349 000 €56 m²

Eerik Pommerilaisen Ranta 20 A, Telakkaranta, Turku2h+k+s+kph/wc+lasitettu parveke (+ah)

Velaton hinta
349 000 €
Hoitovastike
274,40 € / kk
Asuinpinta-ala
56 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 7
Rakennusvuosi
2016
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Telakkaranta
Kaupunki
Turku

Eerik Pommerilaisen Rannan moderni kaksio tarjoaa rauhallista asumista Telakkarannan suositulla alueella, lähellä Aurajokea ja Turun keskustan palveluita. Tämä valoisa ja hyvin suunniteltu 56 neliömetrin asunto sijaitsee kolmannessa kerroksessa, ja sieltä avautuu näkymät lasitetulta parvekkeelta Aurajoelle & Turun linnan suuntaan.

Asunnon osalta tontti on lunastettu omaksi.

Vuonna 2016 valmistuneessa talossa on käytössä energiatehokas kaukolämpö ja vesikiertoiset lattialämmitykset. Asunnon viilennykseeen on kaukokylmä. Asunto Oy Turun Paapuuri tarjoaa asukkailleen myös kellarikomeron ja urheiluvälinevaraston. Autopaikat löytyvät kätevästi pihakannen alta autohallista, mistä on mahdollista ostaa erikseen autohallipaikka hintaan 35 000 euroa (autopaikalle on tuoto sähkövalmius sähkö-/hybridiauton lataukseen).

Asunnossa on kauniit parkettilattiat ja moderni keittiö, jossa on kaikki tarvittavat kodinkoneet. Oma sauna ja tilava kylpyhuone lisäävät asumismukavuutta. Alueella on erinomaiset liikenneyhteydet ja hyvät pyöräilyreitit, joten liikkuminen on vaivatonta.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän viihtyisään kotiin, joka tarjoaa huoletonta asumista edullisin hoitokuluin.

Tartu tilaisuuteen ja tee tästä talosta perheesi uusi koti!

Asunto terveisin,

Stefan Virtanen Kiinteistönvälittäjä | LKV | KTM | Yrittäjä stefan@stevilkv.com | 0400 999 900 www.stevilkv.com

Perustiedot

Kaupunginosa
Telakkaranta
Kohdenumero
80497082
Kerros
3 / 7
Asuinpinta-ala
56 m²
Tontin pinta-ala
854 m²
Kokonaispinta-ala
56 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h+k+s+kph/wc+lasitettu parveke (+ah)
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
1 kuukausi kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Mikroaaltouuni, jääkaappipakastin, astianpesukone, liesituuletin, liesi ja uuni. Liesi: Induktioliesi.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Lounas, länsi ja luode.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, bidee-suihku, pesuallas, peilikaappi, pesukoneliitäntä ja lattialämmitys.
Säilytystilat
Kaapistot ja kellarikomero
Näkymät
Aurajoki & Turun linna
Tulevat remontit
Kts. Kunnossapitotarveselvitys. 2025 10-vuotistarkastus. 2025 Autotallin Led-valot. 2026 Huoneistokohtaiset palovaroittimet.
Tehdyt remontit
Kts. Tehdyt remontit. 2018 Rappukäytävän kulmasuojien asennus. 2018 Sähköautojen latausmahdollisuuksien selvitys. 2019 Sähköautolatausjärjestelmän (keskus + kaapelointi) asennus. 2019 Jätehuoneen lattian pinnoitus. 2022 Wlan-tukiasemien kaapelointi. 2022 Jäähdytyslaitehuolto ja puhallinten vaihto. 2023 4. kerroksen käytävän seinän paikkamaalaus. 2024 IV kanavien puhdistus ja säätötyö.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Aurajoen kävely espalanadi kulkee talon alta, mistä pääsee hvyin kävelemään ja pöyräilemään Aurajoen reunaa pitkin.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
853-005-0047-0011
Postitoimipaikka
Turku
Tietoliikennepalvelut
Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
349 000 €
Myyntihinta
249 000 €
Neliöhinta
6 232,14 € / m²
Velkaosuus
100 000 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Valinnainen vuokratontti

Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
274,40 € / kk
Pääomavastike
898,95 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 173,35 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
24 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Vesiennakkomaksu 24 e/hlö/kk. Sähkö on kulutuksen mukaan (oma energiasopimus). Sähköinen omistajamerkintä (välittäjä ohjeistaa tässä). Mahdollinen varainsiirtovero 1,5% velattomasta hinnasta

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Turun Paapuuri
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: 10M/10M Laajakaistayhteys sisältyy hoitovastikkeeseen (lisähinnasta saa lisää nopeutta). Yhtiössä parveketupakointi on kielletty. Huoneistokohtaiset varastot. Taloyhtiössä on hissi. Taloyhtiön kiinnitykset: 8 000 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2016
Huoneistojen lukumäärä
30
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2016
Kerroksia
7
Energialuokka
Energialuokka: C2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 26.01.2026
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
854 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Varsinais-Suomen Isännöintitalo Oy, Johan Nylund, johan.nylund@isannointitalo.fi, 0304704437
Kaavoitustiedot
Turun kaupunki kaavoitus
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä ja hyvät pyöräilytiet Hyvät. www.foli.fi
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
02.12.2062
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Maanvuokraaja