24 581 €39 m²

Vallikatu 42 A 25, Skanssi, Turku2h+kt

Velaton hinta
24 581 €
Asuinpinta-ala
39 m²
Huoneita
2
Kerros
5
Rakennusvuosi
2026
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Skanssi
Kaupunki
Turku

OMA KEIDAS KASTANJASTA – LUONNON JA PALVELUIDEN ÄÄRELLÄ

Skanssin kauppakeskuksen monipuolisten palvelujen läheisyyteen ja samalla luonnon äärelle rakentuu kaksi 5-kerroksista uudenaikaista asuinkerrostaloa. Kastanja sijaitsee päättyvän Vallikadun viimeisenä asuinkiinteistönä, Skanssin keskuspuiston ja Skanssinmetsän välisellä alueella.

Asumisoikeusasuminen on varteenotettava vaihtoehto vuokraamiselle ja omistamiselle: ostat oikeuden asua ilman omistamisen huolia – kuin lintukodossa konsanaan. Vaso-kodissa voit asua, vaikka loppuelämän, mutta jos joskus haluat vaihtaa kotia, saat Vasolla 100 % takuulla vähintään sijoitetun pääomasi takaisin ja vieläpä ilman myyntimurhetta.

Kahteen 5-kerroksiseen rakennukseen valmistuu 78 upouutta kotia, joista pienimmät asunnot ovat erikokoisia yksiöitä, joissa asuinmukavuutta ja toiminnallisuutta lisää mm. alkovi makuutilana. Suurimmat asunnot ovat erikokoisia neliöitä, joissa on oman saunan lisäksi joko vaatehuone tai sekä vaatehuone että kodinhoitohuone. Ylimmän kerroksen, ns. ullakkokerroksen, asunnot ovat omaleimaisia vinoine alas laskettuine kattoineen sekä samalla n. 3 metriä korkeine huonetiloineen. Osassa ylimmän kerroksen asunnoissa on kattoikkuna, josta luonnonvalo siivilöityy kauniisti huonetilaan. Alueen sijainti on kerrassaan loistava. Skanssin kauppakeskuksen palvelut ovat kävelymatkan päässä ja autolla hurauttaa sujuvasti moottoritietä 10 minuutissa Turun ja Kaarinan keskustoihin. Pyörätieverkosto on erinomainen useaan suuntaan ja metsäkävelyllekin voi suunnata lähes kotiovelta.

Skanssin 10 hehtaarin kokoinen Keskuspuisto rakentuu parhaillaan jo olemassa olevan Euroopan ensimmäisen biodiversiteettipuiston viereen. Keskuspuistoon on tulossa mm. leikkipuisto sekä lähiliikunta-alue, johon tulee hiekkatekonurmikenttä, pumptrack-rata, liikuntavälineitä ja paljon uutta lenkkipolkua. Keskuspuiston tarjoamien lenkkeilymahdollisuuksien lisäksi kaupunginosan poikki kulkeva kuntorata yhdistyy toisaalla Katariinan, toisaalla Lausteen suuntaan kulkevaan kuntorataverkostoon. Lumitilanteen niin salliessa reitille tehdään talvisin myös ladut. Rakenteilla oleva puisto valmistuu kesällä 2027.

Kastanjasta sinulle uusi kotipesä Kiinnostuitko?

Jätä hakemuksesi 11.5.26 mennessä. Tämän jälkeen lähetämme ostotarjouksen kaikille niille, joiden hakuehtoihin asunnot sopivat. Ensimmäisen tarjouskierroksen jälkeen alkaa jatkuva haku. Huom! Muistathan tarkistaa, että oma järjestysnumerosi on voimassa ja ajan tasalla ennen hakemuksen lähettämistä. Järjestysnumero on voimassa kaksi vuotta.

Ole rohkeasti yhteydessä, jos sinulla on kysyttävää, me autamme mielellämme!

Vaso asuntomyynti puh. 02 274 7002 (ma–pe klo 10–14) myynti@vaso.fi

Kastanja munankuoressa

🏡 Sijaitsee Skanssin ostoskeskusta vastapäätä – aivan Turun ja Kaarinan rajalla, osoite Vallikatu 42 A ja B, 20730 Turku
Asomaksu: alk. 16 941 €
Vastike: alk. 408 €/kk
Asunnot: 78 kpl, pinta-alat 26–95,5 m²
Autopaikat: 44 kpl, autohallipaikka 50 €/kk, kaksi sähköauton latauspaikkaa asukkaille (vain latauksen ajaksi)
🔑 Kastanjan arvioitu valmistumisaika on joulukuussa 2026
🏢 Talojen maantasokerroksissa sijaitsevat pesutupa ja kuivaushuone sekä kerho- että saunatilat
🤝 Pieni laina, iso vapaus
✨ Upouusi koti luonnon ja Skanssin palvelujen äärellä
🪴 Ajattomat ja elämää kestävät materiaalit, pitkäikäistä ja helppoa asumista
☺️ Sujuva arki ja viihtyisyys edellä suunniteltu
☀️ 2. kerroksen asunnoissa oma terassi tai parveke, ja ylempien kerrosten asunnoissa parvekkeet
😎 Ylimmän kerroksen, ns. ullakkokerroksen, asunnoissa on viistokatot ja osin 3 metrin huonekorkeus ja kattoikkuna
🚭 Savuton kiinteistö

Perustiedot

Kaupunginosa
Skanssi
Kerros
5
Asuinpinta-ala
39 m²
Huoneiston kokoonpano
2h+kt
Huoneita
2
Kunto
Uusi
Vapautuu
01.12.2026

Velaton hinta
24 581,28 €
Myyntihinta
24 581,28 €
Neliöhinta
630,29 € / m²

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Veden kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Asumisoikeusmaksu: 24581,28 €, Indeksikorotus: 0,00 €, Muutostyöt: 0,00 €, Yhteensä: 24581,28 €.
Käyttövastike
591,30 € / kk

Rakennusvuosi
2026
Rakennusvuoden lisätiedot
2026