155 000 €37 m²

Itäinen Pitkäkatu 15 A, Itäinen keskusta, Turku2h, k, kph, lasit. p (YJ: 2h+kk+kh+parv.)

Velaton hinta
155 000 €
Hoitovastike
155,40 € / kk
Asuinpinta-ala
37 m²
Huoneita
2
Kerros
7 / 8
Rakennusvuosi
1962
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Itäinen keskusta
Kaupunki
Turku

Valoisa sisäpihan kulmahuoneisto loistopaikalla Kupittaanpuiston kupeessa (7. krs)

Tervetuloa tutustumaan tähän hyväkuntoiseen ja toimivapohjaiseen kaksioon Turun itäisessä keskustassa, aivan Kupittaanpuiston vieressä. Tämä sisäpihan rauhaan sijoittuva kulma-asunto tarjoaa viihtyisää asumista erinomaisten palveluiden ja kulkuyhteyksien äärellä.

Asunnon pohjaratkaisu on käytännöllinen ja selkeä. Erillinen makuuhuone tuo omaa rauhaa, ja oleskelutilat avautuvat suurten ikkunoiden ansiosta valoisina sisäpihan suuntaan. Vuonna 2013 uusittu avokeittiö yhdistyy luontevasti olohuoneeseen, luoden avaran ja nykyaikaisen kokonaisuuden niin arkeen kuin vieraiden kestitsemiseen. Ilmalämpöpumppu tuo viilennystä kesähelteillä. Kylpyhuone on remontoitu linjasaneerauksen yhteydessä, joten se vastaa hyvin tämän päivän vaatimuksia. Säilytystilaa on mukavasti ja kokonaisuus on kauttaaltaan siistissä kunnossa.

Asunnon kruunaa uusi, upea ja aiempaa suurempi lasitettu parveke – täydellinen paikka nauttia aamukahvista tai ilta-auringosta. Taloyhtiössä on 2025 valmistunut mittava julkisivuremontti, mikä tuo huolettomuutta tuleville vuosille.

Sijainti on erinomainen: Kupittaanpuisto, Turun yliopisto, Åbo Akademi, ammattikorkeakoulut, Turun yliopistollinen keskussairaala (TYKS) sekä Kupittaan rautatieasema ovat kaikki kävelyetäisyydellä. Junayhteys Helsinkiin on sujuva, joten tämä koti sopii mainiosti myös pendelöivälle. Tässä on loistava mahdollisuus hankkia valoisa ja hyvin pidetty koti yhdeltä Turun halutuimmista alueilta – tervetuloa ihastumaan!

Esittelen tätä kotia Sinulle mielelläni. Sovitaan sinulle sopiva esittelyaika.

Anna-Maija Kasvi LKV, KTM 0404105244 anna-maija.kasvi@bo.fi

https://bo.fi/henkilo/anna-maija-kasvi/ Facebook: www.facebook.com/annamaijabolkv Instagram: www.instagram.com/annamaijabolkv/

Perustiedot

Kaupunginosa
Itäinen keskusta
Kohdenumero
20324545
Kerros
7 / 8
Asuinpinta-ala
37 m²
Tontin pinta-ala
1 630 m²
Kokonaispinta-ala
37 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Ei tarkistusmitattu.
Mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa (rakennettu ennen vuotta 1992) poiketa olennaisesti nykyisten standardien mukaan laskettavasta asuinpinta-alasta. Todellinen asuinpinta-ala
voi tarkistusmittauksen jälkeen olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, lasit. p (YJ: 2h+kk+kh+parv.)
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Remontoitu 2013.
Varustelu: jääkaappi/pakastin, astianpesukone, uuni, keraaminen liesi, kaapistot, mikroaaltouuni.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Remontoitu putkiremontin yhteydessä.
Varustelu: lattialämmitys, wc-istuin, suihku, suihkuseinä, allas, allaskaappi, peilikaappi, pyyhekuivain.
Säilytystilat
Kuvaus: vinttikomero
Näkymät
Parveke sisäpihan suuntaan
Tulevat remontit
Hallituksen tiedossa olevat suunnitellut korjaukset ja perusparannukset: -perustusten seurantaa jatketaan -pyöräparkin kehittäminen -puiden hoitoleikkaus (syksy 2025) -hissien satunnaisia korjauksia (peruskorjaus tehty 2010)
Tehdyt remontit
Ilmalämpöpumppu 2025. Keittiö 2013. Kylpyhuone linjasaneerauksen yhteydessä 2009. TALOYHTIÖSSÄ: 1981 Kaukolämpö + vesihanat 1999 Peruskuntoarvio 2005 Ilmastointikanavien puhdistus 2005 Lukituksen uusiminen 2005 Lämmönsiirtimen uusiminen 2009 Linjasaneeraus, sähköt ja asuntojen kylpyhuoneet uusittu 2010 Hissien peruskorjaus 2015 Iv puhdistus ja säätö, saunaosaston pintaremontti, pesulakoneiden uusiminen 2018 Jäteastiasuojat, julkisivun kuntoarvio, lämmönvaihtimen käyttövesisiirrin 2020 Perustusten kuntotutkimus, käyttövesisiirtimen korjaus 2021 Lämpimän käyttövedensiirtimen korjausta jatkettiin 2022 Saunaosaston pukuhuoneen kunnostus ja huoltomaalaus 2024 Palovaroittiet uusittu optisiin 10v palovaroittimiin 2024-2025 Julkisivukorjaus (julkisivun, ikkunoiden, ovien, parvekkeiden, katon uusiminen) 2025 Lämmöntalteenotto (LTO) ja IV-puhdistus 2025 Lukitusuudistus sähköiseen iLOQ lukitukseen
Asumistyyppi
Omistus
Lisätiedot
Muuta kauppaan kuuluvaa: ilmalämpöpumppu Kauppaan ei kuulu: irtain
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
155 000 €
Myyntihinta
102 924,37 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
4 189,19 € / m²
Velkaosuus
52 075,63 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Velan poismaksusta tulee ilmoittaa 1 kk ennen takaisinmaksua.
Lainaosuuden poismaksusta saattaa syntyä kuluja.

Vastikkeet

Hoitovastike
155,40 € / kk
Pääomavastike
286,57 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
441,97 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Lämmitys sisältyy vastikkeeseen. Vesi kulutuksen mukaan, oma mittari (yhtiö laskuttaa 3-4 krt vuodessa). Sähkö kulutuksen mukaan, oma sähkösopimus. Telia laajakaista 10M sisältyy vastikkeeseen. Lisämaksusta mahdollista korotttaa nopeutta. Varainsiirtovero 1,5% velattomasta kauppahinnasta. Omistuksen rekisteröinti. Yhtiö on valtuuttanut hallituksen perimään 1-2 ylimääräistä vastiketta taloustilanteen niin vaatiessa.

Rakennusvuosi
1962
Huoneistojen lukumäärä
56
Liiketilojen pinta-ala
38 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
8
Energialuokka
C2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 630 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Turun Tehohuolto Oy
Isännöinti
Lounais-Suomen Isännöinti Oy: Maria Rautakangas, Mustionkatu 8, 20750 Turku p.02-4347500

Pysäköintitilan kuvaus
piha-autopaikkoja: 8. autohallipaikkoja: 8.
Yhteiset tilat
sauna, talopesula, vinttikomero, väestönsuoja. Taloyhtiössä muuta: Ilmalämpöpumput ja parvekekaihtimet ovat osakkaiden vastuulla. Yhtiö on perustettu puupaaluille. Paalujen kuntoa seurataan vuosittain orsivesimittauksilla ja tarkkavaaituksella. Hallitus valmistelee tupakointikiellon hakemista yhtiön parvekkeille.