398 000 €140,5 m²

Puutarhakatu 17, Keskusta, Turku3-4h+k+s/ph/wc+wc+terassi+parv (yj: 4h+k+saunaosasto+autopaikka no: 42)

Velaton hinta
398 000 €
Hoitovastike
534,65 € / kk
Asuinpinta-ala
140,5 m²
Huoneita
4
Kerros
8 / 8
Rakennusvuosi
1981
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Turku

Valoa, avaruutta ja oma kattoterassi - koti, jossa viihdyt!

Tämä ylimmän kerroksen huoneisto on todellinen harvinaisuus - tilaa, valoa ja näkymiä kaupungin ylle. Remontoimalla tästä asunnosta saa juuri oman näköisen kodin, jossa viihtyy pitkään.

Koti hurmaa jo heti sisään astuttaessa avaralla tunnelmallaan ja kauniisti rytmitetyillä tiloillaan. Olohuone ja ruokailutila muodostavat yhtenäisen, kutsuvan kokonaisuuden, jossa luonnonvalo tulvii sisään useasta suunnasta. Alakerrassa on tällä hetkellä yksi makuuhuone, mutta toisen makuuhuoneen rakentaminen onnistuu kätevästi. Yläkerran takkahuone tuo lämpöä ja rauhaa arkeen, ja sieltä on suora kulku omalle kattoterassille - täydellinen paikka aamukahveille tai ilta-auringon ihailuun. Yläkerran makuuhuone on omassa rauhassa. Asunnosta löytyy myös oma sauna, josta pääsee vilvoittelemaan isolle terassille.

Asunto Oy Puutarhakatu 17 on hyvin hoidettu taloyhtiö, jonka kunnossapitoa on toteutettu pitkäjänteisesti. Yhtiössä on uusittu mm. ikkunat, parvekkeet ja ilmanvaihtoa sekä kunnostettu kattoterassit ja julkisivuja. Kiinteistö sijaitsee omalla tontilla ja tarjoaa asukkailleen hissin, huoneistokohtaisen varastotilan ja katoksellisen autopaikan. Katoksellinen autopaikka kuuluu tälle isolle asunnolle yhtiöjärjestyksen mukaisesti. Yhteisissä tiloissa on käytännöllisiä säilytysratkaisuja ja huoltoyhtiö huolehtii kiinteistön arjen toimivuudesta.

Sijainti Turun keskustassa yhdistää rauhallisen asumisen ja urbaanin elämän parhaat puolet. Puutarhakadun varrelta avautuu vehreitä näkymiä ja arjen palvelut löytyvät kävelyetäisyydeltä. Lähistöltä löytyvät niin puistot, jokiranta kuin kauppatorin vilinä - kaikki helposti saavutettavissa.

Varaa oma esittelyaikasi ja tule tutustumaan!

Esittelyt ja lisätiedot:

Saija Palin

Asuntomyyjä, partner

Bo LKV Turku Oy

040 756 7070

saija.palin@bo.fi

facebook: Bo LKV Saija Palin

instagram: saijapalin.bolkv

Perustiedot

Sijainti
Puutarhakatu 17, 20100 Turku
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
21107190
Kerros
8 / 8
Asuinpinta-ala
140,5 m²
Tontin pinta-ala
1 988 m²
Kokonaispinta-ala
140,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3-4h+k+s/ph/wc+wc+terassi+parv (yj: 4h+k+saunaosasto+autopaikka no: 42)
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Yläkerran pesutilan kunto on hyvä.
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Keittiön varustus: astianpesukone, erillisuuni, jääkaappi ja liesituuletin. Vältila on laattaa ja seinät on maalattu.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Varustus: suihkukaapppi, wc-istuin ja allas/kaapisto. Lattia ja seinät on laattaa. Erillisen WC:n kuvaus: Varustus: pesukoneliitäntä, , allas/kaapisto, peilikaappi, bidee ja wc-istuin. Lattia ja seinät on laattaa.
Tulevat remontit
Huoneistojen märkätilojen korjauksia tarpeen mukaan, patteriventtiilien uusinta ja lämmitysjärjestelmän tasapainotus, lämmönsiirtimien uusinta, sulku- ja linjasäätöventtiilien uusinta, hissien huoltokorjauksia.
Tehdyt remontit
Kylpyhuonesaneeraus 2018. TALOYHTIÖSSÄ: 2000 Yhdeksännen kerroksen kattoterassien vesieristys 2001-2002 Puutarhakadun puoleisen julkisivun ja päädyn korjaus 2005 Autohallirakennuksen katon vesieristys 2009-2010 Rakennuksen pihapuolen julkisivun saneeraus 2011 Autohallirakennuksen saneeraus 2012 Sisäpihan asfaltointi 2012 Ilmastointikoneen pumput 2013 Ilmanvaihdon nuohous ja säätö 2014 Vesikatteen uusinta 2015 Hissin nostokoneiston uusinta 2015-2016 Huoneistojen 20, 21, 22 ja 23 parvekelasit 2016 Asuinhuoneistojen, toimistojen ikkunoiden uusinta sekä parvekeovet ja 9. kerroksen pihasivun ikkunat ja parvekeovet 2017 Porrashuoneen ja yleisten tilojen valaistus, led-liiketunnistinvalaistus 2017-2018 Lukkojen sarjoitus, ILOQ-järjestelmälle, ulko-oven sähköinen ovenavaus 2021 Parvekkeiden saneeraus ja lasitus sekä kattoterassien (4 kpl) saneeraus 2023 Julkisivulatojen kiinnitys
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kuvaus: Saunan lattia on laattaa.
Asumistyyppi
Omistus
Lisätiedot
Muuta kauppaan kuuluvaa: Sälekaihtimet. Kauppaan ei kuulu: Irtaimisto.
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
398 000 €
Myyntihinta
397 901,43 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 832,74 € / m²
Velkaosuus
98,57 €
Lisätietoa velkaosuudesta
2/ikkunat

Vastikkeet

Hoitovastike
534,65 € / kk
Pääomavastike
50,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
585,15 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Pääomavastike, ikkunat.
Pääomavastikeperusteena on jyvitetty ala.

Muut maksut

Vesimaksu
12 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Lämmin vesi 7,86 e/m3, kylmä vesi 3,71 e/m3. Yhtiökokous on antanut hallitukselle valtuudet periä tarvittaessa kahden kuukauden ylimääräisen hoitovastikkeen yllättävien menojen kattamiseksi. Käyttösähkö kulutuksen/oman sähkösopimuksen mukaisesti. Kotivakuutusmaksut omien sopimusehtojen mukaisesti. Varainsiirtovero 1,5 % velattomasta kauppahinnasta. Taloyhtiön osakeluettelo on ennen kaupantekoa siirretty huoneistotietojärjestelmään, ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta. Ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, mahdollisista osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Puutarhakatu 17
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1981
Huoneistojen lukumäärä
23
Liiketilojen pinta-ala
1 921 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
7
Kerroksia
8
Energialuokka
D2018 Viimeinen voimassaolopäivä: 26.7.2033
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
1 988 m²
Kiinteistönhoito