92 000 €79 m²

Majoitusmestarinkatu 3 E, Runosmäki, Turku3h, k, p

Velaton hinta
92 000 €
Hoitovastike
342 € / kk
Asuinpinta-ala
79 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1970
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Runosmäki
Kaupunki
Turku

Kolmannen kerroksen tilava ja valoisa asunto Runosmäessä odottaa uusia asukkaitaan. Tämä 79-neliöinen koti tarjoaa mukavuutta ja käytännöllisyyttä, ja se on loistava valinta vaikka ensiasunnon ostajalle. Asunnossa on kaksi isoa makuuhuonetta, viihtyisä olohuone sekä moderni keittiö, jossa on lähes uudet kodinkoneet. Kylpyhuone on remontoitu vuonna 2020, ja siellä on sähköinen lattialämmitys. Kylpyhuoneessa olevan wc:n lisäksi asunnossa on myös erillinen wc, joka on arvokas lisä perheen arjessa.

Asunnon parveke on lasitettu ja suuntautuu kaakkoon, mikä tarjoaa mukavan paikan nauttia aamukahvista. Taloyhtiössä on mm. sauna, pesutupa ja urheiluvälinevarasto. Lämmitysmuotona on energiatehokas maalämpö, ja ilmanvaihto on hoidettu koneellisesti.

Runosmäestä on hyvät kulkuyhteydet Turun keskustaan. Lähistöltä löytyvät kaikki arjen palvelut, ja alueella on myös hyvät ulkoilumahdollisuudet.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan!

Esittelyt ja tiedustelut: Juha-Pekka Penttilä 0400 827706 tai juha-pekka.penttila@spkoti.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Runosmäki
Kohdenumero
80480950
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
79 m²
Tontin pinta-ala
1,06 ha
Kokonaispinta-ala
79 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h, k, p
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Varustus: Jääkaappi/pakastin (2024), integroitu astianpesukone (2023), induktiolattialiesi (2025), liesituuletin.
Lattia laminaattia ja seinät maalattu, välitila laatoitettu.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Kaakko.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone remontoitu 2020. Kokonaan laatoitettu, sähköinen lattialämmitys, suihku, pesukoneliitäntä, wc-istuin, peili, pesuallas. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n kuvaus: Kokonaan laatoitettu, peili- ja allaskaappi.
Säilytystilat
Kaapistot ja kellarikomero
Tulevat remontit
Selvitys korjaustarpeesta: Kunnostustoimenpiteen ajankohtaisuus yli 10 vuotta = 1 4-10 vuotta = 2 1-4 vuotta = 3 0-1 vuotta = 4 Viemäriremontti 2 Ikkunaremontti 2 Kattoremontti 1
Tehdyt remontit
1992 Ikkunat uusittu (ei parvekkeet) 1993 Lämmönsiirrin uusittu + lämpökanaali kunnostettu 2001 Kiinteistön kuntoarvio 2001-2006 Vesikatot uusittu 2007 Parvekeovet ja -ikkunat uusittu 2008 Saunaosastot uusittu 2010 Julkisivukorjaushankkeen suunnittelu 2010 Putkistojen kuntokartoitus 2012 Julkisivukorjaushanke 2012 Salaojat uusittu 2012 Pihasuunnitelma ja toteutus 2015 Lukitusjärjestelmän uusiminen (Abloy Sento) 2018 Käyttövesiputkien uusinta 2021 Pikkuvessojen vanhojen WC-istuinten vaihto 2021-2022 Ilmanvaihtokoneiden uusinta 2023 Maalämmön asennus 2024 Kameravalvonta pyörävarastoon 2024 Autokatoksen talon puoleisen osan asfaltointi ja peltikatoksen uusiminen 2025 Lämmitysverkoston venttiilien vaihto ja tasapainotus

Velaton hinta
92 000 €
Myyntihinta
72 794,68 €
Neliöhinta
1 164,56 € / m²
Velkaosuus
19 205,32 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
342 € / kk
Pääomavastike
159,03 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
501,03 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
3,00 € kertamaksu
Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Autokatosvuokra 17 eur/kk, autosähköpaikka 10 eur/kk. Sähkö kulutuksen mukaan.

Rakennusvuosi
1970
Huoneistojen lukumäärä
62
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1970
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 04.09.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1,06 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
PL-Isännöinti Oy, Pasi Leppänen, pasi.leppanen@pl-isannointi.fi

Yhteiset tilat
Kellarikomero, kaapeli-tv, pesutupa, mankeli, urheiluvälinevarasto ja kuivaushuone