135 000 €62 m²

Kanslerintie 12, Patterinhaka, Turku2h, k

Velaton hinta
135 000 €
Hoitovastike
244,90 € / kk
Asuinpinta-ala
62 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 7
Rakennusvuosi
1956
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Patterinhaka
Kaupunki
Turku

Tämä tilava ja hyvin suunniteltu läpitalon asunto tarjoaa viihtyisää ja huoletonta asumista vuosiksi eteenpäin. Suuret ikkunat tuovat runsaasti luonnonvaloa ja korostavat kodin avaraa tunnelmaa. Selkeä pohjaratkaisu tekee arjesta sujuvaa ja tilat on helppo sisustaa omien tarpeiden mukaan.

Asunnon lasitettu parveke avautuu rauhalliselle, puistomaiselle pihalle, jossa ei kukaan näe suoraan sisälle. Taloyhtiö on hyvin hoidettu ja suurimmat remontit on tehty ajallaan. Hissit on uusittu vuonna 2010, käyttövesiputket vuonna 2002 ja pohjaviemärit vuonna 2016. Julkisivujen ja parvekkeiden kunnostus valmistui vuonna 2025, mikä lisää asumismukavuutta ja tuo huolettomuutta tulevaisuuteen!

Kokonaisuutena tämä koti tarjoaa tilaa, valoa ja rauhaa, mutta silti hyvät palvelut ja liikenneyhteydet ovat lähellä.

Perustiedot

Sijainti
Kanslerintie 12, 20200 Turku
Kaupunginosa
Patterinhaka
Kohdenumero
1412170
Kerros
3 / 7
Asuinpinta-ala
62 m²
Tontin pinta-ala
6 997 m²
Kokonaispinta-ala
62 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
2h, k
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, keraaminen liesi, uuni, liesituuletin filtterillä, astianpesukone (Ollut käyttämättä)
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
sisään vedetty, lasitettu. Parvekkeen suunta: länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Pesukoneliitäntä, suihku, lattialämmitys
Säilytystilat
Kellarikomero, ullakko, liukuovikaapistot, ulkoiluvälinevarasto
Ikkunoiden suunta
länsi, itä
Näkymät
pihalle, kadulle
Tulevat remontit
Hallituksen näkemys seuraavan 5 vuoden kunnossapitotarpeesta: ilmanvaihtokanavien nuohous ja ilmamäärien säätö, lattialämmitysverkoston kunnon ja toimivuuden kartoitus, asuntojen märkätilojen kosteuskartoitukset kuntoarvioon kirjatun mukaisesti, piha-alueiden asteittain kunnostus ja jätepisteiden uusinta.
Tehdyt remontit
Huoneistojen parvekeovet ja ikkunat uusittu 1992, A-talon tiilikate uusittu (B-talon katto uusittu 1985) 1997, Rakennusten päätyjen eristysrappaus 2000, Käyttövesijohdot ja pystyviemärit uusittu 2000-2002 (Kylpyhuoneidn kattojen panelointi, lattioiden vedeneristys ja laatoitus, kylpyhuoneiden seinien vesieristys ei sisältynyt remonttiin: niissä huoneistoissa, joissa seinien kaakelointi viime vuosina on suoritettu, on osakas kustantanut myös vesieristyksen), Porraskäytävien ja muiden yleisten tilojen ikkunoiden uusinta 2001, Porraskäytävien pintojen maalaus 2002 – 2003, Saunan pukuhuoneet ja löylyhuone kunnostettu 2006, talojen alla kulkevien pohjaviemärien kuvaus, Kanslerintie 12 lähtevän tonttiviemärin uusinta havaitun painuman vuoksi 2008, Ilmanvaihtokanavien puhdistus 2009, Hissien uusinta 2010, Sähkö- ja telejärjestelmän peruskorjaus 2012-2013, pohjaviemärit, salaojat, patolevyt uusittu, liikerakennuksen pohjaviemäri sukitettu, pesutupa, sauna ja pesuhuoneet uusittu 2015-2016, Liiketilan peltikaton maalaus 2017-2018, Parvekkeiden kuntotutkimus 2019, ilmanvaihtokoneiden kokonaisvaltainen huolto ja vaaditut korjaukset 2020, taloyhtiön omistaman liiketilan kunnostus 2021, kuntoarvion laadinta, asuntojen palovaroittimien uusinta 2021, julkisivujen kuntotutkimus julkisivu- ja parvekekorjausten toteutussuunnitelman aloitus 2022, autolämmityskoteloiden vaihto 2022, lukituksen uusinta 2023, julkisivu- ja parvekesaneeraus aloitus 2024-2025.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Topeliuksen koulu (etäisyys n. 1.2 km), Akselintie päiväkoti (etäisyys n. 0.4 km), K-Market (etäisyys n. 0.1 km), Kauppatori (etäisyys n. 2.8 km)
Lisätiedot
Perustamisselvitys: Rakennukset on perustettu maanvaraisilla anturiperustuksilla moreenikerroksen varaan. Pohjavedenpinnan muutoksilla ei vaikutuksia rakennusten perustuksiin. Kiinteistössä lattialämmitys: Eristävän lattiamateriaalin (esim. laminaatti) käyttö saattaa heikentää lämmönluovutusta huoneistossa. Sähkö laskutetaan huoneistokohtaisten mittareiden mukaan osakkeenomistajilta. Taloyhtiölle teetetään uudet energiatodistukset julkisivu- ja parvekesaneerauksen valmistumisen jälkeen, nykyinen ollut voimassa 8.3.2025 asti..
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Ei
Tiedustelut
Evamaria Poikolainen 050 3646371 evamaria.poikolainen@kiinteistomaailma.fi

Hinta

Velaton hinta
135 000 €
Myyntihinta
99 637,68 €
Neliöhinta
2 177,42 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
244,90 € / kk
Pääomavastike
297,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
542,50 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
26 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
26 €/hlö/kk
Muut kustannukset
Julkisivu- ja parvekesaneerauksen tähän asuntoon kohdistuva osuus yhtiölainasta on isännöitsijäntodistuksen mukaan 35.362,32 €, ja 1. vuoden pääomavastike on 1.5.2026 alkaen 297,60 €/kk. Sähkön perusmaksu 30 €/v. Autopaikka/sähkö 20€/kk Autotalli 80€/kk Autotalli/erillinen 160€/kk Saunamkasu 4€/krt tai 12€/kk.

Rakennusvuosi
1956
Rakennusvuoden lisätiedot
1956
Huoneistojen lukumäärä
154
Liiketilojen pinta-ala
133 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
7
Energialuokka
F2013
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
6 997 m²
Liikenneyhteydet
Föli-pysäkki (etäisyys n. 0.1 km), Rautatieasema (etäisyys n. 2.4 km)
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö, vesikiertoinen lattialämmitys

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
autotallipaikkoja: 2, sähköpistokepaikkoja: 36, lisätietoa: Autopaikat jaetaan jonotuksen mukaan.
Yhteiset tilat
Hissi, ullakko- ja kellarikomero, sauna, mankelihuone, pesutupa, ulkoiluvälinevarasto, väestönsuoja, kaapeli-TV, taloyhtiölaajakaista (10/10 Telia)
Ominaisuudet
Sälekaihtimet
Lainalaskuri