154 000 €50 m²

Satakunnantie 29 A, Pohjola, Turku2h+k+kh+pv

Velaton hinta
154 000 €
Hoitovastike
190 € / kk
Asuinpinta-ala
50 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 4
Rakennusvuosi
1965
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Pohjola
Kaupunki
Turku

Valoisa kaksio keskustan tuntumassa, vain lyhyen matkan päässä palveluista. Asunto Oy Eskolankulma on hyvin hoidettu yhtiö, jossa isoja remontteja on tehty runsaasti. Viimeisimpänä juuri valmistunut maalämpöurakka, minkä 1.5.2026 tälle asunnolle jyvitettävä lainaosuus on 7065,79 euroa.

Asunnon neliöt on jaettu toimivasti ja sekä olohuone että makuuhuone ovat molemmat tilavat. Nykyaikainen keittiö tyylikkäällä ja kestävällä kivitasolla. Kylpyhuone on remontoitu taloyhtiön linjasaneerauksen yhteydessä.

Lounaaseen avautuvalla lasitetulla parvekkeella voi nauttia auringosta pitkin iltapäivää aina iltaan saakka. Tule paikan päälle tutustumaan!

Lisätiedot ja esittelyt: Andreas Nyström andreas.nystrom@remax.fi 040 7636 929

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Satakunnantie 29 A, 20300 Turku
Kaupunginosa
Pohjola
Kohdenumero
80491331
Kerros
3 / 4
Asuinpinta-ala
50 m²
Tontin pinta-ala
1 502 m²
Kokonaispinta-ala
50 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+kh+pv
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Liesi, astianpesukone ja side-by-side jääkaappipakastin. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Kivi.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Lounas.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, lattialämmitys, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas ja allaskaappi.
Säilytystilat
Kellarikomero, jäähdytetty kellari ja kaapistot
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys seuraavan viiden vuoden ajalle: 2025-29: Lämmön talteenottojärjestelmän ja maalämpöjärjestelmän asentaminen. Antennijärjestelmän purku katolta. Savusolan purku tarvittaessa. Sähköautolatauspisteiden putkivaraus. 2030-34: Lukitusjärjestelmän ja huoneistojen ovien uusiminen. 2035-40: Ikkunoiden ja lämpöpatterien uusiminen.
Tehdyt remontit
2025-26: Maalämpö ja lämmöntalteenottojärjestelmä (jyvitys 1.5.2026 - tämän asunnon osuus 7.065,79 euroa) 2018-19: Vesi- ja viemärijohtojen saneeraus. Tonttivesijohdon uusiminen. Lämmitysverkoston sulku- ja linjasäätöventtiilien uusiminen. Patteriventtiilien uusiminen. Lämmitysverkoston tasapainotus. Porraskäytävien ja muiden yhteisten tilojen saneeraus. Poistoilmaventtiilien uusiminen. 2015-16: Julkisivujen sekä sokkelitason ovien ja ikkunoiden uusiminen 2011: Parvekeovien uusiminen 2009-10: Salaoja- ja sadevesijärjstelmän sekä pihan korjaus ja asvaltointi. Tonttiviemärin ja vesijohdon uusiminen. Erillisviemäröinti. Autolämmitystolpat sähkövetoineen uusittu. 2007: IV-järjestelmän poistoilmapuhaltimet kpl uusittu 2006: Kuntoarvio 1998: Julkisivun ja parvekkeiden korjaus- ja maalaustöitä 1989: Ikkunoiden ja karmien vaihto
Kiinteistötunnus
853-81-3-13
Postitoimipaikka
Turku
Tietoliikennepalvelut
Telia, 10M, Laajakaista/kuitu, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
154 000 €
Myyntihinta
106 107,40 €
Neliöhinta
3 080 € / m²
Velkaosuus
47 892,60 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
190 € / kk
Pääomavastike
305 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
495 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
3,00 € kertamaksu
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 25 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Vesimaksu tasataan 6 kk:n välein. Kylmä vesi 3,63€/m3. Lämmin vesi 8,07€/m3. Saunavuorot laskutetaan kerran vuodessa. Autotallivuokra 89,00 €/kk Varastovuokra 79,00 €/kk, 100 €/kk
Autopaikan kustannukset
12 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-Oy Eskolankulma
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 881 269,14 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1965
Huoneistojen lukumäärä
16
Liiketilojen pinta-ala
119,8 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
4
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 28.01.2036
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 502 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Varsinais-Suomen Isännöintitalo Oy, Jaakko Koskinen, jaakko.koskinen@isannointitalo.fi, 0207229925

Yhteiset tilat
Kaapeli-tv, kellarikomero, urheiluvälinevarasto ja pesutupa