229 000 €48,5 m²

Veturikatu 12 A, Pohjola, Turku2h+kt

Velaton hinta
229 000 €
Hoitovastike
189,15 € / kk
Asuinpinta-ala
48,5 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 6
Rakennusvuosi
2023
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Pohjola
Kaupunki
Turku

Tyylikäs päätyhuoneisto loistosijainnilla Turun Pohjolassa!

Vuonna 2023 valmistunut moderni kaksio sijaitsee rauhallisella alueella aivan keskustan tuntumassa. Keskustaan pääset hetkessä Logomon kävelysillan kautta, ja juna-asema on aivan vieressä ilman meluhaittaa.

Tämä valoisa päätyhuoneisto tarjoaa ikkunat kolmeen ilmansuuntaan. Vesikiertoinen lattialämmitys mahdollistaa suuret ikkunapinnat ilman pattereita, mikä luo avaran ja modernin ilmeen.

Avara olohuone ja keittiö muodostavat viihtyisän kokonaisuuden, josta on käynti lounaaseen avautuvalle lasitetulle parvekkeelle. Keittiössä on integroidut kodinkoneet, kuten induktioliesi, mikro ja astianpesukone. Asuintiloissa on laadukas parkettilattia. Tilava ja trendikkään vaalea kylpyhuone viimeistelee kokonaisuuden.

Lisäetuna taloyhtiön matala hoitovastike. Erinomainen valinta niin ensiasunnon ostajalle kuin sijoittajalle. Tervetuloa tutustumaan!"

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Veturikatu 12 A, 20100 Turku
Kaupunginosa
Pohjola
Kohdenumero
80482231
Kerros
2 / 6
Asuinpinta-ala
48,5 m²
Tontin pinta-ala
1 079 m²
Kokonaispinta-ala
48,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h+kt
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
01.03.2026. Asunto on vuokrattu, vuokralainen on irtisanonut vuokrasopimuksen ja asunto on vapaa 1.3.2026.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone, erillisuuni, liesi, liesituuletin ja mikroaaltouuni. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Lounas.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, pesuallas ja peilikaappi.
Säilytystilat
Kellarikomero
Tulevat remontit
Selvitys kunnossapito- ja muutostyötarpeesta Vuosi • Normaalit huoltotoimenpiteet vuosittain • Vuosikorjaukset 2025 • Kameravalvonta ? • Iv-puhdistukset ja säädöt 2027-2030
Tehdyt remontit
• 1-vuotistarkastus 2024 • Murtorautojen asentaminen ulko-oviin 2024
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Yj 15§ Jos autopaikan hallintaan oikeuttava osake siirtyy millä tahansa saannolla muulta kuin perustajaosakkaalta yhtiön ulkopuoliselle uudelle omistajalle eikä samassa yhteydessä siirretä tämän yhtiön osakkeita, jotka oikeuttavat yhtiön jonkin asuinhuoneiston hallintaan, on siirronsaajan ilmoitettava siirrosta hallitukselle viipymättä, ja yhtiön osakkeenomistajilla on ensisijaisesti oikeus lunastaa siirron kohteena oleva osake. Yhtiöllä on toissijaisen lunastusoikeus. Lunastusmenettelyssä noudatetaan edellä olevan lisäksi kaikilta muilta osin kulloinkin voimassa olevan asunto-osakeyhtiölain säännöksiä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Turku

Hinta

Velaton hinta
229 000 €
Myyntihinta
63 373,58 €
Neliöhinta
4 721,65 € / m²
Velkaosuus
165 626,42 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä 30 päivän lunastusoikeus. Osakkailla 30 päivän lunastusoikeus.

Vastikkeet

Hoitovastike
189,15 € / kk
Pääomavastike
827,94 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 017,09 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Vesimaksuennakko 20 €/hlö/kk, sähkö kulutuksen mukaan.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Turun Fabriikin Friida
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Rakennusaikainen laina, päättyy 30.12.2048, korko 3,1590% Huom! Niin kauan kuin muulla kuin perustajaosakkaalla on huoneistoon kohdistuvaa yhtiölainaosuutta jäljellä enemmän kuin 50 % huoneiston alkuperäisestä rakennusaikaisesta yhtiölainaosuudesta, tulee yhtiön hallussa olla ko. huoneistojen osalta aina kolmen (3) kuukauden pääomavastikkeiden suuruinen pääomavastikevakuus yhtiön pääomavastikesaatavan vakuutena. Tätä summaa ei palauteta myynnin yhteydessä osakkaalle vaan vakuus on huoneistokohtainen. Yhtiötä sitoo yhteisjärjestelysopimus, jossa sovitaan korttelissa sijaitsevien yhtiöiden yhteiseen käyttöön tulevien tilojen ja alueiden (mukaan lukien Tenderipuisto) suunnittelusta, toteutuksesta, käytöstä ja ylläpidosta. Huomiona, että Tenderipuisto ja vierasparkkihalli sijaitsevat kaupungin vuokratontilla. Taloyhtiön kiinnitykset: 9 776 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2023
Huoneistojen lukumäärä
45
Liiketilojen pinta-ala
86 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2023
Kerroksia
6