219 000 €88 m²

Poronkatu 1 A, Huhkola, Turku4h + k + kph + wc + vh + takapiha + v

Velaton hinta
219 000 €
Hoitovastike
333,90 € / kk
Asuinpinta-ala
88 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1987
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Huhkola
Kaupunki
Turku

Huhkolan suloinen koti perheelle Skanssin kupeessa, ihanalla takapihalla

Huhkolan luonnonläheiseltä alueelta löydät metsämaastot ja lasten leikkipuistot aivan kotisi ympäristöstä. Samoin bussipysäkki, sekä päiväkotikin lapsille löytyvät käytännössä kodin nurkalta. Silti Skanssin ostoskeskus ja alueen kattavat palvelut Citymarketteineen ja Lidleineen ovat myös vain muutaman minuutin kävelymatkan päässä.

Kodin parhaita puolia tarjoilee sen kaunis, aidattu takapiha terassilla, jossa voit nauttia yksityisyydestä, rauhasta sekä kauniista luonnosta. Pihalta on näkymä yhtiön isolle takapihalle, jossa voit samalla katsella lasten leikkejä yhtiön leikkipuistossa. Autokatospaikka kuuluu asunnolle, joten talvisin säästyy auton harjaukselta.

Kodin eteisessä on ihanasti runsain mitoin tilaa niin vaatesäilytykseen kuin pukemisellekin, ja eteisen yhteydessä on kätevästi myös pieni erillis-wc. Keittiö on hyväkuntoinen ja sen edustalla on tila ruokailuryhmälle. Kodin perältä löytyy sen valoisa ja viihtyisä olohuone.

Kodin yläkerrasta löydät upeakuntoisen, 2023 uusitun kylpyhuoneen saunoineen sekä kodin kolme makuuhuonetta, joista kahdella on vaatekaapistot ja kolmannella walk-in vaatehuone. Kodin edustalla on erillinen pihavarasto.

Yhtiö on tutkituttanut ja huoltanut rakennuksiaan kiitettävästi, kattava kuntoarviokin on tehty v. 2021 jonka johdosta tietysti suunniteltu toimenpiteitä kunnossapidolle. Tämä hyväkuntoinen koti vapautuu uusille asukkailleen jo kesäksi! Lämpimästi tervetuloa tutustumaan paikan päälle tähän toimivaan kokonaisuuteen monenlaiselle seurueelle. Lisätiedot ja esittelyt: Milla Perälä 0503067717 milla.perala@remax.fi

Apunasi myös mykyisen asuntosi myynnissä - pyydä minut myyntiä varten veloituksettomalle arviokäynnille!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Poronkatu 1 A, 20750 Turku
Kaupunginosa
Huhkola
Kohdenumero
80495748
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
88 m²
Tontin pinta-ala
5 706 m²
Kokonaispinta-ala
88 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h + k + kph + wc + vh + takapiha + v
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan, kuitenkin viim. 2kk kuluessa.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Uuni, liesi, liesituuletin, astianpesukone ja jääkaappipakastin. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Puu ja rosteri. Kaunis ja hyväkuntoinen keittiö, jossa iso tuuletusikkuna ja tilaa ruokailuryhmälle. Ihanat täyskorkeat jääkaappi ja pakastin.
Parveke
Ei
Terassin kuvaus
Aidatulla ja suojaisalla takapihalla terassi sekä laatotusta ja istutuspenkkejä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä (kääntyvä), bidee-suihku, lattialämmitys (sähköinen), peili, pesuallas, allaskaappi ja pesukoneliitäntä (tilaa pesutornille). Pesutilojen kuvaus: Upeat ja tilavat pesutilat remontoitu v. 2023, vahinkosaneerauksena yhtiön toimesta. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peili (valolla), pesuallas ja allaskaappi. Erillisen WC:n kuvaus: Alakerrassa eteisen yhteydessä kätevä ja hyväkuntoinen pikku-wc.
Säilytystilat
Vaatehuone ja kylmä ulkovarasto
Näkymät
Kaunis rauhaisa näkymä takapihalle yhtiön sisäpihalle ja leikkielueelle.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarve yhtiökokousta seuraavien viiden vuoden aikana: - Piha: Tonttiaidan uusiminen/rakentaminen ja piha-aitojen uusiminen/korjaus, asfaltin paikkaus - Huoneistojen märkätilat: Varautuminen vahinkosaneerauksiin - Sähkö- ja tietojärjestelmä: Ulkovalaisimien modernisointi, sisäverkon päivitys Hallitus on hyväksynyt joulukuussa 2025 Julkisivukonsultointi JK Oy:n hankesuunnitelmatarjouksen (piha-alueet, sadevesijärjestelmä, salaojat, sokkelit, aidat, terassit), jotta taloyhtiö voi arvioida eri toimenpiteiden kustannukset ja aikataulut ennen varsinaista suunnittelua ja toteutusta. - Käytännössä tämä piharemontti on siis suunnittelun asteella, jossa kartoitetaan myös sen tulevaa kustannusta.
Tehdyt remontit
IV-Kanavien nuohous 2025 Asfaltin korjaustyöt 2025 Puiden huoltoleikkaus 2024 Palovaroittimien asennus huoneistoihin 2024 Huoneiston A3 märkätilan vahinkosaneeraus 2023 Lumiesteiden asennus 2023 Katon huolto ja maalaus 2022 Ulko-ovien uusinta 2022 Julkisivupaneelien maalaus 2022 Huoneiston B11 märkätilan vahinkosaneeraus 2021 Kuntoarvioita- ja kuntotutkimuksia 2021 Leikkipaikan keinun ja hiekkalaatikon uusiminen 2020 Lukituksen uusiminen (Abloy Sento) 2020 Asfaltoinnin painumien ja pihakaivojen korjaus 2018 Vesimittareiden vaihto 2017 Lämmönvaihdin 2011 Julkisivupaneelien uusinta 2008
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Kaunis tunnelmavalaistu sauna on remontoitu kylpyhuoneen yhteydessä v. 2023. (Kiuasta ei vaihdettu.).
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: - Lidl 300 m
- McDonald ja Power ym 600 m
- Skanssi kattavine palveluineen 1 km

Paikallistiedot: - Poropuiston iso leikkipaikka vieressä 200 m
- Luontoa ympärillä
- Keskusta 5 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
853-24-13-6
Postitoimipaikka
Turku
Tietoliikennepalvelut
Telia , 7-10M, Taloyhtiönetti, laajakaista

Hinta

Velaton hinta
219 000 €
Myyntihinta
213 511,66 €
Neliöhinta
2 488,64 € / m²
Velkaosuus
5 488,34 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
333,90 € / kk
Pääomavastike
75,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
409,50 € / kk

Muut maksut

Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Satohuhkola
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Leikkipaikka. Taloyhtiön lisätiedot: Taloyhtiöllä on ovenavauspäivystyspalvelu (24/7). Palvelun tuottaa THV Turvapalvelut. Oven avauksen kustannukset peritään aina asukkaalta. Taloyhtiön kiinnitykset: 159 200 €
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1987
Huoneistojen lukumäärä
17
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 21.08.2028
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
5 706 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Turun Seudun Kiinteistöpiste Oy, Niina Oiva, niina.oiva@ts-kiinteisto.fi, 0400-224511
Kaavoitustiedot
Turun kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki keskustaan Karhunkadulla kodin vieressä.
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Katon kuntotarkastus 2021 Peruskuntoarvio 2021 (saatavilla välittäjältä) Kosteusmittauksia huoneistojen märkätiloihin (kuntoarviota tarkentavat) 2021
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2032
Tontin vuokra
2 073,15 € / vuosi
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin kuvaus
Vuokrantarkistusperuste: Indeksi
Maanvuokraaja
Turun kaupunki