259 900 €83 m²

Puutarhakatu 46 C, Port Arthur, TURKU(3-)4 h + k + et + p

Velaton hinta
259 900 €
Hoitovastike
261,45 € / kk
Asuinpinta-ala
83 m²
Huoneita
4
Kerros
4 / 4
Rakennusvuosi
1949
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Port Arthur
Kaupunki
TURKU

Viihtyisää 50-luvun kivitalon tunnelmaa Portsassa

Kotimme vapautuu tarvittaessa nopeasti.

Kannattaa tulla katsomaan seuraavalle näyttölle. Tervetuloa! Ei välittäjille. Huom! Puhelinnumeromme ei puhelinmyyntiä varten.

* hyvä rauhallinen sijainti, palvelut lähellä * avara ja valoisa asunto * runsaasti säilytys- ja kellarikomerotilaa * oma rauha ylimmässä kerroksessa * edullinen perusvastike * kaikki suuret remontit takana * taloyhtiöllä runsaasti autopaikkoja

Myytävä kotimme on tilava parvekkeellinen ylimmän kerroksen päätyasunto, josta on ikkunat 3 suuntaan, parveke aurinkoon, jolle mahtuu hyvin mm. aurinkovarjo. Jätämme haikein mielin avaran ja valoisan asuntomme taaksemme, täällä olemme viihtyneet hyvin. Toivomme myös seuraavan omistajan arvostavan 50-luvun tunnelmaa, sillä meillä on 50-luvun havinaa säilytetty tarkasti harkiten.

Asuminen tässä taloyhtiössä on huoletonta, koska perusvastike on edullinen, yhtiö hyvin hoidettu ja kaikki suuret remontit jo takana, viimeisimpänä sähköremontti. Yhtiön sisäpihalta löytyy runsaasti leikkitilaa lapsille ja parkkitilaa. Bussipysäkki, päiväkoteja ja kouluja on aivan lähistöllä, nousipa uusi K-marketkin 400 metrin päähän Pansiontielle. Taloyhtiössä on runsaasti autopaikkoja vuokrattavina, sauna, pesutupa, ylä- ja ala- sekä erillinen pyöräkellari.

Koko asunnon kattavien remonttien ansiosta (2015-2024) säilytystilaa löytyy runsaasti, kylpyhuoneessa lattialämmitys ja alkuperäiset hiotut puulattiat komeilevat pisteenä iin päällä. Pohjaratkaisu taipuu niin kestitsemiseen kuin etätöihinkin. Tästä on myös vain kivenheitto lähimpien moottoriteiden alkuun. Tunnelma on kodikas, ihan uniikinlainen. Tervetuloa tuntemaan se paikan päälle!

Mikäli netissä ei näy yleistä näyttöä, sovi rohkeasti oma näyttö, puh. 040-2572056/Puisto. Ei välittäjille.

Huom, myyntihinta 31.1.2026 tilanteen mukaan ja muut tarkemmat tiedot viimeisimmässä isännöitsijäntodistuksessa.

Perustiedot

Sijainti
Puutarhakatu 46 C, 20100 TURKU
Kaupunginosa
Port Arthur
Kohdenumero
24352511
Kerros
4 / 4
Asuinpinta-ala
83 m²
Kokonaispinta-ala
83 m²
Huoneiston kokoonpano
(3-)4 h + k + et + p
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Kokonaan remontoitu
Lisätietoa vapautumisesta
Vapautuu sopimuksen mukaan, viimeistään toukokouun alkupuolella.
Keittiö
Keittiö
Keittiön varusteet
Paljon kaappitilaa, Pesukoneliitos, Liesituuletin, Sähköliesi, Liesikupu, Jääkaappi, Puutasot amerikanpähkinää, Pakastin, Keittiö puusepän mittatilaustyötä (massiivikoivua), Terästiskitaso erikoissyvillä tuplatiskialtailla Kavikan mittatilaustyötä, Pakastin.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parveke, Ulostyönnetty, Päiväaurinkoon.
Kylpyhuoneen varusteet
Peili, Peilivalo, Allaskaappi, Suihku, Pesukonevalmius, Laattaseinä, Laattalattia, Lattialämmitys, Kylpyhuone remontoitu 3/2024.
Säilytystilat
Hyvin säilytystilaa, Tilava ullakkokomero, Alakellari, Täyskorkeat liukuovikaapistot eteisessä ja molemmissa makuuhuoneissa, Keittössä lisäksi 50-luvun ruoka/viileäkaappi ulkoseinällä.
Ominaisuudet
Valoisa, Paljon ikkunoita, Sälekaihtimet, Leveät ikkunalaudat, Talvella miellyttävä tasainen lämpötila, kesällä sopiva (ilmastointi koko talossa käyty läpi), Samassa kerroksessa vain yksi seinänaapuri, kaksinkertainen lattiarakenne (hiljainen).
Ikkunoiden suunta
Ikkunoita itään, Ikkunoita länteen, Ikkunoita etelään 3 eri suuntaan päädyn ympäri.
Näkymät
Sisäpihalla kesällä vehreitä koivuja, keittiöstä ja pienemmästä makuuhuoneesta vehreät Puutarhakadun lehmukset.
Kylpyhuoneen remontit
Kokonaan remontoitu 3/2024
Kylpyhuoneen remontit
2024 - 2024
Piharemontti
2004 - 2004
Julkisivuremontti
2010 - 2011
Kattoremontti
2000 - 2000
Parvekeremontti
2010 - 2011
Ikkunaremontti
2010 - 2011
Putkiremontti
1998 - 1998
Tulevat remontit
Suunnitteilla porrassisäänkäyntien puu-ulko-ovien uusimisia.
Tehdyt remontit
Sähkö-ja telesaneeraus 2020. Taloyhtiössä tehty myös paljon muita remontteja, ks. yst. isännöitsijäntodistus.
Keittiön remontit
Kokonaan remointoitu 2017.
Muut remontit
Koko asunto remontoitu aihe kerrallaan 2015-2024.
Rannan suunta
-
Rannan kuvaus
Aurajokiranta lähellä kuten myös Ruissalon saari.
Rannan pituus
-
Saunan lisätiedot
Huoneistossa ei ole saunaa, taloyhtiössä on sauna.
Soveltuvuus liikuntaesteisille
Ei sovellu.
Palvelut
Puisto lähellä, Koirapuisto lähellä, Päiväkoti lähellä, Ala-aste lähellä, Yläaste lähellä, kauppoja kävelyetäisyydellä, kirjastoauto käy Puutarhakadulla.
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
TV-palvelut
Kaapeli-TV (koaksiaali)
Tietoliikennepalvelut
Ethernet, Kuitu asuntoon, DNA Netti sis. vastikkeeseen 10 M.

Hinta

Velaton hinta
259 900 €
Myyntihinta
254 818,16 €
Neliöhinta
3 131,33 € / m²
Velkaosuus
5 081,84 €
Taloyhtiön tilat ja tuotot
Liikehuoneistoja 3 kpl. Autopaikkoja 62 kpl, joista talli-, halli, ja katospaikkoja 32 kpl, 2 sähköautolatauspaikkaa.

Vastikkeet

Hoitovastike
261,45 € / kk
Pääomavastike
145,25 € / kk
Korjausvastike
/ kk
Yhtiövastike yhteensä
406,70 € / kk

Muut maksut

Lämmityskustannukset
-
Vesimaksu
29 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Per hlö.
Sähkömaksu
6 € / kk
Muut kustannukset
Sähkö kulutuksen mukaan sähköennakko 6 euroa/kk. Saunamaksu per kerta ja pyykkimaksu per pesty koneellinen.

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
As Oy Turun Kontu
Lisätietoa taloyhtiöstä
Koostuu yht. 3 talosta.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1949
Rakennusvuoden lisätiedot
Rakentaminen aloitettu 1949, valmis 1951.
Huoneistojen lukumäärä
156
Liikehuoneistojen lukumäärä
3
Liikehuoneistojen pinta-ala
177 m²
Muut tilat
Suuri sisäpiha, pyörävarastot, ullakko- ja kellaritilat, sauna, pesutupa, suuret hätäpoistumisparvekkeet yläkerroksissa, joilla tuuletustanko.
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1951
Kerroksia
4
Taloyhtiössä on sauna
Kyllä
Lisätietoa taloyhtiön saunasta
Sähkösauna, jossa iso kiuas, todella pehmeät löylyt ollakseen sähkösauna.
Rakennusmateriaali
Tiili, tiilikatot.
Perustus
Ei puupaaluja (Geomaster 2003).
Kattomateriaali
Tiili.
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
F2007
Ilmanvaihto
Painovoimainen
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli
Kiinteistön laajakaistayhteys
DNA Netti 10 M, sis. vastikkeeseen lisänopeuksia lisämaksusta.
Kiinteistönhoito
Laine & Nummisto.
Isännöinti
Isännöinti- ja tilipalvelu Tolvanen Oy ISA
Harrastusmahdollisuudet
Kuntosali lähellä, Jalkapallokenttä, Ruissaloon pääsee bussilla talon edestä.
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, Taksitolppa lähellä, Sujuvat yhteydet omalla autolla, Paljon parkkitilaa, Maksuton pysäköinti