165 000 €62 m²

Itäinen Pitkäkatu 39, Itäinen keskusta, Turku3h, k, kph, p

Velaton hinta
165 000 €
Hoitovastike
248 € / kk
Asuinpinta-ala
62 m²
Huoneita
3
Kerros
5 / 9
Rakennusvuosi
1959
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Itäinen keskusta
Kaupunki
Turku

Viihtyisä kolmio Itäisessä keskustassa

Tervetuloa tutustumaan tähän valoisaan ja hyvin suunniteltuun 62 m²:n kolmioon Itäisellä Pitkäkadulla. Sijainti on erinomainen: jokirannan kävelyreitit, teatteri ja uusi musiikkitalo ovat vain noin 10 minuutin kävelymatkan päässä. Myös TYKS sekä Kupittaan oppilaitokset sijaitsevat parin kilometrin etäisyydellä, ja arkea helpottava Kupittaan Citymarket löytyy aivan läheltä.

Asunto tarjoaa toimivan pohjaratkaisun: kaksi rauhallisen sisäpihan puolelle sijoittuvaa makuuhuonetta, avara olohuone sekä kaakkoon suuntautuva parveke, joka tulvii asuntoon luonnonvaloa ja tuo päivään aurinkoisen alun.

Asumismukavuutta lisää koko huoneiston kattava vesikiertoinen lattialämmitys, joka pitää lämmön tasaisena ja miellyttävänä ympäri vuoden. Kylpyhuone on uusittu LVIS-saneerauksen yhteydessä vuonna 2011, joten se palvelee modernisti vielä pitkään.

Taloyhtiö on vastuullisesti suunnitellut tulevia perusparannuksia, ja niiden rahoitus on päätetty toteuttaa rakennusoikeuden myynnillä — asukkaalle kustannustehokas ratkaisu.

Lisätiedot ja esittely: Peimarin Kiinteistökeskus Ky / Pertti Peiponen 0400 614 111 pertti.peiponen@peimarin.fi

Perustiedot

Kaupunginosa
Itäinen keskusta
Kohdenumero
24350426
Kerros
5 / 9
Asuinpinta-ala
62 m²
Tontin pinta-ala
3 022 m²
Kokonaispinta-ala
62 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph, p
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiö
Keittiö
Keittiön varusteet
Varusteet: Jääkaappipakastin, Astianpesukone. Työtaso: Laminaattitaso. Liesi: Keraaminen liesi
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Ulostyönnetty parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Kaakko
Kylpyhuoneen varusteet
Uusittu LVIS-saneerauksen yhteydessä 2011.
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero
Näkymät
luode, kaakko
Tulevat remontit
Päätetyt korjaukset: - Päätyjulkisivun saneeraus - Paalutushankkeen suunnittelu Kunnossapitotarveselvityksen mukaan seuraavien 5 vuoden aikana: - Ilmanvaihtojärjestelmän puhdistus ja säätö - Aurinkosähköjärjestelmän asennus - Hissien uusiminen Korjausten kustannuksia ollaan kattamassa rakennusoikeuden myynnistä saatavalla tuotolla.
Tehdyt remontit
- Kadunpuolen julkisivumaalaus 1994 - Huoneistoparvekeovet 1997 - Päätyjen maalaus 2000-2001 - Hissikorien kunnostus 2001 - Koodilukot 2003 - Peltikatteen uusiminen 2007 - Lukituksen uusiminen exec avaimelle, tontin aitaus ja portit, sekä liikkeiden ovet ja ikkunat 2008 - LVIS Peruskorjaus 2010-2011 - Pihaporttien kameravalvonta 2012 - Katteen maalaus ja porraskätävien huoltomaalaus 2014 - Ikkunoiden uusiminen, sekä ikkunoiden väliosien peltien ja eristeiden uusiminen 2017 - Poistoilman lämmöntalteenotto 2018 - Parvekkeiden korjaus 2019 - C-rapun hissin koneiston korjaus 2019 - Lounaispäädyn eristerappaus 2021 - Lämmitysjärjestelmän tasapainotus ja hapeton täyttö 2022 - Tonttiviemärin uusiminen 2023 - Sisäpihan ulko-ovien kunnostus 2023
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista, Kiinteä laajakaistasaatavuus, Valokuitu, 10 MB sisältyy vastikkeeseen.

Hinta

Velaton hinta
165 000 €
Myyntihinta
154 924 €
Neliöhinta
2 661,29 € / m²
Velkaosuus
9 750 €

Vastikkeet

Hoitovastike
248 € / kk
Pääomavastike
203,98 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
451,98 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Sähkö kulutuksen mukaan. Sähköennakko 20 euroa/kk. Telia kiinteistölaajakaista 10 MB perusnopeus sisältyy. Saunamaksu 0e/tunti, Pesutupamaksu 2e/vuoro, Autopaikka 20e/kk, Autotalli 49e/kk, Sähköautolatauspaikka 30e/kk.

Rakennusvuosi
1959
Huoneistojen lukumäärä
97
Liikehuoneistojen lukumäärä
3
Liikehuoneistojen pinta-ala
127 m²
Kerroksia
9
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Elementti
Kattomateriaali
Peltikate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
F2013
Tontin koko
3 022 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kiinteistöpiste Vuori Oy/ Veikko Nieminen p. 02 277 2600 veikko.nieminen@kpvuori.fi Maariankatu 4 C, 20100 Turku
Kaavoitustiedot
Asemakaava
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen lattialämmitys.