73 000 €75 m²

Nostoväenkatu 5 A, Runosmäki, Turku3h+k+kph+wc+vh

Velaton hinta
73 000 €
Hoitovastike
286,15 € / kk
Asuinpinta-ala
75 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 8
Rakennusvuosi
1973
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Runosmäki
Kaupunki
Turku

Muuttovalmis kolmio Runosmäen vehreiden metsäpolkujen ääreltä.

Huoneistossa on kaksi hyvän kokoista makuuhuonetta ja tilava olohuone, sekä erittäin valoisa keittiö puretun väliseinän ansiosta. Keittiöstä on myös kulku lasitetulle parvekkeelle, jossa on mukava tunnelma rauhoittavin metsänäkymin. Käytännöllisyyttä tuo erillinen wc sekä vaatehuone.

Asunto Oy Nunnanmäki sijaitsee omalla tontilla ja yhtiössä on suoritettu tasaisesti tärkeitä korjauksia. Taloyhtiössä on uusittu esimerkiksi parvekkeet, ikkunat ja katot.

Runosmäessä yhdistyy hyvät ulkoilu- ja liikuntamahdollisuudet, kattavat palvelut ja erinomaiset yhteydet eri suuntiin. Koulut ja päiväkodit ovat kävelymatkan päässä, bussipysäkki lähellä ja myös pyöräteitä pitkin pääsee kätevästi niin keskustaan, Länsikeskukseen kuin Myllyynkin. Alue sopii sinulle, joka arvostat vaivatonta arkea ja luonnonläheisyyttä!

Lisätiedot ja esittelyt:

Oskari Tuominen / LKV Tuomiset Oy YKV, LKV, Kaupanvahvistaja

050-3737819 / oskari@tuomiset.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Nostoväenkatu 5 A, 20360 Turku
Kaupunginosa
Runosmäki
Kohdenumero
80493154
Kerros
1 / 8
Asuinpinta-ala
75 m²
Tontin pinta-ala
8 848 m²
Kokonaispinta-ala
75 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+k+kph+wc+vh
Huoneita
3
Lisätietoa vapautumisesta
1-2kk kaupanteosta / sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesi, liesituuletin ja astianpesukone
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihkukaappi ja pesukoneliitäntä. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peili, allaskaappi ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot, kellarikomero ja jäähdytetty kellari
Tulevat remontit
Pihalamput (LED), vesi- ja viemärijärjestelmän sekä sähköjärjestelmän osalta selvitetään hankesuunnitelman yhteydessä korjaustarve, hissien kuntoa seurataan.
Tehdyt remontit
2025 Autokatoksen ja piha-alueen valaistuksen uusiminen 2025 Piha- ja pysäköintialueen asfalttikorjaukset 2025 C-talon venttiilin uusiminen 2025 Savunpoistoluukkujen uusiminen 2024 Julkisivujen punajäkälän poistopesu 2024 C-talon kellarin asbestipurku 2024 Kuivaustelineen ja tamppaustelineiden kunnostus 2024 Jätepisteen aluslevyjen ja paneelien uusiminen 2024 C-talon kaiteen asennus 2024 A-talon päätyaidan uusiminen 2023 B-talon saunan peruskorjaus 2020 Vesikattosaneeraus 2018 B- ja C-talojen poistopuhaltimet uusiminen 2017 Vesimittarien uusiminen 2017 Ikkunasaneeraus ja kellarikerrosten ovien uusiminen 2016 A-talon poistopuhaltimien uusiminen 2015 Lukitusjärjestelmän uusiminen iLOQ S10 -järjestelmään 2015 Ulko-ovien uusiminen 2015 Pihavalaistuksen uusiminen 2014 Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö 2013 Lämmönvaihtimen uusiminen 2011 Parvekesaneeraus ja -lasitus 2007 Sisäänkäyntirakenteiden korjaus 2005 A-talon käyttövesiverkoston uusiminen 2004 B- ja C-talon käyttövesiverkoston uusiminen 2004 Autokatoksen laajennus 2000 Patteriventtiilien uusiminen 2000 Julkisivukorjaus
Kiinteistötunnus
853-085-0011-0003
Postitoimipaikka
Turku

Hinta

Velaton hinta
73 000 €
Myyntihinta
71 708,35 €
Neliöhinta
973,33 € / m²
Velkaosuus
1 291,65 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
286,15 € / kk
Pääomavastike
43,65 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
330,82 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
5,00 € kertamaksu
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 21,25 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 1,02 € / kk Lisätietoja maksuista: Autokatospaikka 25,00€/kk, autopylväspaikka 15,00€/kk, autopylväspaikka (energiamittarillinen) 10,00€/kk, autokatospaikka (energiamittarillinen) 20,00€/kk. Sähköennakko 18,75€/kk.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Nunnanmäki
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 980 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1973
Huoneistojen lukumäärä
111
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1973
Kerroksia
8
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 13.06.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
8 848 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Runosmäen Lämpö Oy, Ida Girs, ida.girs@runosmaenlampo.fi, 02-2788300
Kaavoitustiedot
Turun kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Vesistön kuvaus
Kohde ei sijaitse saaressa
Rakennusoikeus
9 440 m²
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Kuntokartoitusraportti 2025, B-talon saunan kuntokartoitus 2023, Ikkunoiden kuntokartoitus 2014, Kattojen kuntoarvio 2013, Julkisivujen kuntotutkimus 1995, Kuntokartoitus 1994.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö, Vesikiertoinen patterilämmitys
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin kuvaus
Yhtiön omistamalla tontilla sijaitsee yhtiön omistuksessa ja hallinnassa olevat kolme asuinrakennusta. Tontilla on rakennusoikeutta 9 440,00 k-m², josta on käytetty 8 640,00 k-m².