85 000 €55,5 m²

Parrantie 3 G, Kastu, Turku2h, k, p

Velaton hinta
85 000 €
Hoitovastike
235,88 € / kk
Asuinpinta-ala
55,5 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1965
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kastu
Kaupunki
Turku

Tämä tilava kaksio sijaitsee rauhallisella Kastun asuinalueella Turussa, vain lyhyen matkan päässä kaupungin keskustasta. Erinomaisen sijainnin ansiosta kulkuyhteydet ovat monipuoliset ja etäisyys Turun keskustaan on vain pari kilometriä, joten matka taittuu helposti niin pyörällä kuin omalla autolla tai julkisilla kulkuvälineilläkin.

Asunto tarjoaa mukavaa asumista ensimmäisessä asuinkerroksessa, joka ei kuitenkaan ole maan tasolla. Tilavasta olohuoneesta on kulku lasitetulle parvekkeelle, joka avautuu kauniisti kaakkoon. Keittiö on läpitalon olevan huoneiston toisella puolella ja siellä on hyvin tilaa ruokapöydälle. Makuuhuoneessa on iso kaapisto ja lisää säilytystilaa löytyy kellarin häkkivarastosta sekä jäähdytetystä kellarikomerosta. Kylpyhuone on heti eteisen yhteydessä ja siellä on muun muassa paikka omalle pyykinpesukoneelle.

Asunto on hyvin peruskuntoinen, joten seuraavalla omistajalla on erinomainen tilaisuus remontoida siitä itselleen hieno koti juuri omien mieltymysten mukaan.

Asunto Oy Kastunniitty on vuonna 1965 rakennettu taloyhtiö, johon kuuluu kaksi asuinrakennusta, joissa on yhteensä 74 asuntoa. Tehtyjä korjauksia ovat muun muassa lämmönvaihtimen uusinta 2021, käyttövesiputkien uusinta ja viemärien sukitus 2015-2016 ja julkisivu- sekä parvekekorjaukset 2005. Asunnot on liitetty Telian taloyhtiönettiin, joka tarjoaa nopean 50/50 Mbit yhteyden.

Ota yhteyttä, sovitaan aika esittelylle ja mennään katsomaan asuntoa paikan päälle!

Myynti ja lisätiedot: Joni Tapio Kiinteistönvälittäjä LKV 044 551 9911 joni.tapio@spkoti.fi Sp-Koti Turku

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Parrantie 3 G, 20300 Turku
Kaupunginosa
Kastu
Kohdenumero
80494529
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
55,5 m²
Tontin pinta-ala
6 381 m²
Kokonaispinta-ala
55,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, p
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, sähköliesi ja varaus astianpesukoneelle. Lattia laminaattia ja seinät maalattu.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Kaakko.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Suihku, wc-istuin, peilikaappi, pesuallas ja pesukoneliitäntä. Lattia muovia ja seinät laattaa sekä maalattu.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Makuuhuoneessa ja eteisessä kaapistot. Kellarissa häkkivarasto sekä jäähdytetty kellarikomero.
Tulevat remontit
Yhtiökokous 9.6.2025 päätti seuraavien korjaushankkeiden toteuttamisesta 540 000 € lainalla: - Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen - Lämmitysjärjestelmän perussäätö ja patteritermostaattien uusiminen - Väestönsuojan tarvittavat korjaukset Korjausten aloitus osittain vuoden 2025 aikana ja lainan jyvittäminen huoneistoille tullaan tekemään vasta kaikkien hankkeiden tultua valmiiksi. Alustava arvio näistä remonteista aiheutuvasta yhtiölainaosuudesta tämän asunnon kohdalla on noin 7 635 € ja rahoitusvastikkeesta noin 50,66 €/kk.
Tehdyt remontit
2026: Palovaroittimien asennus asuntoihin 2025: Ilmanvaihtokoneiden uusiminen, parkkialueen päädyn muurinkiveys uusittu, parkkialueen asfaltointia parannettu, pyykinkuivaustelineet maalautettu 2024: Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö, päätyjen ulkosokkeleita korjattu 2021: Lämmönvaihdin (kaukolämmön alajakokeskus) uusittu 2020: Peltikattojen huoltomaalaus ja talotikkaiden uusinta 2018: Saunaosastoa pintakorjattu, A-talon kylmiön kompressori uusittu 2016: Lukitukset uusittu (Abloy Sento), jäteasema uusittu 2015-2016: LVIS-linjasaneeraus tehty (käyttövesijohdot uusittu, viemärit sukitettu ja huoneistojen osittainen sähkösaneeraus) 2013-2014: Huonokuntoisia pihapuita kaadettu 2012: Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö tehty 2009: Porraskäytävät maalattu 2007: Porrashuoneiden alaovet uusittu 2005: Katot maalattu, julkisivu- ja parvekekorjaukset, sadevesikourut ja syöksyt uusittu, 2. talon salaojakorjaukset 2004: Julkisivujen kuntotutkimus tehty 2003: Peruskuntoarvio tehty 2001: Autotallien ovet uusittu 2000: Lukitusten uusinta 1997: Kylmiöiden koneet uusittu 1993: Sääetuikkunat 1986: Patteritermostaatit uusittu 1984: Yläpohjan lämpöeristys
Tietoliikennepalvelut
Telia, 50/50 Mbit, Taloyhtiönetti

Hinta

Velaton hinta
85 000 €
Myyntihinta
73 325,65 €
Neliöhinta
1 531,53 € / m²
Velkaosuus
11 674,35 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
235,88 € / kk
Pääomavastike
98,85 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
334,73 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Sähkö kulutuksen mukaan, autopaikkavuokra 15,00 €/kk, autotallivuokra, iso 50,00 €/kk, autotallivuokra, pieni 45,00 €/kk ja saunavuoro 3,00 €/kpl.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kastunniitty
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Parvekelasit ovat taloyhtiön kunnossapitovastuulla. 9/2020 A-talon kylmiö otettu pois käytöstä, laitteisto on korjauskelvoton. B-talon kylmiöön järjestetty ja järjestettävissä tilaa kylmiötä tarvitseville asukkaille.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1965
Huoneistojen lukumäärä
74
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1965
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 24.07.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poistoilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
6 381 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Suomen Kiinteistöhallinta Oy / Kiinteistötahkola Turku, Jani Oförsagd, jani.oforsagd@kiinteistotahkola.fi, +358207481004

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autopaikat taloyhtiön hallinnassa. Vuokraus jonotuslistan mukaan.