197 000 €51 m²

Vähä Hämeenkatu 3 C, Kupittaa, Turku2h+k+kph/wc+vh+lasitettu parveke

Velaton hinta
197 000 €
Hoitovastike
229,50 € / kk
Asuinpinta-ala
51 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 7
Rakennusvuosi
1965
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kupittaa
Kaupunki
Turku

Etsitkö valoisaa ja viihtyisää kotia Turun Itäisestä Keskustasta? Tämä 51 m²:n kaksio Vähä Hämeenkadulla tarjoaa erinomaiset puitteet kaupunkiasumiseen. Asunto sijaitsee viidennessä kerroksessa talossa, jossa on hissi, ja sen lasitettu parveke tuo mukavasti lisätilaa ja mahdollisuuden nauttia auringonpaisteesta.

Asunnon keittiö on hyvin varusteltu (tiskikone on), ja olohuoneesta avautuu käynti parvekkeelle. Makuuhuoneessa on kaapisto, ja eteisen yhteydessä on kätevä vaatehuone. Kylpyhuoneessa on liitäntä pesukoneelle ja sen päällä paikka kuivausrummulle, mikä helpottaa arkea.

Asunto Oy Kaivonkartano on hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa on muun muassa 7.kerroksen sauna ja hyvät säilytystilat. Taloyhtiön asunto & liiketila tuovat mukavasti vuokratuloja, mikä auttaa pitämään hoitovastikkeet alhaisina. Lisäksi alueella on erinomaiset liikenneyhteydet, ja kaikki keskustan palvelut sekä korkeakoulut ovat kävelyetäisyydellä.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän kauniiseen kotiin loistavalla sijainnilla!

Asunto terveisin

Stefan Virtanen Kiinteistönvälittäjä | LKV | KTM | Yrittäjä | Kaupanvahvistaja stefan@stevilkv.com | 0400 999 900 www.stevilkv.com

Perustiedot

Kaupunginosa
Kupittaa
Kohdenumero
80502612
Kerros
5 / 7
Asuinpinta-ala
51 m²
Tontin pinta-ala
3 430 m²
Kokonaispinta-ala
51 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+kph/wc+vh+lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, erillisuuni, liesituuletin ja astianpesukone. Keittiö on uusittu 2016.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Kaakko, itä ja etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi ja allaskaappi. Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone on uusittu 2016.
Säilytystilat
Häkkivarasto
Tulevat remontit
Kts. Kunnossapitotarveselvitys (löytyy kuvista ja saatavilla välittäjältä). Pihasuunnitelman toteutus 2026. Peltisen konesaumakaton kunnostusmaalaus 2027. Hissien uusiminen 2030. Palovaroittimien asennus asunoihin ja niiden vaihto jatkossa 10 vuoden välein. Uusitaan seuraavan kerran 2034.
Tehdyt remontit
Kts Toteutuneet toimenpiteet (löytyy kuvista ja saatavilla välittäjältä). 2006 Puupaalut korvattu suihkupaalutuksella. 2006 Pohja- ja ulkopuoliset viemärit uusittu 2007 Kaukolämmön alajakokeskus uusittu 2010 Vesikourut- ja pölytysparvekkeet uusittu, pihan ja päädyn julkisivut, ikkunat ja ovet uusittu, liiketilan ikkunat uusittu. 2013 Parvekeovien ja ikkunoiden uusiminen. 2018 Yhtiössä toteutettiin laaja linjasaneeraus. Saneerauksessa kaikki yhtiön käyttövesiputket vaihdettiin ja jätevesiviemärit uusittiin pohjaviemäreihin asti. Poistoilmanvaihtoon asennettiin LTO- laitteisto. Kaikki kylpyhuoneet saneerattiin ja niihin asennettiin vesikiertoinen lattialämmitys. Saunaosasto saneerattiin kokonaan. Lukosto uusittiin sähköiseksi iloq- lukostoksi. Liiketilan katon bitumikermi uusittiin. Asuntoihin asennettiin laajakaistayhteys (CAT-6) sekä valmius valokuituyhteydelle. Yhtiön pääkeskus uusittiin. Sähkökaapelit uusittiin asuntojen uusille ryhmäkeskuksille asti. 2019 Kaukolämmönsiirrin uusittu. Yhtiön kaikki kolme ilmoitustaulua uusittiin. Raja-aidat uusittiin. 2020 Kaikkien 3 porraskäytävän seinät ja katot maalattiin sekä käsijohdelistat uusittiin. 2022 Yhtiön tekniseen tilaan asennettiin lämmitysjohtoverkostoon mikrokuplailmanpoistin. Pihapysäköintipaikalle asennettiin 10 kpl sähköautolatauspisteitä. 2023 Autotalleihin asennettiin sähköautolatauspisteet. Sokkeileiden, piha-alueen telineiden ja autotallinovien maalaustyö. Etupihalla sijaitsevan leikkipaikan kunnostustyöt. 2025 Palovaroittimien Kidde 10Y29NDC asennus asuntoihin keväällä 2025. Liikehuoneiston ilmalämpöpumppu Panasonic HZ35ZKE
Palvelut: Alueen palvelut
Paikallistiedot: Hyvät, linja-autopysäkit ovat lähellä. www.foli.fi
Kupittaan juna-asema on kävelyetäisyydellä.

Tyks & korkeakoulut ovat vieressä
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Asunto on maalattu 2026. Turun kaupungilla on vireillä ns Kerttulinrivin kaavoitusprojekti, jossa Vähä Hämeenkadun ympäristön taloyhtiöiden tonteille sallittaisiin lisärakentamista. Kaupungin arvion mukaan kaava olisi vahva aikaisintaan 2023. Osakkeenomistajalle saattaa syntyä lainaosuuden poismaksun yhteydessä luoton myöntäneen rahalaitoksen kulloinkin voimassa olevan hinnaston mukaisia lisäkuluja, jotka veloitetaan osakkeenomistajalta. Taloyhtiölaajakaista DNA perusnopeus 10Mbit/s.
Kohde on
Osakehuoneisto
Ensiesittelyssä
Ei
Postitoimipaikka
Turku
Tietoliikennepalvelut
DNA, 10M, Laajakaista, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
197 000 €
Myyntihinta
175 490,69 €
Neliöhinta
3 862,75 € / m²
Velkaosuus
21 509,31 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
229,50 € / kk
Pääomavastike
163,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
392,70 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
3,00 € kertamaksu
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Laajakaistavastike 3,4€/kk. Autopaikka vuokra on 8€/kk. Autotalli vuokra on 60€/kk. Pesutupamaksu 2€/kerta. Sähkö on kulutuksen mukaan. Sähköinen omistajamerkintä (välittäjä auttaa tässä). Varainsiirtovero 1,5% velattomasta hinnasta,
Autopaikan kustannukset
8 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kaivonkartano
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Taloyhtiölaajakaista DNA perusnopeus 10Mbit/s. Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiön välittömässä hallinnassa on 39 m2 asuinhuoneisto (vanha talonmiehen asun- to) sekä tekniset tilat ja aputilat, väestönsuoja, ulkovälinevarasto, pesutupa ja sauna. Yhtiön välittömässä hallinnassa on lisäksi 12 kpl rakennuksen pohjakerroksessa sijaitsevia autotalleja ja myymälähuoneisto 55, jonka yhtiö hankki omistukseensa 13.5.2014. Taloyhtiön kiinnitykset: 3 198 461,72 €
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1965
Huoneistojen lukumäärä
52
Liiketilojen pinta-ala
177,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1965
Kerroksia
7
Tontin koko
3 430 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöintitalo Oy, Terho Hietanen, terho.hietanen@isannointitalo.fi, 020 7229961