175 000 €44,8 m²

Kaarinankatu 2a A, Itäinen keskusta, Turku1h+k+alkovi+kph/wc+et.

Velaton hinta
175 000 €
Hoitovastike
191,75 € / kk
Asuinpinta-ala
44,8 m²
Huoneita
1
Kerros
5 / 5
Rakennusvuosi
1931
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Itäinen keskusta
Kaupunki
Turku

Arvostetun kivitalon ylimmän kerroksen asunto, jollaisia on harvoin tarjolla.

Tässä huoneistossa ihastuttavat korkeat huoneet sekä syvät ikkunalaudat. Ikkunoista avautuu vehreä näkymä, jopa Tuomiokirkkotornikin näkyy. Makuualkovin ansiosta 1h+k+kph toimii käytännössä kaksiona. Kodista löytyy myös hyvin säilytystilaa ja lisää on vintissä ja kellarissa. Asunto on muuttovalmis sellaisenaan, tai halutessasi voit muokata siitä omanlaisen.

Asunto Oy Kurjentalo seisoo vakaasti kallion päällä. Hyvin hoidettu ja vakavarainen yhtiö lämpenee kaukolämmöllä, eikä lähivuosille ole tiedossa merkittäviä kunnostustarpeita. Taloyhtiön sauna sijaitsee kätevästi samassa rapussa.

Sijainti Kaarinankadulla on poikkeuksellisen erinomainen. Korkeakoulut ja TYKS ovat lähellä, ja arjen palvelut sekä joukkoliikenne löytyvät nurkan takaa. Hämeenkadun ravintolatarjonta kutsuu parin korttelin päässä, ja keskustaan kävelet vaivatta. Kurjenkaivonkenttä avautuu lähes kotiovelta, ja laaja Kupittaanpuisto kaikkine mahdollisuuksineen sijaitsee vain muutaman korttelin päässä. Juna-asemallekin on kävelymatka – noin 5–10 minuuttia.

Täydellinen valinta vaikka ensiasunnon ostajalle tai sijoittajalle, joka arvostaa keskeistä sijaintia.

Esittelyt ja tiedustelut soita Kallelle 040 7799 508

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Itäinen keskusta
Kohdenumero
80490477
Kerros
5 / 5
Asuinpinta-ala
44,8 m²
Tontin pinta-ala
937 m²
Kokonaispinta-ala
44,8 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
1h+k+alkovi+kph/wc+et.
Huoneita
1
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Valurautaliesi ja sähköhella.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, peili, pesuallas, pesukoneliitäntä ja allaskaappi. Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuoneremontti 12.9.2018.
Säilytystilat
Kaapistot, kellarikomero ja vinttikomero
Näkymät
Kaarinankadulle.
Tulevat remontit
Hallitus esitti 16.4.2024 järjestetylle Asunto Oy Kurjentalon varsinaiselle kevätyhtiökokoukselle, että sille myönnettäisiin valtuutus valita urakoitsija ja tilata Asunto Oy Kurjentalon omistaman rakennuksen lukituksen uusimistyö iLoq S5 - järjestelmään parhaaksi katsomillaan ehdoilla. Työn kokonaiskustannusarvio olisi enintään 35 000,00 € ja hanke toteutettaisiin tilikauden 2024 aikana. Yhtiökokous hyväksyi hallituksen esityksen yksimielisesti. Hankkeen toteuttajaksi valikoitui kilpailutuksen perusteella Turun Lukko Oy, ja toteutus on aloitettu toukokuussa 2024, valmista on kesäkuussa 2024. Jätekatoksen rakentaminen yhteistyössä naapuriyhtiön kanssa arviolta vuosikymmenen loppuun mennesä, toteutus kassavaroin.
Tehdyt remontit
2025 Jätekatos rakennettu yhteistyössä naapuriyhtiön kanssa. 2025 Energiatodistus päivitetty. 2025 Huoneistopalovaroittimien asennus. 2024 Lukitusjärjestelmä uusittu (iLoq). 2023 Porraskäytävien valaisinpainikkeet uusittu. 2022 Porraskäytävien ilmoitustaulut uusittu. 2021 Viemärinousujen endoskooppikuvaus. 2019 Entinen saunaosasto B-portaan kellarissa purettu. 2019 2019 Asuinhuoneistojen ikkunat uusittu. 2019 2019 Tuuletusparvekkeiden ovet ja ikkunat kunnostettu / entisöity. 2019 Rakennuksen sisäpuolisen julkisivun rappaus ja maalaus tehty. 2019 Rakennuksen ulkopuolisen julkisivun paikkaus ja maalaus tehty. 2019 Kaapeli-TV-sisäverkko uusittu, varaukset kerrosläpivienteihin muille kaapeloinneille tehty. 2016 Hulevesiliittymä rakennettu. 2010 Viemäripystylinjoja uusittu. 2010 Pohjaviemärit. 2010 Sauna- ja pesutupa korjattu. 2004 Patteriventtiilit ja -termostaatit uusittu. 2002 Kaapeli-TV (digivalmius). 2000 Kaukolämmön alajakokeskus uusittu. 1995 Kattosaneeraukset. 1988 Julkisivumaalaus. 1981 Kaukolämpöliittymä.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Ei tiedossa olevia seikkoja.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
853-001-0020-3003
Postitoimipaikka
Turku
Tietoliikennepalvelut
Telia, Laajakaista

Hinta

Velaton hinta
175 000 €
Myyntihinta
171 812,15 €
Neliöhinta
3 906,25 € / m²
Velkaosuus
3 187,85 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
191,75 € / kk
Pääomavastike
80,74 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
272,49 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
30 € / hlö / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kurjentalo
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 039 523 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1931
Huoneistojen lukumäärä
63
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1931
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 07.02.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Tontin koko
937 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
V-S Isännöintitalo Oy, Esko Lämsä, 020 722 9970
Kaavoitustiedot
Turun kaupunki.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Kaupunkiliikenneyhteys, hyvä kulkuyhteys ja bussipysäkki lähellä

Yhteiset tilat
Kaapeli-tv, pyörävarasto, vinttikomero, kellarikomero, mankeli ja kuivaushuone