189 000 €51 m²

Itäinen Rantakatu 48-50, Martti, Turku2h, k, kph/wc, vh, lasitettu parveke

Velaton hinta
189 000 €
Hoitovastike
140,25 € / kk
Asuinpinta-ala
51 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 7
Rakennusvuosi
1963
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Martti
Kaupunki
Turku

Muuttovalmis moderni kaksio Aurajoen rannalla

Tervetuloa tutustumaan kauttaaltaan täydellisesti remontoituun kaksioon, jossa moderni ilme sekä huolellisesti valitut yksityiskohdat luovat harmonisen ja ajattoman kokonaisuuden. Tämä läpitalon huoneisto tarjoaa valoisuutta aamusta iltaan.

Tyylikkäässä keittiössä katseenvangitsijana toimii käytännöllinen aamiaiskaappi, joka on täydellinen ratkaisu sujuviin aamuihin ja siistiin yleisilmeeseen. Erillinen vaatehuone tuo tähän kotiin arjen luksusta ja kaikkien kaipaamaa kaivattua säilytystilaa, sekä samalla selkeyttä asumiseen. Makuuhuoneeseen jää näin tilaa myös parisängylle.

Tunnelmallisen tummasävyinen kylpyhuone huokuu hotellimaista eleganssia. Varusteluun kuuluu sadesuihku, seinäkiinnitteinen wc sekä valaistu peili. Lisämukavuutta tuo lattialämmitys ja tilaan mahtuu myös pyykkikone.

Avaraan olohuoneeseen mahtuu tarvittaessa vaikka työpiste muiden kalusteiden lisäksi. Siitä avautuu lasitettu parveke sisäpihalle päin. Vieressä virtaava Aurajoki tuo ympäristöön ainutlaatuista tunnelmaa. Turun keskustan monipuoliset palvelut, opiskelupaikat ja TYKS sijaitsevat vain lyhyen matkan päässä.

Tämä koti yhdistää modernin asumisen mukavuudet, laadukkaan remontin ja loistavan sijainnin. Asunto on heti vapaa ottamaan vastaan uudet asujat. Varaa siis esittelyaika ja tule tutustumaan!

Perustiedot

Sijainti
Itäinen Rantakatu 48-50, 20810 Turku
Kaupunginosa
Martti
Kohdenumero
1411484
Kerros
1 / 7
Asuinpinta-ala
51 m²
Tontin pinta-ala
1,33 ha
Kokonaispinta-ala
51 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph/wc, vh, lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Huoneisto remontoitu kokonaisuudessaan v.2022. Sähköjärjestelmästä uusittu johdotukset, pistorasiat ja katkaisijat.
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Kaapistot (myös aamiaiskaappi), kompaktitaso, jääkaappi/pakastin, induktioliesi, kiertoilmauuni, liesituuletin/aktiivihiilisuodatin (ei ole kytketty IV-kanavaan), astianpesukone. Lattia: Laminaatti. Seinät: Maalattu
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Sisäänvedetty parveke, Lasitettu parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Lounas
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone/wc: sadesuihku, pyyhekuivain, lavuaarikaapisto, seinäkiinnitteinen wc, valaistu peili, pesukoneliitäntä, upotetut LED-valaisimet katossa. Lattia: Laatta, sähköinen lattialämmitys. Seinät: Laatta
Säilytystilat
Muu erillinen varasto. Kaapistot, vaatehuone, häkkivarasto
Näkymät
Pihalle, kadulle. Ikkunasuunnat: lounas, kaakko
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvityksen (2025-2033) mukaan: puupaalujen kunnon tarkkailu jatkuvaa, asuinrakennusten vesikattojen korjaustöiden suunnittelu, julkisivujen ja parvekkeiden hankesuunnittelu, Autohalli muutos- ja korjaustöiden suunnittelu ja ala-aulojen maalaustyöt 2025. 20.5.2025 pidetyssä yhtiökokouksessa hyväksyttiin suunnitelma seuraavilta osin: asuinrakennusten vesikattojen korjaustyöt 2026, julkisivujen ja parvekkeiden korjaustöiden valmistelu 2026, autohallin korjaustöiden valmistelu 2026, päätettiin kylmäkellareiden purkaminen ja muuttaminen pyöräsuojiksi taloihin A, B, C, D E, F ja G ja lämmitysenergian säästöjen suunnittelu 2029.
Tehdyt remontit
Koko asunto remontoitu kaikkien pintojen ja kalusteiden osalta v.2022. Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: kyllä. Lopputarkastus tehty: kyllä. Edellämainittuihin toimiin liittyvät suunnitelmat ja asiakirjat ovat toimeksiantajalla: kyllä. Julkisivujen lisäeristys ja muoviprofiilipellitys -84, ikkunat uusittu -90-93(ei parvekkeiden), G-H talojen perustusten vahvistus -02, hissien saneeraus -08, porraskäytävien sisääntuloaulojen saneeraus, lamellitalon liikuntasauman ankkurointi, pistetalojen ylimmän kerroksen pellitysten uusinta -12, linjasaneeraus -13-14, lukoston uusiminen -14, lämmönvaihtimien uusinta ja paineenkorotuspumpun asennus -16, kattokaivojen liitoksien uusiminen -17, lamellitalon parvekeseinien korjaus ja parvekeovien ja -ikkunoiden uusinta -19, julkisivujen puhdistus ja suojauskäsittely -20, porrashuoneiden ulko-ovien vaihto -20, sisäpihan sisäänkäyntien tekeminen esteettömäksi -20, pistetalojen parvekeikkunoiden ja -ovien uusinta ja aidan rakentaminen H-talon edustalle -21, sokkeleiden korjaustyöt -22.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Koulut: Mikaelin koulu n. 0,54 km, Turun iltalukio n. 0,71 km, S:t Olofsskolan n. 0,84 km, Topeliuksen koulu n. 0,89 km, Luostarivuoren koulu n. 0,93 km; Päiväkodit: Urheilupuiston päivähoitoyksikkö n. 0,29 km, Portsanpäivähoitoyksikkö n. 0,63 km, Martin päivähoitoyksikkö n. 0,63 km; Ruokakaupat: K-market Martinmylly n. 0,21 km, K-Market n. 0,37 km, K-Market Vähä-Heikkilä n. 0,64 km; Muut lähipalvelut: Turun kaupunki Stålarmin neuvola n. 0,5 km, Turun kaupunki Välikadun neuvola n. 0,51 km, Siirtolaisinstituutti kirjasto n. 0,69 km

Velaton hinta
189 000 €
Myyntihinta
188 445,28 €
Neliöhinta
3 705,88 € / m²
Velkaosuus
554,72 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
140,25 € / kk
Pääomavastike
12,24 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
152,49 € / kk

Muut maksut

Lämmityskustannukset
360 € / vuosi
Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Sähkömaksun perusmaksu 9,41€/kk/hlö (Edellisen asukkaan kokonaiskulutus sis. perusmaksun) Saunamaksu 2€/krt Pesutupa 5€/krt Autopaikkavuokra 20€/kk. Lisätietoa velkaosuudesta: Lainaosuus kohdistuu sokkelikorjaukseen ja se on poismaksettavissa kesä- tai joulukuussa..

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-oy Sokerinranta
Lisätietoa taloyhtiöstä
Energiatodistuksen viimeinen voimassaolopäivä 1.8.2035. Osakkeenomistajille saattaa syntyä lainaosuuden poismaksun yhteydessä luoton myöntäneen rahalaitoksen kulloinkin voimassa olevan hinnaston mukaisia lisäkuluja, jotka veloitetaan osakkeenomistajalta. Paperisesta vesi- ja sähkölaskusta peritään 5€ lisämaksu ja vuoden 2025 alusta vesi- ja sähkö laskutetaan osakkeenomistajalta.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1963
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1963
Kerroksia
7
Energialuokka
D2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
1,33 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö HJM-Kiinteistöpalvelu / Jari Liukkonen
Isännöinti
V-S Isännöintitalo Oy / Juha Kangasniemi puh. 020 7229963, www.isannointitalo.fi
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Turun kaupunki (02) 330 000
Liikenneyhteydet
Linja-autopysäkki: Savenvalajankatu n. 0,12 km, Juna-asema: Turku n. 1,3 km