159 000 €40,5 m²

Skanssinkatu 34 A, Skanssi, Turku2h+kt+p | Oma tontti

Velaton hinta
159 000 €
Hoitovastike
174,15 € / kk
Asuinpinta-ala
40,5 m²
Huoneita
2
Kerros
4 / 5
Rakennusvuosi
2019
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Skanssi
Kaupunki
Turku

Upea kerrostalokaksio loistavalla sijainnilla!

Koe ainutlaatuinen yhdistelmä modernia ja viihtyisää asumista palveluiden läheisyydessä Turun Skanssinkadulla. Vuonna 2019 valmistunut, valoisa kaksio tarjoaa 40,5 neliömetriä tyylikästä ja toimivaa asuintilaa, joka on suunniteltu vastaamaan nykypäivän asumisen tarpeita. Tämä huoneisto sijaitsee neljännessä kerroksessa hissillisen talon turvallisessa ja yhteisöllisessä ympäristössä, josta avautuu kauniit näkymät ympäröivään alueeseen.

Asunnon sydämen muodostaa avara ja valoisa olohuone, joka yhdistyy saumattomasti moderniin avokeittiöön. Keittiössä on laadukkaat kodinkoneet ja mukavasti tilaa ruoanlaittoon. Tilava makuuhuone sisältää valmiiksi säilytystilaa uudelle asukkaalle.

Erityisenä lisänä asunnossa on iso lasitettu parveke, joka mahdollistaa vuodenajasta riippumatta ulkoilman nauttimisen ja lisää asuintilaa. Asunto Oy Turun Skanssin Raveliinin asukkaiden käytössä ovat myös monipuoliset yhteistilat, kuten sauna, pesutupa ja urheiluvälinevarasto, jotka tekevät arjesta sujuvaa ja mukavaa.

Sijainti Skanssin alueella tarjoaa erinomaiset kulkuyhteydet niin bussilla, autolla kuin pyörälläkin. Lähistöllä on myös monipuoliset palvelut, jotka tekevät alueesta erityisen houkuttelevan.

Tämä asunto on ihanteellinen valinta sinulle, joka arvostat laadukasta ja huoletonta asumista lähellä kaupungin palveluja. Tartu tilaisuuteen ja tee tästä valoisasta ja viihtyisästä kaksiosta oma kotisi.

ERITYISTÄ: Huoneiston tonttiosuus poikkeuksellisesti lunastettu omaksi 2019.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Skanssinkatu 34 A, 20730 Turku
Kaupunginosa
Skanssi
Kohdenumero
80490488
Kerros
4 / 5
Asuinpinta-ala
40,5 m²
Tontin pinta-ala
3 395 m²
Kokonaispinta-ala
40,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h+kt+p | Oma tontti
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan. Huoneiston vuokrasopimus päättyy 1.4.2026.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone, liesituuletin, erillisuuni ja kiinteät valaisimet. Liesi: integroitu. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Peilikaappi, wc-istuin, suihku, suihkuseinä, allaskaappi, pesukoneliitäntä ja kiinteät valaisimet.
Tulevat remontit
2025 Saunan ja pesutuvan varausjärjestelmän sähköistys
Tehdyt remontit
2020 Vuositarkastus, yhteistilojen kalustaminen 2021 Oviautomatiikan ja koneiston hankinta 2023 A ja B porraskäytävän kolojen tasaus ja maalaus Vuositarkastus ja yhteistilojen kalustaminen
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Yhtiöjärjestyksen 9§:n mukaan lunastusoikeus koskee ainoastaan autopaikkoja. Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Yhtiössä on tupakointikielto parvekkeilla, yhteisissä tiloissa ja sisäänkäynnin läheisyydessä. Osakkeenomistaja on vastuussa asentamistaan/asennuttamistaan rakennusvaiheen rakennussuunnitelmiin kuulumattomista rakennelmista ja laitteista. Yhtiö on osapuolena Skanssin alueen tontteja koskevissa yhteisjärjestely- ja rasitesopimuksissa, joissa on sovittu mm. alueen ja rakennusten käytöstä, kulkureiteistä, ajoyhteyksistä, johtojen ja putkien sijoittamisesta, autopaikoituksesta sekä ylläpidon ja peruskorjausten kulujen jaosta.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Turku

Hinta

Velaton hinta
159 000 €
Myyntihinta
159 000 €
Neliöhinta
3 925,93 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä 31 päivän lunastusoikeus. Osakkailla 31 päivän lunastusoikeus.

Vastikkeet

Hoitovastike
174,15 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
176,05 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 20 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Muu vastike: 1,90 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Turun Skanssin Ravelliini
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 7 433 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2019
Huoneistojen lukumäärä
55
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2019
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: C2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 31.01.2028
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
tulo/poisto, LTO
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 395 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöitsijätoimisto Mikko Aro Oy, Julia Aro, 0201555655
Kaavoitustiedot
Turun kaupunki.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja hyvät pyöräilytiet
Siirry talosivulle
Tontin kuvaus
Huoneiston tonttiosuus lunastettu 30.9.2019.
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Hallipaikat sijaitsevat korttelin yhteisessä parkkihallissa. Pihapaikat sijaitsevat Koy Skanssin Parkin hallinnoimalla pysäköintialueella, jossa yhtiöllä on myös 6 vieraspaikkaa. Kaikki yhtiön autopaikat on osakkeena.
Yhteiset tilat
Pesutupa, väestönsuoja, urheiluvälinevarasto, askarteluhuone, kaapeli-tv, kuivaushuone ja sauna, huoneistokohtaiset varastot
Keittiön lattia
Laminaatti
Keittiön seinä
Maali
Makuuhuoneen lattia
Laminaatti