289 000 €64 m²

Sirkkalankatu 18 D, Keskusta, Turku2-3 h, k, kh, var.

Velaton hinta
289 000 €
Hoitovastike
348,80 € / kk
Asuinpinta-ala
64 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 2
Rakennusvuosi
1857
Rakennuksen tyyppi
Puutalo-osake
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Turku

Upea, remonttivapaa puutalo-osake lähes Turun keskustassa.

As Oy Sirkkalan Herttua on vuonna 1857 rakennettu, vuosina 2019-2020 saneerattu, joten asunto on erinomaisessa kunnossa. Kahteen kerrokseen sijoittuva koti yhdistää modernit mukavuudet ja vanhan ajan tunnelman. Virallisesti neliöt ovat 64 m² , mutta kun kaikki tilat huomioidaan kokonaisuus on kuitenkin n. 90 m².

Avara alakerta, jossa on kaunis ja toimiva keittiö integroituine koneineen sekä tilaa isommallekin ruokapöydälle. Olohuoneeseen mahtuu kaikki tarvittava ja koko tilan yhdistää vaalea parkettilattia, joka tuo lämpöä ja tyylikkyyttä. Yhtiössä on huoleton kaukolämpö ja hellekesänä asuntoon asennettu ilmalämpöpumppu lisää asumismukavuutta.

Yläkerran aula ja makuutila tarjoavat rauhallisen paikan rentoutumiseen, ja vaatehuoneessa on runsaasti säilytystilaa. Kylpyhuone sijaitsee asunnon yläkerrassa ja arkea helpottaa alakerrassa oleva erillinen wc. Asunnon edustalla oleva terassi kutsuu nauttimaan ulkoilmasta.

Alueella on erinomaiset palvelut ja kulkuyhteydet, ja Turun keskustan monipuoliset kulttuuri- ja ravintolatarjonnat ovat kävelymatkan päässä. Tämä koti on täydellinen valinta niille, jotka arvostavat historiallista miljöötä ja modernia asumismukavuutta.

Tähän kotiin pääset tarvittaessa muuttamaan nopeastikin.

Sovi oma esittelyaikasi nina.turve@spkoti.fi tai Nina 050 3878011

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Sirkkalankatu 18 D, 20500 Turku
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
80489429
Kerros
1 / 2
Asuinpinta-ala
64 m²
Tontin pinta-ala
3 380 m²
Kokonaispinta-ala
64 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2-3 h, k, kh, var.
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Kaapistot, integroitu jääkaappipakastin, integroitu astianpesukone, kalusteuuni, induktioliesitaso, integroitu mikroaaltouuni, liesikupu. Lattia parkettia, Timberwise lehtikuusi cotton.
Terassin kuvaus
Asunnon oven edessä terassi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kokonaan laatoitettu, suihku, suihkuseinä, pesuallas, allaskaappi, peilikaappi, pesukoneliitäntä, wc-istuin, lattialämmitys. Yläkerrassa. Erillisen WC:n kuvaus: Kokonaan laatoitettu, pesuallas, allaskaappi, peilikaappi, bidee-suihku wc-istuin, lattialämmitys. Alakerrassa.
Tulevat remontit
Ei suunniteltuja tavanomaisista huoltotoimista poikkeavia korjauksia
Tehdyt remontit
2019-2020 rakennukset pääosin peruskorjattu, 2021, lämmönvaihdin uusittu (As Oy Sirkkalan Ruhtinas tiloissa)

Velaton hinta
289 000 €
Myyntihinta
185 865,09 €
Neliöhinta
4 515,63 € / m²
Velkaosuus
103 134,91 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
348,80 € / kk
Pääomavastike
650,88 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
999,68 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Vesiennakko 20 €/ hlö/ kk. Sähkö kulutuksen mukaan.

Rakennusvuosi
1857
Huoneistojen lukumäärä
9
Liiketilojen pinta-ala
43 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2020
Kerroksia
2
Tontin koko
3 380 m²
Tontin vuokra päättyy
31.12.2045
Tontin vuokra
8 033,37 € / vuosi
Tontin kuvaus
Hallinnanjakosopimus As Oy Sirkkalan Ruhtinas, As Oy Sirkkalan Herttua ja As Oy Sirkkalan Kreivitär. As Oy Sirkkalan Herttuan osuus on 23,2 % tontista.

Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Yläkerrassa makuutila ja aula, joissa lattia parkettia, Timberwise lehtikuusi cotton, seinät maalattu.
Olohuoneen varusteet