
492,15 € / kk
Pääomavastike
2 234,85 € / kk
Tontin vuokravastike
434,25 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
3 165,25 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Autopaikkojen vastikkeet:
hoitovastike 44,63e/kk/autopaikka
rahoitusvastike 74,03 e/kk/autopaikka

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Käyttösähkö, vesimaksuennakko 22 e/hlö/kk (tasaus todellisen kulutuksen mukaan 31.12. lukeman mukaisesti), vs-vero 1,5 %. Hallituksella on valtuudet kerätä 1-2 ylimääräistä hoitovastiketta tarvittaessa ajalla 1.7.2025 - 30.6.2026, mikäli taloyhtiön taloudellinen tilanne niin vaatii. Yhtiön osakeluettelo on siirretty Maanmittauslaitoksen huoneistotietojärjestelmään. Ostaja vastaa rekisteröintikustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Luovutusrajoitus: Yhtiöjärjestyksen 9 §. Lunastuoikeus osakkailla ja yhtiöllä autopaikkaosakkeisiin.