120 000 €29 m²

Kupittaankatu 49, Itäinen keskusta, Turku1h, kk

Velaton hinta
120 000 €
Hoitovastike
130,50 € / kk
Asuinpinta-ala
29 m²
Huoneita
1
Kerros
3 / 6
Rakennusvuosi
1957
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Itäinen keskusta
Kaupunki
Turku

Etsitkö omaa kotia opintojen ajaksi tai helppoa kaupunkiasuntoa keskeisellä sijainnilla?

Tämä kompakti yksiö loistavalla sijainnilla Turun itäisessä keskustassa tarjoaa huoletonta asumista vuosiksi eteenpäin. Asunto sopii täydellisesti opiskelijalle tai keskustassa työskentelevälle, joka arvostaa lyhyitä etäisyyksiä, toimivia kulkuyhteyksiä sekä kaupungin palveluiden läheisyyttä. Turun yliopisto, ammattikorkeakoulu, TYKS ja teknologiakeskus ovat vain kävelymatkan päässä.

Asunnossa on selkeä pohjaratkaisu, jossa sängylle on oma luonteva nurkkauksensa. Helposti kalustettava huonetila ja siitä erillinen keittokomero jättävät oleskelutilan avaraksi ja monikäyttöiseksi. Ranskalainen parveke avautuu rauhalliselle sisäpihalle päin.

Taloyhtiössä on jo tehtynä mittavia ja kalliita perusparannuksia, jotka tuovat mielenrauhaa tuleville vuosille, kuten mm. perinteinen linjasaneeraus, hissien uusiminen, julkisivujen kunnostus, ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen sekä rakennuksen paalutus. Hoitovastikekin on vain n.130€!

Huoneisto kaipaa "pientä pintaremonttia", mikä tarjoaa loistavan tilaisuuden päivittää pinnat juuri omaan makuun sopiviksi. Pienellä päivityksellä saat tästä modernin ja viihtyisän kaupunkikodin tai erinomaisen sijoitusasunnon hyvin hoidetussa yhtiössä. Varaa esittelyaika ja tule tutustumaan!

Perustiedot

Sijainti
Kupittaankatu 49, 20700 Turku
Kaupunginosa
Itäinen keskusta
Kohdenumero
1409975
Kerros
3 / 6
Asuinpinta-ala
29 m²
Tontin pinta-ala
2 005 m²
Kokonaispinta-ala
29 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
1h, kk
Huoneita
1
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Lattiapinta vaatii kunnostusta.
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Kaapistot, jääkaappi, sähköliesi. Lattia: Laminaatti. Seinät: Maalattu
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Ranskalainen parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Lounas
Kylpyhuoneen varusteet
Kph/wc: suihku, suihkuseinä, allaskaappi, peilikaappi, pesukoneliitäntä, pyyhekuivain. Lattia: Laatta. Seinät: Laatta
Näkymät
Pihalle. Ikkunasuunnat: lounas
Tulevat remontit
Kunnossapitotarve seuraavan viiden vuoden aikana: Patolevyn osamaisemointi, siivousparvekkeitten lattioiden kunnostus ja as.82 parvekekorjaus, patterilinjojen linjasäätöventtiilien säätö sekä huoneistotermostaattien uusiminen, ilmanvaihtokanavien nuohous ja ilmanvaihtoventtiilien säätö, kellarikerroksen valaistuksen uusiminen
Tehdyt remontit
Siivousparvekeremontti -96, vesikaton pikku lappeitten uusinta -99, vesikaton päälappeen uusinta -01, sisäänkäyntien katokset -03, paalutus -04, putket alakerran osalta uusittu paalutuksen yhteydessä. Vesijohdot ja viemärit uusittu pohjakerroksen osalta -05, julkisivukorjaus -10-11,(rapatut julkisivut, ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen), lukkojen uusiminen -12, hissikorit ja ovet maalattu, IV-kanavat nuohottu -13, pihan kunnostus ja jätepisteen uusinta -14, linjasaneeraus perinteisellä tavalla ja lämmön talteenottojärjestelmän rakentaminen -16, kameravalvonnan hankkiminen -17, uuden pesukoneen hankkiminen talopesulaan -19, palovaroittimien hankkiminen vintti- ja porraskäytävätiloihin, porraskäytävien kunnostaminen huoneisto-ovineen, valaisimineen ja patteritermostaatteineen -23, hissien ja ulko-ovien uusiminen sekä esteettömyyden parantaminen -23
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Koulut: Puropellon koulu n. 0,25 km, Luostarivuoren koulu n. 0,35 km, Luostarivuoren Lyseon lukio n. 0,35 km; Päiväkodit: Kaskenmäen päivähoitoyksikkö n. 0,35 km; Ruokakaupat: Sale Kaskenkatu n. 0,3 km, Sale Martti n. 0,5 km, K-Citymarket Kupittaa n. 0,85 km; Muut lähipalvelut: Samppalinnan urheilupuisto n. 0,85 km, Mäntymäen terveysasema n. 0,6 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Turku

Hinta

Velaton hinta
120 000 €
Myyntihinta
109 807,41 €
Neliöhinta
4 137,93 € / m²
Velkaosuus
10 192,59 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
130,50 € / kk
Pääomavastike
137,75 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Vesiennakko 25€/hlö, saunamaksu 4,01€/krt, pesutupa 4,01€/krt, autopaikkavuokra 25€

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kupittaa 49
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1957
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1957
Kerroksia
6
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Tiili. Tiili, betoni
Kattomateriaali
Tiilikate
Kattotyyppi
Pulpettikatto
Energialuokka
E2013
Ilmastointijärjestelmä
Lämmöntalteenotto. Koneellinen, LTO
Tontin koko
2 005 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö (Kiinteistöhuolto J Rusanen oy)
Isännöinti
Suomen Isännöitsijäpalvelut Oy / Jari Hlavatý Stålarminkatu 2 a 20810 Turku Puh. (02) 478 1800 jyri.levasma@levasma.fi
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Turun kaupunki kaavoitusosasto
Liikenneyhteydet
Fölipysäkki (Kaskenkatu) n. 0,05 km

Ominaisuudet
TV-antennit: Liitetty yhtiön kaapeli-tv liittymään (DNA). Tietoliikenneyhteydet: Yleiskaapelointi.
Lainalaskuri