159 000 €76,5 m²

Ekmaninkatu 6 B, Nättinummi, TURKU 3h + k + kph + wc + vh + lasitettu parveke

Velaton hinta
159 000 €
Hoitovastike
234,62 € / kk
Asuinpinta-ala
76,5 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 8
Rakennusvuosi
1975
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Nättinummi
Kaupunki
TURKU

Ekmaninkatu 6 B, Nättinummi, Turku

Upeasti remontoitu parvekkeellinen kolmio Nättinummessa – muuttovalmis koti rauhallisella ja hyvällä sijainnilla.

Tervetuloa tutustumaan tähän valoisaan ja pieteetillä remontoituun 76,5 m² kolmioon. Asunto sijaitsee hyvin hoidetun taloyhtiön neljännessä kerroksessa metsän laidalla, josta lasitetulta parvekkeelta rauhalliset näkymät.

Asunnon pohjaratkaisu on toimiva, avara ja valoisa. Keittiössä laadukkaat Kaluste Sarokkaan kaapistot sekä modernit kodinkoneet. Tyylikäs kylpyhuonetila, erillinen wc. Molemmissa makuuhuoneissa liukuovikaapistot ja tämän lisäksi reilun kokoinen vaatehuone.

Taloyhtiötä on hoidettu suunnitelmallisesti, ja merkittäviä remontteja on tehty, kuten käyttövesiputket, energiaremontti ja vesikaton kunnostus. Asukkaiden käytössä ovat mm. sauna, pesutupa ja urheiluvälinevarasto. Autopaikat jonotusperiaatteella.

Sijainti on erinomainen: lähikauppa löytyy aivan vierestä ja Länsikeskuksen kattavat palvelut ovat lyhyen matkan päässä. Alueella on päiväkoti ja koulu. Liikuntamahdollisuudet ovat loistavat- ulkoilumaastot sekä kattavat hiihtoladut sekä pururadat sijaitsevat aivan lähettyvillä.

Sujuvat yhteydet keskustaan niin bussilla kuin omalla autolla. Hyvät kevyenliikenteen verkostot.

Tämä käytännöllinen koti sopii erinomaisesti ensiasunnon ostajalle, pariskunnalle tai sijoittajalle.

SOVI YKSITYISNÄYTTÖ P. 0400 956 926

Perustiedot

Sijainti
Ekmaninkatu 6 B, 20320 TURKU
Kaupunginosa
Nättinummi
Kohdenumero
24471504
Kerros
4 / 8
Asuinpinta-ala
76,5 m²
Huoneiston kokoonpano
3h + k + kph + wc + vh + lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Laadukkaasti remontoitu rakennusliikkeen toimesta, ei asuttu remontin jälkeen
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa
Keittiö
Keittiö
Parveke
Kyllä
Tulevat remontit
Isännöitsijäntodistuksessa mainittu Hallituksen selvitys yhtiön rakennusten ja kiinteistöjen kunnossapitotarpeesta v. 2025-2029: -vesikaton ruostesuojamaalaus ja kunnostus (jatkuva), vesikourujen uusiminen. - rakennusten pesu- ja saunatilat (A-B-C-talot peruskunnostus), - porrasvalaistuksen ja porrasaulojen peruskunnostus/uusiminen, - yleistentilojen ja asuntojen sähkö- ja tietoliikenneremontti. -olohuoneen/parvekeikkunoiden uusiminen, -asuinhuoneistojen kylpyhuoneiden kuntokartoitus, -pihatontin leikkipaikan välineiden huolto ja kunnossapito, -kuntoarvion teettäminen/päivittäminen. -sokkeleiden saumaus ja huoltomaalaus -huoneistovesimittareiden uusinta
Tehdyt remontit
v. 1990 kaukolämpöön liittyminen, v. 1998 asuintalojen etelä- ja pohjoispäätyjen lisäeristys, pinnoitus ja ikkunoiden uusiminen, v. 1999 porrasaulan seinien laatoitus, sauna-, pesu- ja kuivaustilojen pintaremontti, v. 2000 Ulkokuoren ovien koodilukot, v. 2006 käyttövesilinjojen uusiminen ja huoneistokohtaisten vesimittareiden asennus, v.2007 tonttivesi ja lämpöjohtojen uusiminen, v. 2008-2009 B-talon saunan uusiminen, leikkikentän aitaus, vesikattojen paikkamaalaus, pihavalaistuksen lisääminen, korvausilmaventtiilien asennus asuinhuoneistoihin, v. 2010 kaukolämmönsiirtiminen uusiminen, vesikaton paikkamaalaus, A- ja C-talon saunan uusiminen, betonilattioiden maalaus yleisissä tiloissa, v. 2011 pesutuvan koneiden uusiminen, v. 2012 Ulkokuoren ovien uusiminen, sokkeli-ikkunoiden uusiminen, v. 2013 Hissien uusiminen, porrasovien automatisointi, valaistuksen lisääminen porraskäytäviin, v.2015 poistoilmakanavien nuohous, mittaus ja säätö, IV-koneiden uusiminen, yleistentilojen ikkunoiden ja ovien uusinta, asuinkiinteistön lukituksen uusiminen v. 2016 Parvekejulkisivujen uusiminen ja lisälämmöneristys, sokkeleiden kunnostus, parvekkeiden ja parvekelasitusten uusiminen, sisääntulokatosten uusiminen, piha- ja seinävalaisimien uusiminen, v. 2017 B-talon kylmiölaitteiston uusiminen, v. 2018-2019 Piharemontin toteuttaminen, pihakalusteiden uusiminen ja kunnostaminen erillisen maisemasuunnitelman perusteella. Jäteastioiden uusiminen MOLOK-syväkeräysjärjestelmäksi, Vesikourujen pinnoitus, v. 2020-2021 pyöräsuojien peruskunnostus, uusi valaistus ja pyörätelineiden uusiminen, valvontakamerajärjestelmä, B-talon eteläpuolen vesikatelappeen uusinta osittain ja vesikourun uusiminen. v.2022 ei mainittavia korjaus- tai kunnossapitotöitä. v.2023 vesikaton ruostesuojamaalaus ja kunnostus (jatkuva), v.2024 energiaremontti: 1. Poistoilman lämmöntalteenottojärjestelmä, 2. patteriverkoston perussäätö, lämmitysverkoston linjasäätöventtiileiden uusiminen. 5. Kuivatushuoneiden kuivaimien korvaaminen kondensoivilla kuivaimilla ja uusi ripustusjärjestelmä. 3. kylmäkellaritilojen poistaminen ja kylmälaitteet niitä vaativille osakkaille. IV-nuohous, mittaus ja säätö, v.2024 asuntojen (108 kpl) huoneisto-ovien uusiminen ja yhtiön lukituksen uusiminen. v. 2025 sisääntuloaulojen palo-ovien huoltomaalaus
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
K-Market vieressä, Länsikeskus n. 2 km, koulu ja päiväkoti lähellä, monipuoliset ulkoilu-, uinti- ja liikuntaharrastusmahdollisuudet suoraan kotiovelta.
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
159 000 €
Myyntihinta
149 692,17 €
Neliöhinta
2 078,43 € / m²
Velkaosuus
9 303 €
Taloyhtiön tilat ja tuotot
Pesutupa, kellarikomero, väestönsuoja, urheiluvälinevarasto ja mankeli

Vastikkeet

Hoitovastike
234,62 € / kk
Pääomavastike
124 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
358,62 € / kk

Muut maksut

Lämmityskustannukset
Lämmitys sisältyy vastikkeeseen.
Vesimaksun lisätiedot
Vesi- ja sähkömaksu kulutuksen mukaan, jotka yhtiö veloittaa 3 kk:n välein.
Sähkömaksu
Sähkömaksu kulutuksen mukaan. Lämmitys kuuluu.

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
As Oy Sohvinlehto
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1975
Muut tilat
Kerroksia
8
Hissi
Kyllä
Energialuokka
E2018
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö Domino Kiinteistöt
Isännöinti
Varsinais-Suomen Isännöintitalo Oy, Janne Hyrsky
Liikenneyhteydet
Loistavat liikenneyhteydet, lisäksi suoraan kevyen liikenteen reiteille (pyörä- ja kävelytiet) suoraan asunnolta.
Lämmitys
Kaukolämpö

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Autokatos- ja parkkipakat jonotusjärjestelmän mukaan isännöitsijältä. Autonpesupaikka (Nättinummen Lämpö Oy)
Yhteiset tilat