74 000 €80 m²

Koukkarinkatu 2 C, Varissuo, Turku3h+k+wc+kph+s+lasitettu parveke

Velaton hinta
74 000 €
Hoitovastike
272 € / kk
Asuinpinta-ala
80 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1980
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Varissuo
Kaupunki
Turku

Varissuon rauhallisella sisäpihalla sijaitseva viihtyisä kulmahuoneisto tarjoaa toimivaa asumista luonnonläheisessä ympäristössä. Asunto sijaitsee hissittömän talon toisessa kerroksessa, ja sen kulmasijainti tuo mukavasti valoa sekä avaruutta tiloihin.

Harvinaista herkkua tämän kokoluokan asunnoissa – oma sauna löytyy huoneiston sisältä, tuoden arkeen ripauksen luksusta ja asumismukavuutta.

Asunnossa on siistit pinnat sekä vaalea, toimiva Ikean keittiö, josta on sujuva kulku niin olohuoneeseen kuin eteiseen. Keittiössä on hyvin tilaa myös ruokapöydälle, mikä tekee siitä käytännöllisen arjen keskipisteen.

Tilava, laatoitettu kylpyhuone sekä erillinen wc lisäävät asumisen sujuvuutta. Ikkunoista avautuvat vehreät näkymät tuovat luonnon lähelle – kuin oma rauhallinen keidas kaupungin keskellä. Lisäksi asunnossa on tilava lasitettu parveke, joka toimii mukavana lisäoleskelutilana pitkälle syksyyn.

Vuonna 1980 valmistuneessa taloyhtiössä on 46 huoneistoa, ja yhtiötä on hoidettu ja huollettu hyvin vuosien varrella. Alueen hyvät palvelut löytyy vierestä. Täältä loistavat liikenneyhteydet keskustaan, jos itäisen keskuksen palvelut ei riittäisi. Asunto on heti vapaa – muuttamaan pääset ilman viivettä! Lisätiedot/ esittelyt / tarjoukset: Tarja Lintula p- 050 320 6080 / tarja.lintula@aninkainen.fi

Perustiedot

Sijainti
Koukkarinkatu 2 C, 20610 Turku
Kaupunginosa
Varissuo
Kohdenumero
12879
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
80 m²
Tontin pinta-ala
3 456,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
pinta-ala perustuu yhtiöjärjestykseen
Huoneiston kokoonpano
3h+k+wc+kph+s+lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
heti vapaa
Keittiön varusteet
kaapistot ( Ikea), jääkaappi/pakastin, astianpesukone, erillisuuni, keraaminen liesi ( remontoitu 2021)
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
lasitettu parveke etelään
Kylpyhuoneen varusteet
suihku, pk-liitäntä, peilikaappi, lavuaari, patteri
uusittu 2011

WC: erillinen wc-tila:
wc-istuin, bide-suihku, peilikaappi, lavuaari, lattia muovi/ seinät maalattu
Säilytystilat
makuuhuoneiden kaapistot, eteisen kaapisto, kellarin verkkokellari
Tulevat remontit
Viisivuotissuunnitelman mukaan: Piha: normaali kunnossapito. Perustukset ja runko: Alkuperäinen kunto, korjaukset tarpeen mukaan. Julkisivut: Saneeraussuunnittelu ja mahdollinen saneeraus. Parvekkeet: Ei tarvetta. Ikkunat ( 2012) ja ulko-ovet: Ei tarvetta ( 2021) Katto: ylläpitokorjauksia, kattojen saneeraus Huoneistojen märkätilat: Kunnossapitovastuu osakkeenomistajalla. Yleiset tilat: korjaukset tarpeen mukaan. Lämmitysjärjestelmä: Korjaukset tarpeen mukaan, lämmin siirrin uusittu 2011 Vesi- ja viemärijärjestelmät: putkiston kuntotutkimus # # toimenpiteet putkistojen kuntotutkimuksen raportissa todettujen tarpeiden mukaisesti Ilmanvaihto: ylläpitokorjauksia Sähkö- ja tietojärjestelmä: Alkuperäinen kunto, korjaukset tarpeen mukaan, palovaroittimien asennus asuntoihin
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖ: 2025 Palovaroittimien asennus huoneistoihin, C-talon ilmanvaihtokoneen uusiminen, 2023 ilmanvaihdon puhdistus ja säätö. C-talo IV -koneen uusiminen, 2021 huoneistojen, C-talon porraskäytävän ja varastojen ulko-ovien uusiminen, 2019: Luhtikäytävien valaisimet, 2017: Antennirasioiden ja lämmitysverkon pumpun uusiminen, 2016: Pihavalaisimien uusiminen, C-porraskäytävän seinien maalaus ja valaistuksen uusiminen, 2015: Raja-aidan rakentaminen, 2014: Julkisivuelementtien pesu, sokkeleiden kunnostus ja maalaus, elementtien saumaus, luhtikäytävien ja porrastornien saneeraus,parvekesaneeraus ja parvekelasitukset, sekö B-talon patiot, 2013: Ilmanvaihtojärjestelmien puhdistus ja säätö, 2012: Ilmanvaihtolaitteiden uusiminen, ikkunoiden ja parveke- / terassiovien uusiminen, ilmastointilaitteiden uusiminen, 2011: lämmönsiirtimen uusinta, linjasäätöventtiilien uusiminen, 2010: peruskuntoarvio, lukitusjärjestelmän uusiminen 2004: betonikuntotutkimus, ikkunapuitteiden kuultokäsittely 1997: elementtisaumaukset uusittu, vesikaton uusinta

Velaton hinta
74 000 €
Myyntihinta
68 050,48 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
925 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
272 € / kk
Pääomavastike
96 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
368 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

taloyhtiölaajakaista Telia 10 Mt sis. vastikkeeseen

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
20,- vesiennakko ( tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
käyttösähkö kulutuksen mukaan ( oma sähkösopimus), osakekirja siirtomaksu sähköiseksi MML:lle, varainsiirtovero 1,5%

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-Oy Koukkarinkatu 2
Lisätietoa taloyhtiöstä
Kosteiden tilojen vesieristyksen korjaus- ja kunnossapitovastuu on osakkeenomistajalla, yhtiössä on yhteinen laajakaista, joka käyttää Telia ADSL-tekniikkaa ja sen maksiminopeus on Perusnopeus 10Mt/huoneisto, taloyhtiö on savuton, autopaikkoja voi tiedustella Akseli Kiinteistöpalvelut Oy:n asiakaspalvelusta(02)2752100, Taloyhtiö on savuton.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1980
Huoneistojen lukumäärä
45
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV, Telia
Tontin koko
3 456,5 m²

Pysäköintitilan kuvaus
yhtiön autopaikat Koukkarinkadun hallissa / vuokraus e Parkingin kautta p. 03 41089272