299 000 €76 m²

Hämeenkatu 2 B, Itäinen Keskusta, Turku3h+k+kph+wc+lasitettu parveke

Velaton hinta
299 000 €
Hoitovastike
266 € / kk
Asuinpinta-ala
76 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 8
Rakennusvuosi
1971
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Itäinen Keskusta
Kaupunki
Turku

Huippusijainnilla oleva koti hyvässä taloyhtiössä, jossa suuret remontit tehty.

Nyt on kyllä mitä loistavin sijainti, ihan vierestä löytyvät niin Tyks, Yiopistot kuin Kupittaan kaikki yritykset ja palvelut. Keskustan palvelut ovat myös kävelymatkan päässä ja julkinen liikenne kulkee talon edestä moneen suuntaan. Autohallipaikka taloyhtiön kellarista on myös ostettavissa .

Tähän kauniiseen muuttovalmiiseen kotiin pääset muuttamaan ilman remonttihuolia. Hyvänkokoisessa keittiössä puunsävyinen taso tuo mukavasti lämpöä vaaleiden kaapistojen rinnalla ja tila on hyödynnetty käytännöllisesti. Tilavasta olohuoneesta on puolestaan käynti lasitetulle parvekkeelle joka antaa kivasti lisätilaa kesäaikaan.

Makuuhuoneita on kaksi, suurempi niistä on omassa rauhassaan sisääntulon yhteydessä. Täältä löytyy reilusti säilytystilaa koko seinän mittaisesta kaapistosta. Pienempi makuuhuoneista on olohuoneen ja keittiön läheisyydessä. Säilytystilaa ei tunnu koskaan olevan liikaa, täällä sitä on onneksi tarjolla reilusti myös eteiskäytävän kaapistoissa. Ikkunalliseen kylpyhuoneeseen mahtuu pesutorni. Erillinen wc jatkaa kodin kaunista raikasta tyyliä. Asumisviihtyisyyttä lisää ilmalämpöpumppu joka auttaa viilennyksessä varsinkin kesähelteillä.

Tarjolla on siis kaupunkielämää parhaimmillaan: hyvä sijainti, palvelut lähellä ja tärkeimpänä tietysti viihtyisä koti.

Tervetuloa ihastumaan!

Esittelyt ja tiedustelut: Johanna Salonen Kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV, Partner 050 4078843 | johanna.salonen@bo.fi

Perustiedot

Sijainti
Hämeenkatu 2 B, 20500 Turku
Kaupunginosa
Itäinen Keskusta
Kohdenumero
21892398
Kerros
4 / 8
Asuinpinta-ala
76 m²
Tontin pinta-ala
1 607 m²
Kokonaispinta-ala
76 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Yhtiöjärjestyksen mukaan 3h+k.
Huoneiston kokoonpano
3h+k+kph+wc+lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Työtasot: laminaatti. Kiertoilmauuni, induktioliesi, liesituuletin, astianpesukone, jääkaappi/pakastin
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone remontoitu linjastosaneerauksen yhteydessä. Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, suihku, peilikaappi.
Säilytystilat
kellarikomero
Näkymät
Läpitalon huoneisto. Keittiöstä ja makuuhuoneista avarat maisemat Yliopistonmäelle ja olohuoneesta sisäpihalle.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen mukaan seuraavan viiden vuoden aikana: Mahdollisia parvekkeiden rappauskorjauksia, Satunnaisia asfalttikorjauksia, Lämmönsiirtimen uusiminen, Palokatkojen tarkastus, Pohjaviemärin kuntoa seurataan , pesu ja kuvaus n. 2 vuoden välein
Tehdyt remontit
Pintoja uusittu, ilmalämpöpumppu asennettu 2021, Wc.n peilikaappi, allas ja allaskaappi uusittu 2020 TALOYHTIÖSSÄ: Julkisivukorjaus ja ikkunat 2004, Patteriventtiilien säädöt, ilmastointikanavien puhdistus 2005, Tonttivesijohdon uusiminen naapuriyhtiön kanssa, hissisaneeraus 2006, Lämmönvaihdin ja säätimet uusittu 2007, Pihakivetyksen korjaus päädyssä 2010, kahden iv-koneen ja kaikkien säätölaitteiden uusiminen (Resta Sky) 2011, Paineenkorotuspumpun uusiminen 2012, Keskimmäisen sadevesiviemärin sukitus (Masterpipe Oy) 2013, Keskimmäisen viemärilinjan sukitus kolmannesta kerroksesta alaspäin 2014, Linjasaneeraus viemärit sukitettu, vesijohdot uusittu, kylmäkomerot poistettu käytöstä, lukitusuudistus 2015, Linjasaneeraus valmis, ilmastoinnin puhdistus /Albi Oy) 2016, Katon uusiminen (Varsinaisbitumi Oy) 2017, Asuntojen tuloilmaventtiilien uusiminen (VS Ilmanvaihtotekniikka) 2021, Pohjaviemärin pesu ja kuvaus(Raision Pesuhuolto) 2021, Väestönsuoja tarkastettu 2021, Energiansäästöselvitys, jätekatoksen pellityksen korjaus 2022, Ilmanvaihdon energiasaneerauksen suunnittelu 2023, Parvekkeiden kuntotutkimus (Julkisivukonsultointi Oy) 2024, Asennettu optiset 10v palovaroittimet asuntoihin (PK Sammutinhuolto) Ilmanvaihtojärjestelmän energiasaneeraus lämmöntalteenotolla 2024-2025 (Riivari) Yhden parvekelinjan rappauskorjaus (FIX Turku)
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Hämeenkadun kattavat palvelut vierellä, keskustaan palveluihin pieni kävelymatka.
Tyks, korkeakoulut yms vierellä Koulut: Alueella Päiväkoti: Alueella
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
299 000 €
Myyntihinta
290 747,32 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
3 934,21 € / m²
Velkaosuus
8 252,68 €

Vastikkeet

Hoitovastike
266 € / kk
Pääomavastike
73,45 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
339,45 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesi ja sähkö laskutetaan 3krt/v mittarin mukaan. Varainsiirtovero 1,5% maksetaan kaupanteossa. Myyjällä on kaupan kohteeseen kohdistuva sähköinen omistajamerkintä huoneistotietojärjestelmässä. Ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta. Ostaja vastaa tällöin omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Turun Hämeenkatu 2
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1971
Huoneistojen lukumäärä
39
Liiketilojen pinta-ala
1 440,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
9
Kerroksia
8
Energialuokka
D2018 Voimassa 18.01.2034 asti.
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 607 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö
Isännöinti
Lounais-Suomen Isännöinti Oy , Mustionkatu 8, 20750 Turku Maria Rantakangas p.02 4347500

Yhteiset tilat
sauna, talopesula, kellarikomero, väestönsuoja, kaapeli-tv. Taloyhtiössä muuta: Taloyhtiössä teräsbetonipaalutus.