318 000 €85 m²

Arolankaari 27 F, Lauttaranta, Turku3h, avok, wc, s, var

Velaton hinta
318 000 €
Hoitovastike
429,25 € / kk
Asuinpinta-ala
85 m²
Huoneita
3
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
2015
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Kaupunginosa
Lauttaranta
Kaupunki
Turku

Paritalo kolmio Arolankaaressa

Meren läheisyys, ympäröivä luonto ja laadukas arkkitehtuuri kohtaavat As Oy Turun Black Eaglessa. Vuonna 2015 Arolaan rakennetut kodit sijoittuvat metsäiselle ja luonnonkauniille tontille, tarjoten rauhallisen ja viihtyisän asuinympäristön. SAFA-arkkitehti Pekka Mäen suunnittelema yhtiökokonaisuus koostuu kuudesta erillisestä paritalosta, joissa yhdistyvät ajaton design ja toimiva asuminen.

Tämä 85 neliön paritaloasunto hurmaa erinomaisella pohjaratkaisullaan ja tyylikkäällä kokonaisuudellaan. Asunnon laadukkaat ja harmoniset materiaalivalinnat sekä vaalea keittiö, joka on varustettu Siemensin kodinkoneilla, luovat modernin ja viihtyisän tunnelman.

Kodin erityispiirteisiin kuuluvat kaksi takkaa, toinen olohuoneessa ja toinen terassilla, jotka tuovat lämpöä ja tunnelmaa ympäri vuoden. Suojaisa piha tarjoaa oman rauhallisen keitaan grillaus hetkiin ja ilta auringosta nauttimiseen.

Asuntoon kuuluu autokatospaikka sekä pihapaikka, ja lisäksi asunnon yhteydessä käytössä on 4,5 neliön lämmin varasto, joka tuo arkeen käytännöllisyyttä.

As Oy Turun Black Eagle tarjoaa ainutlaatuisen yhdistelmän luonnonläheisyyttä, laatua ja huolellisesti suunniteltua asumista.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Arolankaari 27 F, 20900 Turku
Kaupunginosa
Lauttaranta
Kohdenumero
80498884
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
85 m²
Tontin pinta-ala
6 206 m²
Kokonaispinta-ala
85 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h, avok, wc, s, var
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, erillisuuni ja liesituuletin. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Terassin kuvaus
Osakkeenomistaja vastaa huoneistoterassin terassilasituksen tai siihen rinnastettavien terassiverhojen tai muiden vastaavien kunnossapidosta.
Osakkeenomistaja vastaa ilmalämpöpumpun kunnossapidosta.
Osakkeenomistaja vastaa tulisijojen ja hormien kunnossapidosta.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, lattialämmitys, pesuallas, allaskaappi, peilikaappi, pesukoneliitäntä, kuivauskaappi ja siivouskaappi. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi, bidee-suihku, lattiakaivo, pesuallas, allaskaappi ja lattialämmitys.
Säilytystilat
Seinäkaapit, lämmin ulkovarasto ja kaapistot
Näkymät
Piha-alueelle.
Tulevat remontit
Julkisivut: Huoltomaalausta Huoneistojen märkätilat: Vedeneristekorjaukset
Tehdyt remontit
2015: Asfaltointi 2016: Maalämpöpumppuun asennettu etähälytysjärjestelmä 2016: Etuterassin valojen parannus osakkaiden toimesta 2020: Mustien osien huoltomaalausta 2024: 10-vuotistakuukorjaukset 2024: Salaojien ja viemärien kuvaus 2024: Ilmanvaihtojärjestelmän puhdistus, mittaus ja säätö. 2024-2025: Vedeneristeiden osakorjauksia (huoneistot A1, B1, C1 ja F2) 2025: Alapohjan tiivistyskorjauksia (huoneistot A1, A2 ja E1)
Kiinteistötunnus
853-52-30-2
Postitoimipaikka
Turku
Tietoliikennepalvelut
Telia, 10 Mbit/s, Laajakaistaliittymä

Hinta

Velaton hinta
318 000 €
Myyntihinta
318 000 €
Neliöhinta
3 741,18 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
429,25 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
435,96 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 18 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 6,71 € / kk Lisätietoja maksuista: Taloyhtiön määräaikainen sähkösopimus päättyi 31.10.2024. Uusi 3 vuoden määräaikainen sopimus solmittiin ajalle 1.11.2024-31.10.2027 Turku Energian kanssa. Uuden sopimuksen sähkön myynnin kWh-hinta on noin 8,38 senttiä. Hallitukselle on myönnetty valtuudet tarvittaessa periä enintään 2 kuukauden ylimääräinen hoitovastike. Varainsiirtovero 1,5% erääntyy ostajan maksettavaksi kaupanteossa. Taloyhtiön osakeluettelo on siirretty huoneistotietojärjestelmään. Ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta. Ostaja vastaa tällöin omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, mahdollisista osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As Oy Turun Black Eagle
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 3 027 300 €.
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Rakennusvuosi
2015
Huoneistojen lukumäärä
12
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2015
Kerroksia
1
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 15.01.2035, Lisätiedot: Todistuksen laatimispäivä:15.01.2025.
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto