243 000 €96,5 m²

Muntionkatu 34 c, Harittu, Turku4h+k+khh-tila+wc+vh+kph/sauna+ulkovar. (yj:4h+k+s)

Velaton hinta
243 000 €
Hoitovastike
357,05 € / kk
Asuinpinta-ala
96,5 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1999
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Harittu
Kaupunki
Turku

Asetu kodiksi Haritunherraan

Tässä kodissa on selkeä ja käytännöllinen pohjaratkaisu, joka sopii hyvin perheelle tai muuten vain tilaa arvostavalle asujalle. Asunnossa on kolme makuuhuonetta, Joissa kaikissa kaapistot säilytystilana. Isoon ja valoisaan olohuoneeseen sopii vaikka suurempikin sohvaryhmä, jonne koko perhe voi kokoontua vaikka yhteiseen leffahetkeen. Arkea on helpottamassa pieni kodinhoitohuone, jonne piiloon saa pesukoneen ja pyykkihuollon. Kylpyhuone ja erillinen wc on remontoitu, joten ne tarjoavat siistit ja nykyaikaiset puitteet päivittäiseen käyttöön. Kodissa on myös oma sauna.

Oma piha ja terassi tuovat mukavasti lisätilaa oleskeluun erityisesti kesäaikaan. Ulkovarastossa on säilytystilaa esimerkiksi harrastusvälineille ja puutarhatyökaluille. Jokaiselle asunnolle on vuokrattavissa autokatospaikka ja pihalla on vapaita parkkipaikkoja esimerkiksi talouden toiselle autolle tai vieraille.

Alue on rauhallinen ja suojaisa. Läheltä löytyvät arjen peruspalvelut, kuten kaupat, päiväkodit ja koulut, ja kulkuyhteydet Turun keskustaan ovat sujuvat niin omalla autolla kuin julkisillakin.

Tässä kodissa yhdistyvät toimiva pohjaratkaisu, riittävät tilat ja hyvä sijainti. Tervetuloa tutustumaan!

Esittelyt ja lisätiedot: Jaana Kylä-Kaila Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV, KiAT Strand Properties Oy 040 067 7446 – jaana@strand.fi

Perustiedot

Sijainti
Muntionkatu 34 c, 20740 Turku
Kaupunginosa
Harittu
Kohdenumero
21759224
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
96,5 m²
Tontin pinta-ala
6 084 m²
Kokonaispinta-ala
96,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
4h+k+khh-tila+wc+vh+kph/sauna+ulkovar. (yj:4h+k+s)
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Asunnon kylpyhuone on remontoitu noin 10v sitten (edellinen asukas). Keittiö on vanhempi.
Lisätietoa vapautumisesta
2kk kaupanteosta tai sop.mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen, erillisuuni. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi, pakastin. Varustus: astianpesukone, liesituuletin / suodatin.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Suunta: etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: peili, laatikosto, kaapisto, suihkuovet
Kylpyhuoneessa sähköinen lattialämmitys, jonka kustannuksesta vastaa osakas. Varustus: lattialämmitys, wc-istuin, suihku, kiinteät valaisimet. Erillisen WC:n kuvaus: peili, allas, hana, allaslaatikosto, kaappi, bide-suihku, .
Säilytystilat
Kuvaus: Asunnolle kuuluu ulkovarasto.
Tulevat remontit
Hallituksen näkemys: KUNNOSSAPITOTARVE YHTIÖKOKOUSTA SEURAAVIEN VIIDEN VUODEN AIKANA Piha: Käytävien sorastus ja aitojen korjaus 2026 Perustukset ja runko: Korjaukset 2030 Julkisivut: Puuosien osittainen maalaus 2026 Ikkunat ja ulko-ovet: Kunnostetaan 2027 Huoneistojen märkätilat: Seurataan korjaus myöhemmin Yleiset tilat: Ei tarvetta Ilmanvaihto: Nuohous tehty 2022 Sähkö- ja tietojärjestelmä: Lämpökuvaus 2028-2030 Salaojat: Kuvaus kevät 2027 Yläpohja: Eristeiden osittainen puute IV-putkissa
Tehdyt remontit
Edellinen asukas teettänyt kylpyhuone- ja wc-remontin. TALOYHTIÖSSÄ: 2024 Palovaroittimien vaihto 2024 Raja-aitojen korjauksia 2023 Kattojen puhdistus sammaleista 2022 Asfaltin paikkaus 2022 Ilmastoinnin nuohous 2022 Kurtturuusujen poisto 2022 Rännien puhdistus 2020 Maalämpöön siirtyminen 2019 Patteriverkoston kiertovesipumppu 2019 Kattoluukkujen uusiminen 2017 7 kpl varastojen ovien panelointien uusinta 2016 Pohja- ja pihaviemäriden tarkastuskuvaus 2013 Portin korjaus 2012 Aitojen maalaus, varasto-ovien panelointi ja maalaus 2010 Postilaatikkojen uusiminen 2008 Lisättiin sadevesijärjestelmään yksi kaivo B-talon edustalle 2007 Autokatoksiin halogeenivalot
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: K-Supermarket n. 500 m, Prisma n. 4 km Koulut: Ilpoisten koulu n. 2 km Päiväkoti: Koivulan päiväkoti, Pilke vieressä
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
243 000 €
Myyntihinta
236 248,84 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 518,13 € / m²
Velkaosuus
6 751,16 €

Vastikkeet

Hoitovastike
357,05 € / kk
Pääomavastike
96,04 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
453,09 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesi kulutuksen mukaan, ennakko 25 € / kk (tasaus kesä- ja joulukuussa) Sähkö kulutuksen mukaan omalla sopimuksella Autokatosvuokra 10 € / kk Ostaja maksaa kaupanteon yhteydessä varainsiirtoveron 1,5 % velattomasta myyntihinnasta. Hallitukselle annettu valtuus tarvittaessa periä kahden kuukauden ylimääräinen hoitovastike 1.7.2025-30.6.2026. (yhtiökokous 21.5.2025). Yksi vastike peritty 03/26, toinen peritään mahdollisesti 05/26.

Rakennusvuosi
1999
Huoneistojen lukumäärä
13
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
muu
Kattomateriaali
tiili
Kattotyyppi
harja
Energialuokka
C2018 Ins.tsto Kiinteistöasiantuntijat Oy Jarno Salminen, 4.12.2024, voimassa 4.12.2034
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
6 084 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Haritun Huolto Oy
Isännöinti
Suomen Isännöitsijäpalvelut Oy Vesa Suhonen p. 046 9217060 Stålarminkatu 2a, Turku
Kaavoitustiedot
Turun kaupunki, p. 02 330 000 (vaihde)
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
reittiopas.foli.fi, Föli Turun kaupungin julkinen bussiliikenne
Lämmitys
Maalämpö, Muu
Lisätietoja lämmityksestä
lämmönjakotapa vesipatterit, koneellinen ilmanvaihto

Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: parketti. Pesutiloissa: laatta. Erillisessä WC:ssä: laatta. Olohuoneessa: parketti. Saunassa: laatta. Kodinhoitohuoneessa: muovi. Seinät: Pesutiloissa: kaakeli. Erillisessä WC:ssä: kaakeli. Olohuoneessa: tapetti. Saunassa: puu. Kodinhoitohuoneessa: maalattu.