218 000 €101,5 m²

Kalanninkatu 9 B, Harittu, Turku4h+k+wc+kph+s+khh/wc+vh+v+kattoterassi+takaterassi

Velaton hinta
218 000 €
Hoitovastike
425 € / kk
Asuinpinta-ala
101,5 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1991
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Harittu
Kaupunki
Turku

Tilava rivitalon päätyasunto luonnonläheisellä sijainnilla Haritussa.

As Oy Koivulan Metsäpirtti on kahdeksan asunnon rivitaloyhtiö upealla rinnetontilla Turun ja Kaarinan rajalla. Tontti rajoittuu Kiialanmäen puistoalueeseen ja mustikkametsään pääsee vaikka suoraan omalta takapihalta.

Asuintilat jakautuvat kahteen kerrokseen. Huoneiston edessä on autokatos ja autopaikka. Katoksen päälle rakennettu tilava terassiparveke tuo lisää oleskelutilaa yläkertaan. Takapihan terassi ja piha-alue tarjoavat viihtyisän paikan rentoutumiseen metsäisin näkymin. Alakerta on avaraa tilaa: olohuone, ruokailutila ja osittain avoin keittiö muodostavat yhtenäisen ja viihtyisän kokonaisuuden koko perheen oleskeluun. Sisääntulon läheisyyteen sijoittuva makuuhuone toimii joustavasti myös työ- tai vierashuoneena. Lisäksi alakerrassa on erillinen wc.

Yläkerrassa on kaksi makuuhuonetta, tilava vaatehuone, kylpyhuone ja sauna. Kylpyhuoneen yhteydessä on erillinen kodinhoitotila, jossa myöskin toinen wc. Iso ja uniikki kattoterassi tarjoaa lisätilaa oleskeluun lämpimänä vuodenaikana.

Alakerran lattiat ovat mäntyparkettia ja yläkerran lattia korkkia. Koti on siististi pidetty, mutta valtaosin alkuperäiskuntoinen. Pintoja ja asumisen toimintoja voi tarvittaessa päivittää mieleisekseen vastaamaan oman asumisen tarpeita. Sijaintia ja miljöötä ei pysty päivittämään, ne ovat tässä kodissa jo valmiiksi kohdillaan!

Sovi oma esittelyaikasi!

Yhteydenotot: Heikki Harinen Kiinteistövälittäjä, LKV, LVV p. 041-433 8328 heikki.harinen@aktialkv.fi

Perustiedot

Sijainti
Kalanninkatu 9 B, 20740 Turku
Kaupunginosa
Harittu
Kohdenumero
20722308
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
101,5 m²
Tontin pinta-ala
3 222 m²
Kokonaispinta-ala
101,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Ei tarkistusmitattu. Huoneiston käytössä oleva ulkovarasto n. 3,5m2.
Huoneiston kokoonpano
4h+k+wc+kph+s+khh/wc+vh+v+kattoterassi+takaterassi
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Huoneisto on valtaosin alkuperäiskuntoinen.
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: induktio. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi, pakastekaappi. Varustus: liesituuletin / hormi.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: muu. Suunta: pohjoinen
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Pinnat alkuperäiskuntoiset. . Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kylpyhuonekaapisto. Erillisen WC:n kuvaus: Wc alkuperäiskuntoinen. Varustus: peilikaappi, bidee-suihku.
Näkymät
Takapihan terassilta metsäinen näkymä etelään. Kattoterassi sisäpihan puolella avarin näkymin.
Tulevat remontit
Päätetyt:Osittainen sokkelikorjaus 2026 kevät/kesä. Yhtiön hallituksen kunnossapitotarveselvitys seuraavalle viidelle vuodelle: IV-kanavien puhdistus (nuohous) ja säätö Lämmönjakohuoneen laitteiston huoltotarkastus Piha-aidan kunnostus Takaterassien ovien uusiminen Ikkunoiden kunnostus Lisäksi suunnitelmissa: kattoterassien uudistaminen (huoneistot A1 ja B8).
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2018: Terassien laattojen uusiminen (A2-B7) 2022: Lämmönjakohuoneen laitteiston huolto 2023: Kattoremontti (2023-2024) 2024: Kattovuotojen jälkeiset huoneistoremontit (A1, B7) 2024: Autokatosten reunojen maalaus ja led-valaistus 2025: Sokkelien kuntotarkastus 2025: Piha-aidan osittainen purku 2025: Palovaroittimet (Pelastuslain mukaisesti taloyhtiön vastuulle)

Velaton hinta
218 000 €
Myyntihinta
171 237,18 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 147,78 € / m²
Velkaosuus
46 762,82 €

Vastikkeet

Hoitovastike
425 € / kk
Pääomavastike
469,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
894,20 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
30 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Sähkö kulutuksen mukaan (nykyinen vuosikulutus 2362kWh). Varainsiirtovero 1,5% velattomasta kauppahinnasta. Taloyhtiö on siirtynyt sähköiseen Huoneistotietojärjestelmään. Ostaja on tietoinen siitä, että hänen tulee hakea omistusoikeutensa rekisteröintiä huoneistotietojärjestelmään Maanmittauslaitokselta kahden kuukauden kuluessa kauppakirjan allekirjoituksesta. Samalla ostajan on toimitettava paperinen osakekirja Maanmittauslaitokselle mitätöitäväksi. Ostaja on tietoinen siitä, että mikäli edellä mainittu määräaika laiminlyödään, seuraa tästä hakemusmaksun korotus. Ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista mahdollisista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta.

Rakennusvuosi
1991
Huoneistojen lukumäärä
8
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
puu, betoni
Kattomateriaali
Tiili, konesaumapelti
Kattotyyppi
Harja
Energialuokka
E2013
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
3 222 m²
Kiinteistönhoito
asukkaat. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Osakkaat, lumityöt ulkoistettu.
Isännöinti
Tita Vapaavuori 0207480019 tita.vapaavuori@kiinteistotahkola.fi