219 000 €99 m²

Mäkipellonkuja 4 C, Koivula, Turku4h+k+s+terassi+patio+var+ak

Velaton hinta
219 000 €
Hoitovastike
475,20 € / kk
Asuinpinta-ala
99 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1984
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Koivula
Kaupunki
Turku

Monien mahdollisuuksien rivitalon päätyasunto!

Tarjolla tilava rivitaloasunto Turun Koivulasta, rauhalliselta ja halutulta asuinalueelta. Tämä 99 neliömetrin koti tarjoaa erinomaiset puitteet perheelle tai tilaa arvostavalle pariskunnalle. Kylpyhuone on juuri täysin uusittu, muilta osin asunto kaipaa pintojen uusimista ja antaa mahdollisuuden luoda kodin juuri omien toiveiden mukaan.

Asunnon sydän on valoisa olohuone, josta on käynti lasitetulle terassille ja tilavalle patiolle. Oma takapiha tarjoaa mukavasti tilaa puutarhaharrastuksille – siellä kasvaa muun muassa mustikkaa ja viinirypäleitä. Keittiö on tilava ja makuuhuoneet tarjoavat mukavasti säilytystilaa, mukaan lukien vaatehuone.

Taloyhtiössä on tehty säännöllisesti huolto- ja korjaustöitä, kuten julkisivujen uusiminen ja ulkovalaistuksen päivitys. Tulevina vuosina on suunniteltu muun muassa ilmanvaihtokanavien puhdistus ja lämmitysjärjestelmän uusiminen.

Koivulan alueella on erinomaiset palvelut, kuten päiväkoti ja koulu, sekä hyvät ulkoilumahdollisuudet läheisessä metsässä. Tämä on loistava tilaisuus hankkia oma koti rauhalliselta alueelta, jossa on kaikki tarvittava lähellä. Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän potentiaalia täynnä olevaan kohteeseen!

Soita ja sovi oma näyttösi!

Jyrki Liikkanen, LKV 050 386 3237 jyrki.liikkanen@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Mäkipellonkuja 4 C, 20740 Turku
Kaupunginosa
Koivula
Kohdenumero
80489124
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
99 m²
Tontin pinta-ala
5 789 m²
Kokonaispinta-ala
99 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h+k+s+terassi+patio+var+ak
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Taloyhtiössä on säännöillisesti tehty kosteusmittauksia, viimeisin vuonna 2022.
Lisätietoa vapautumisesta
30.06.2026.
Keittiön varusteet
Varustukseen kuuluu täyskorkeat jääkaappi ja pakastin, induktioliesi, liesituuletin ja astianpesukone (myyjä ottaa mukaan). Välitila on kaakeloitu, seinät maalattu ja lattiassa on muovimatto.
Terassin kuvaus
Lasitettu terassi ja lisäksi tilava patio sekä oma takapiha (pensas mustikkaa, karviaispensas, viinirypälettä)
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone on uusittu 12/2025-1/2026 ja sisältää wc-istuimen, kaksi suihkua, lattialämmityksen, pesukoneliitännän (tila pesutornille, peilikaapin, pesualtaan ja allaskaapin. Lattia on laattaa ja seinät kaakeloitu. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n kuvaus: Lattia on muovimattoa, seinät kaakeloitu. Wc-istuin, peilikaappi ja pesuallas.
Säilytystilat
Kylmä ulkovarasto, kaapistot ja vaatehuone
Tulevat remontit
seuraavan viiden vuoden kunnossapitotarve: Patiot: Aitojen kunnostus Katto: Huonokuntoisten otsalautojen uusiminen. Sammaleen poisto Lämmitysjärjestelmä: Kaukolämpöpaketin uusiminen 2026-2030 Ilmanvaihto: IV-kanavien puhdistus ja säätö
Tehdyt remontit
Yhtiössä suoritetut merkittävät huolto ja korjaustyöt: 2024 Palovaroittimien asennus huoneistoihin 2024 Kattojen puhdistus ja sammaleenestokäsittely 2023 Ulkovalaisimien uusinta. 2022 Kiinteistön kuntoarvio. 2022 Julkisivujen laudoitusten uusiminen OH kohdalta. Leikkipihan päivitys, uudet leikkivälineet ja penkki, kirsikkapuiden istutus. 2021 Asfaltoinnin osakorjaus. Ulkoportaat uusittu 11 kpl+as.10 pationportaat. 2020 Sähköautoselvitys 2019 Pihasuunnitelma. Puiden kaato. 2018 Salaojakorjaus- ja kattovesiviemäröinnin saneeraus. Asfaltoinnin osakorjaus. 2017 IV-kanavien puhdistus ja säätö 2009 Patioiden aitojen uusiminen. Postilaatikoiden uusiminen. Lukituksen uusiminen Abloy Exec järjestelmään. 2006 Lämmönjakokeskus uusittu
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Sauna lämpiää sähkökiukaalla, lattia on laattaa ja seinät paneelia.

Velaton hinta
219 000 €
Myyntihinta
214 190 €
Neliöhinta
2 212,12 € / m²
Velkaosuus
4 810 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
475,20 € / kk
Pääomavastike
128,84 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
604,04 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Sähkö omalla sopimuksella kulutuksen mukaan.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Lassen Koivikko
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 160 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1984
Huoneistojen lukumäärä
16
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1984
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
Betoni ja puu
Kattomateriaali
Tiili
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 27.11.2033
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
5 789 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Haritun Huolto Oy, Petri Aksila, toimisto@haritunhuolto.fi, (02) 274 1850

Pysäköintitilan kuvaus
Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Piharasian kellolaitteen vaihto latauskäyttöön sopivaksi. Laitteessa on sisäänrakennettu energiamittaus. Osakas ilmoittaa käytetyn sähkön taloyhtiön kanssa erikseen sovitun mukaisesti. Kullakin huoneistolla on varasto ja autokatospaikka.
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Makuuhuoneissa lattia laminaattia, alkovissa parkettia, seinät osin maalattu, osin tapetoitu.