72 000 €60 m²

Ieskatu 9, Härkämäki, Turku2h+k+kph/wc+vh lasitettu parveke

Velaton hinta
72 000 €
Hoitovastike
234 € / kk
Asuinpinta-ala
60 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 8
Rakennusvuosi
1984
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Härkämäki
Kaupunki
Turku

Valoisa, heti vapaa, siistikuntoinen 60 m² asunto odottaa uusia asukkaita Turun Härkämäessä! Hissillisen 8 kerroksisen talon ensimmäisessä kerroksessa, vaan ei kuitenkaan maan tasalla sijaitseva hyväkuntoinen asunto on ollut viimeksi vuokrauskäytössä.

Kaksion olohuoneesta on kevyellä väliseinällä muutostyönä erotettu toinen makuuhuone. Asunto sopii nykyisellään esimerkiksi kahdelle opiskelijalle tai yrityksen työntekijöille. Olohuoneen saa kuitenkin helposti ennalleen poistamalla kevyen väliseinän, jonka jälkeen olohuone ja keittiö muodostavat avaran yhtenäisen tilan. Keittiöstä on kulku lasitetulle parvekkeelle. Asunnon makuuhuoneista ja parvekkeelta aukeaa vehreät näkymät sisäpihalle. Säilytystilaa on makuuhuoneen liukuovikaapistossa, tilavassa vaatehuoneessa ja huoneistokohtaisessa häkkikellarissa. Kauppaan kuuluu halutessa kodin irtaimisto.

Kodin kylpyhuone on kokonaan saneerattu taloyhtiön toimesta v.2020 ja sitä ennen v.2019 on asunnon seinät, lattiat ja katot pintaremontoitu. Taloyhtiöstä on vuosien varrella pidetty hyvää huolta mm v.2016 on uusittu ikkunat ja parvekeovet ja v. 2020-2025 on kaikkien asuntojen kylpyhuoneet ja yhtiön saunatilat saneerattu kokonaan tähän päivään. Laaja kunnossapitohistoria löytyy kohdasta Tehdyt remontit.

Luonnonläheinen Härkämäki tarjoaa ulkoilijalle lähimetsässä kuntopolut ja hienot kävelyreitit Raisionjokilaakson varrella kuljettavaksi. Alueelta on nopeat yhteydet niin Turun, Raision kuin Naantalinkin suuntaan. Fölin päätepysäkki sijaitsee 100 metrin päässä kodista. Tervetuloa tutustumaan näytölle tai varaa oma esittelyaikasi!

Lisätiedot ja esittelyt: Lea Rastas Kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV, KiAT 044 5502488, lea.rastas@aninkainen.fi

Perustiedot

Sijainti
Ieskatu 9, 20210 Turku
Kaupunginosa
Härkämäki
Kohdenumero
65146182
Kerros
1 / 8
Asuinpinta-ala
60 m²
Tontin pinta-ala
2 603 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h+k+kph/wc+vh lasitettu parveke
Huoneita
2
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Työtaso: laminaattitaso. Keittiön varustus: kaksi jääpakastinkaappia, keraaminen liesi, liesituuletin, astianpesukone, mikroaaltouuni
Kulku lasitetulle parvekkeelle.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke
Kylpyhuoneen varusteet
v. 2020 kokonaan remontoitu kylpyhuone. Varustus: suihku, allaskaappi, peilikaappi, wc, pesukoneliitäntä. WC: Wc kylpyhuoneen yhteydessä
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero
Näkymät
Kaikista asunnon ikkunoista ja parvekkeelta on vehreät sisäpihanäkymät kaakkoon
Tulevat remontit
2026: Sähköautojen latauspaikat 2027: Katon kuntokartoitus 2028: Lämpöjohtojen seurantatutkimus 2029: Hissin uusinta
Tehdyt remontit
2020 Kylpyhuone. Kylpyhuoneen saneeraus taloyhtiön toimesta. 2019 Muu. Asunnon seinät, lattiat ja katot pintaremontoitu. Muutostyönä toisen makuuhuoneen teko olohuoneesta kevyellä väliseinällä. 1995: Ilmastointikanavien puhdistus ja säätö 1997: Julkisivuelementtien saumaus 1999: Parvekkeiden rakennekorjaukset. 2000: Porraskäytävän maalaus 2001: Katon vedeneristyksen uusinta. Kaukolämmönsiirtimen uusinta. Lukkojen uudelleen sarjoitus 2002: Ikkunanpuitteiden ja parvekkeiden ovien maalaus 1/2 osa talosta 2004: Pysäköintialueen saneeraus, käsittäen sähköistyksen ja asfaltoinnin. Parvekkeiden rakennekorjaus 2005: Ilmastointikanavien puhdistus ja säätö 2006: Etupihan kunnostus 2008: Viemärilinjojen painehuuhtelu. 2009: Sokkelin patolevyjen asennus kahdelle kiinteistön sivulle. Julkisivuelementtien saumaus 2010. Hissikorin modernisointi 2011: Patteriventtiilit uusittu ja verkosto tasapainotettu 2012: Uusittu hissin nostokoneisto 2013: Lukostot uusittu (Abloy Sento). Paineenkorotusaseman uusinta kokonaan sekä osa lämmönjakohuoneen käyttövesiputkista 2014: Sokkelin vierustan täyttö. Palovaroitinjärjestelmä yleisiin tiloihin 2015: Ulko-oven vaihto. Valaistuksen uusiminen yleisiin tiloihin. Aulan lattian ja katon vaihto 2016: Ikkunoiden ja parvekkeenovien uusiminen. Porrashuoneen maalaus. Palo-ovien uusinta, kynnysten poisto. Ulko-oven katoksen uusinta. Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö. Saunojen ohjauskeskusten uusinta 2017: Etu- ja takapihan kunnostus. Ilmanvaihtokoneiden uusinta. Savunpoistoluukun uusinta 2018: Käyttövesipumpun uusinta 2019: Etävalvomon Vario-moduulin uusinta 2020: Kylmän käyttöveden runkojohdon uusinta. Asuntojen 1,8,10,16,18,19,20,21,22,23,25,28,29,30,32,33,35,36,38,39,40,43,45,46 ja 47 kylpyhuoneiden saneeraus. Kylmän käyttöveden runkojohdon uusinta. Paineenkorotuspumpun uusinta 2021: Etupihan viheralueen ja takapihan leikkipaikan kunnostus. Lukitusten uusinta (iLOQ5). Häkkikellarin saneeraus (Troax). Kameravalvonta taloyhtiön yleisiin tiloihin. Porrasnäyttö (Kodinportti) 2022: Ikkunoiden korvausilmaventtiilien suodattimien vaihto 2023: Lämmön talteenottojärjestelmä. Lämmön alajakokeskuksen uusinta 2024: Uudet ulkovalaisimet 2025: Taloyhtiön saunatilojen saneeraus. 20 kph saneeraus as: 2,5,6,7,9,11,12,13,15,17,24,26,27,31,34,37,41,42,44 ja 48. Asuntojen palovaroittimien asennus.
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista, Kiinteä laajakaistasaatavuus

Hinta

Velaton hinta
72 000 €
Myyntihinta
60 431,67 €
Neliöhinta
1 200 € / m²
Velkaosuus
11 568,33 €

Vastikkeet

Hoitovastike
234 € / kk
Pääomavastike
149,18 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
383,18 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 18 € / hlö / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-Oy Häränkello
Lisätietoa taloyhtiöstä
Onko yhtiössä tekninen valmius sähköauton latauspisteen asentamiseen?: Kyllä Sähköpaikat jaetaan tarvittaessa jonotuslistan mukaan
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1984
Kerroksia
8
Energialuokka
E2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
2 603 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Härkämäen Huolto Oy 02-2780600
Isännöinti
Kalle Laitinen Säkäkuja 1, 20210 Turku kalle.laitinen@harkamaenhuolto.fi Härkämäen Huolto Oy 02-2780600
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Turun kaupunki
Pihan kuvaus
Taloyhtiöllä on vehreä piha-alue, joka päättyy kaupungin viheralueeseen. Taloyhtiön hyvin hoidettu piha-alue rajautuu kaupungin viheralueeseen. Lasten leikkipaikalla on mm keinut ja hiekkalaatikko. Lisäksi asukkaiden käytössä on grilli. Ieskadun toisella puolella on iso lasten leikkipuisto.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys

Keittiön seinä
maalattu seinä, osalaatoitusseinä, paneeliseinä
Makuuhuoneen lattia
laminaattilattia