57 000 €58,5 m²

Raadinkatu 5 B, Lauste, Turku2h+k+kph/wc+vh+lasitettu parv.

Velaton hinta
57 000 €
Hoitovastike
157,95 € / kk
Asuinpinta-ala
58,5 m²
Huoneita
2
Kerros
4 / 8
Rakennusvuosi
1976
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Lauste
Kaupunki
Turku

Kaksio toimivalla pohjaratkaisulla ja parvekkeella

Tervetuloa tutustumaan tähän 58,5 m² kaksioon, joka sijaitsee neljännessä kerroksessa rauhallisella asuinalueella. Asunnossa on toimiva pohjaratkaisu ja tilavat huoneet. Olohuoneesta on käynti lasitetulle parvekkeelle, joka tuo mukavasti lisätilaa ja toimii oleskelupaikkana keväästä syksyyn.

Keittiö ja makuuhuone ovat hyvän kokoiset ja tarjoavat toimivat puitteet arkeen. Asunto on kunnoltaan peruskuntoinen.

Kylpyhuone on uusittu vuonna 2011, ja sitä on päivitetty vuonna 2019, jolloin amme on poistettu ja suihku siirretty. Tilassa on myös liitäntä pesukoneelle.

Sijainti tarjoaa sujuvaa arkea: palvelut, kulkuyhteydet ja ulkoilumahdollisuudet ovat helposti saavutettavissa.

Voit olla yhteydessä matalalla kynnyksellä – puhelimitse, viestillä, WhatsAppilla tai sähköpostilla. Autan tarvittaessa myös oman kotisi myynnissä.

Jesse Helminen 040 687 3700 jesse.helminen@remax.fi

I also serve in English

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Raadinkatu 5 B, 20750 Turku
Kaupunginosa
Lauste
Kohdenumero
80497505
Kerros
4 / 8
Asuinpinta-ala
58,5 m²
Tontin pinta-ala
9 780,7 m²
Kokonaispinta-ala
58,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+kph/wc+vh+lasitettu parv.
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jää-viileäkaappi, uuni, liesi ja liesituuletin. Liesi: Valurautaliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Itä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi ja pesuallas.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot ja häkkivarasto
Tulevat remontit
KUNNOSSAPITOTARVE SEURAAVIEN VIIDEN VUODEN AIKANA: Piha: Normaali kunnossapito, leikkipihojen kunnostus Perustukset ja runko: Sokkelimaalaus Julkisivut: Kuntotarkistus 2025 Parvekkeet: Ylläpitokorjauksia Ikkunat ja ulko-ovet: Huoltokunnostus Katto: Ylläpitokorjauksia Huoneistojen märkätilat: Tarpeen mukaan Yleiset tilat: Kylmäkell. saneeraus ( C ) Lämmitysjärjestelmä Normaali kunnossapito Vesi- ja viemärijärjestelmä: Salaojien kuvaus/huuhtelu, viemäreiden pesu v. 2030, muuten normaali kunnossapito Ilmanvaihto: Ylläpitokorjauksia Sähkö- ja tietojärjestelmä: Sähköautojen latauspisteiden suunnittelu/asennus Hissit: Korjaus/uusiminen Tutkimukset: Peruskuntoarvio
Tehdyt remontit
Katot uusittu 1992 Elementtisaumaukset uusittu 1994 Patteriventtiilien uusiminen ja säätö 1996 Parvekkeiden peruskorjaus 1996 Huoneistokohtaiset sähkömittarit asennettu 1996 Ilmastointijärjestelmien puhdistus ja säätö 1996 Pystyviemäreiden huuhtelu 2000 Ikkunat ja parvekeovet uusittu 2002 -2003 Ilmastointijärjestelmien puhdistus ja säätö 2004 A-portaan kylmäkellarin saneeraus 2005 Parkkipaikan tontin ostaminen 2007 Pystyviemäreiden huuhtelu 2007-2008 Antennijärjestelmän hankkiminen 2008 Huoneistojen käytäväovet uusittu 2008 Lukitusjärjestelmän uusiminen 2009 Hissien sisustuksen uusiminen 2009 Porraskäytävien ala-aulojen pintaremontti 2010 Kattojen maalaus 2010 D-portaan kylmäkellarin saneeraus 2011 Ilmanvaihdon taajuusmuuttajien ja paine-erolähettimien asennus 2011 Ilmastointijärjestelmien puhdistus ja säätö 2012 C-saunatilojen peruskorjaus 2012 Parkkipaikka-alueiden ja autolämmitystolppien uusiminen 2013 Pihapylväsvalaisimien uusiminen 2013 Pohjaviemäreiden pesu 2013 Vakiovirtausventtiileiden asentaminen huoneistojen vesipisteisiin 2013 C-portaan kylmäkellarikoneen uusiminen 2013 Porras- ja kellarikäytävien valaisimien uusiminen 2014 Hissien nostokoneistojen ja kannatinkiskojen uusiminen 2014 Huoneistojen ulko-ovien tiivistys muovilistoilla 2014 B-portaan kylmäkellarin saneeraus laitteistoineen 2015 A-, B- ja D-talojen saunojen puuosien uusiminen 2016...2017 Maalämmön ja poistoilman lämmön talteenoton käynnistäminen 2017 Kattoturvatuotteiden asennus 2017 Pohja- ja pystyviemäreiden pesu 2018 Ulko-ovien automaattipumput 2018 Kuntoarvion päivitys 2018 Automaattinen savunpoistojärjestelmä 2019 Kellarikerroksen johtosaneeraussuunnittelu 2019 Julkisivujen ja parvekkeiden kuntotutkimus 2020 Kellarikerroksen vesijohtojen uusiminen 2021 Huoneistojen patteriventtiilien säätö 2021 Elementtisaumojen uusiminen 2021 Parvekekorjausten hankesuunnittelu 2022 Parvekesaneerauksen toteutussuunnittelu 2022 Kellarikerroksen iLoq-lukitusjärjestelmä 2022 Parvekesaneeraus 2023 Kattojen ja peltiosien pinnoitus (poislukien LTO-koteloinnit) 2024 Pohja- ja pystyviemärien pesu 2025 Palovaroittimien asennus huoneistoihin 2025
Kiinteistötunnus
853-26-7-1
Postitoimipaikka
Turku
Tietoliikennepalvelut
Telia, 10M, Laajakaista, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
57 000 €
Myyntihinta
48 983,05 €
Neliöhinta
974,36 € / m²
Velkaosuus
8 016,95 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
157,95 € / kk
Pääomavastike
167,36 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
325,31 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
22 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Sähköennakko 15€/kk, kulutus 13,44c/kWh. Sähkön kulutuksesta maksetaan kuukausittain ennakkoa. Tasataan kerran vuodessa mittarilukeman mukaan. Autopaikka iso 17€/kk Autopaikka lämmin 15€/kk Autopaikka ulkopuolinen 16€/kk Sauna vakiovuoro 8€/kk Sauna 3,5€/kerta

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-oy Havuaukio
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: 18 § Parvekelasitus Vastuu osakkeenomistajien jälkikäteen rakentamien huoneistokohtaisten parvekelasien korjaamisesta, kunnossapidosta, siitä aiheutuneista ylimääräisistä kustannuksista ja mahdollisista vahingoista kuuluu osakkeenomistajalle. 19 § Huoneistosauna Vastuu osakkeenomistajien jälkikäteen rakentamien huoneistokohtaisten saunojen korjaamisesta, kunnossapidosta, siitä aiheutuneista ylimääräisistä kustannuksista ja mahdollisista vahingoista yhtiölle tai toisille osakkeenomistajille kuuluu saunan omistajalle. Taloyhtiön kiinnitykset: 2 291 249 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1976
Huoneistojen lukumäärä
144
Kerroksia
8
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 28.03.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
9 780,7 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti