178 000 €86,5 m²

Kannuskatu 3 A, Uittamo, Turku4h, k, kh, p

Velaton hinta
178 000 €
Hoitovastike
268,92 € / kk
Asuinpinta-ala
86,5 m²
Huoneita
4
Kerros
2 / 7
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Uittamo
Kaupunki
Turku

Putkiremontoitu koti Uittamon sydämessä!

Tervetuloa ihastumaan tähän tilavaan ja valoisaan kolmen makuuhuoneen kotiin. Sijainti rauhallisella mutta keskeisellä paikalla Uittamolla. Asunnossa on toimiva pohjaratkaisu ja kodikas tunnelma.

Keittiö on hyvässä kunnossa ja tarjoaa runsaasti kaappi- ja työtilaa. Tyylikkäästi remontoitu kylpyhuone ja erillinen wc ovat valmistuneet vuonna 2023 yhtiön putkiremontin yhteydessä. Lasitettu etelään avautuva parveke tuo mukavasti luonnonvaloa ja toimii täydellisenä lisähuoneena kesäkaudella.

Taloyhtiö on erinomaisessa kunnossa: yhtiössä on jo tehty mittava putkistosaneeraus ja siirrytty energiatehokkaaseen maalämpöön. Huoltotarpeet ovat siis pitkälle tulevaisuuteen hallinnassa.

Aidattu leikkipiha taloyhtiön keskipihalla ja pihan läheisyydessä myös kattavasti autopaikkoja myös sähköauton lataukseen.

Asunto vapautuu pian – tule tutustumaan ja ihastu!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kannuskatu 3 A, 20880 Turku
Kaupunginosa
Uittamo
Kohdenumero
80491186
Kerros
2 / 7
Asuinpinta-ala
86,5 m²
Tontin pinta-ala
1,14 ha
Kokonaispinta-ala
86,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h, k, kh, p
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillisuuni, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peili, pesuallas ja allaskaappi. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi, pesuallas ja allaskaappi.
Säilytystilat
Kellarikomero ja jäähdytetty kellari
Tulevat remontit
AOYL 6.3.2) hallituksen kirjallinen selvitys tarpeesta sellaiseen yhtiön rakennusten ja kiinteistöjen kunnossapitoon yhtiökokousta seuraavan viiden vuoden aikana, joka vaikuttaa olennaisesti osakehuoneiston käyttämiseen, yhtiövastikkeeseen tai muihin osakehuoneiston käytöstä aiheutuviin kustannuksiin. 2025 kiinteistön kuntoarvion teettäminen 2026 tavanomaisia vuosikorjauksia 2027 tavanomaisia vuosikorjauksia 2028 tavanomaisia vuosikorjauksia 2029 tavanomaisia vuosikorjauksia Mitään päätöksiä tulevista remonteista ei ole tehty eikä lähiaikoina ole mitään suuria remontteja suunnitelmissakaan.
Tehdyt remontit
(AOYL 6.3.3) hallituksen kirjallinen selvitys yhtiössä suoritetuista huomattavista kunnossapito- ja muutostöistä ja niiden tekoajankohdat: 1995 julkisivuelementtien saumaus 1996 ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen, parvekeseinien lämpöeristys ja paneelien uusinta 2001 antennijärjestelmä digitalisoitu 2002 parvekkeiden korjaus: betoniosat, kaiteet, lasitus 2005 peltikattojen maalaus, lukkojen sarjoitus exec-avaimelle, patteriventtiilien uusiminen ja järjestelmän tasapainotus 2007 putkiston kuntotutkimus 2008 pohjakerrosten kylmävesiputket uusittu 2009 leikkikentän välineitä uusittu 2011 julkisivujen peruskorjauksen aloitus, kylmä koneistojen (4 kpl) uusiminen 2012 julkisivujen ja salaojien peruskorjaus, lämmönsiirtimien uusiminen, porrashuoneiden valaisimet uusittu, patteriverkoston säätö 2013 ilmanvaihdon nuohous ja säätö 2015 peltikattojen kuntoarvio, putkiston kuntotutkimuksen päivitys erityisesti viemäreiden osalta 2016 peltikattojen pinnoitus, parveke lasituksen huolto 2017 hissien kuntotutkimus, julkisivujen takuukorjaus 2018 märkätilojen (kylpyhuoneet) kuntotutkimus, julkisivujen takuukorjaus 2020 linjasaneerauksen ja energia remontin hankesuunnitelmat (maalämpö+pilp) , kiinteistön lukitusten uusiminen 2021 linjasaneerauksen ja energia remontin (maalämpö+pilp+aurinkosähkö) toteutussuunnittelu 2022 linjasaneeraus- ja energiaremontti alkaa 2023 linjasaneeraus ja energiaremontti loppuu 2023 linjasaneerauksen ja energiaremontin valmistuminen 2024 hissien kuntotutkimuksen päivitys

Velaton hinta
178 000 €
Myyntihinta
121 652,70 €
Neliöhinta
2 057,80 € / m²
Velkaosuus
56 347,30 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
268,92 € / kk
Pääomavastike
361,89 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
630,81 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 16 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Sauna laskutetaan kuukausittain vastikkeen yhteydessä. Hinta määräytyy käyttökertojen mukaan . Huoneisto solmii oman sähkösopimuksensa sähköyhtiön kanssa. Sähkötolppapaikka 12€/kk.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-oy Vantti
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Asunto Oy Vantti on Mesaani-Kiinteistöt Oy:n osakas. Mesaani omistajaa kuntosalin, keskuspesulan, autohalleja, paikoitusalueita, toimistohuoneiston ja asuinhuoneistoja. Taloyhtiön kiinnitykset: 4 037 200 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1974
Huoneistojen lukumäärä
163
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1974
Kerroksia
7
Energialuokka
Energialuokka: B2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 10.10.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
konellinen poisto, LTO
Tontin koko
1,14 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Mesaani-Kiinteistöt Oy, Janne Ourila, (02) 2111 400
Kaavoitustiedot
Turun kaupunki (02) 330 000

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Vapaita tolppapaikkoja löytyy, hinta 12 €/kk. Sähköauton latauspaikkoja on 6 kpl (eParking sovelluksen kautta käytettävissä). Sähköautojen latauspaikat on kaikkien käytössä. Niitä ei voi vuokrata.