184 900 €36 m²

Linnankatu 55 K, Keskusta, Turku1h+kt+kph/wc

Velaton hinta
184 900 €
Hoitovastike
158,40 € / kk
Asuinpinta-ala
36 m²
Huoneita
1
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
2020
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Turku

Tervetuloa tutustumaan vuonna 2020 valmistuneeseen kompaktin toimivaan 36 m²:n yksiöön, joka sijaitsee suositulla ja keskeisellä alueella, aivan Aurajoen rannalla. Erinomainen sijainti tarjoaa kaikki keskustan palvelut kävelyetäisyydellä, ja Aurajoen kauniit maisemat avautuvat suoraan kadun toiselta puolelta.

Tyylikäs, kolmikerroksinen FLOW55-rakennus tarjoaa modernin asuinympäristön. Asunto sijaitsee talon toisessa kerroksessa, ja sen pohjaratkaisu on suunniteltu fiksusti niin, että kaikki neliöt on otettu tehokäyttöön.

Avokeittiössä on integroidut kodinkoneet sekä tarkoin valitut materiaalit, jotka sulautuvat tyylikkäästi olohuoneen ilmeeseen. Asunnon toisessa päässä on pieni alkovi, jonne sänky on kätevästi piilotettu. Olohuoneessa liukuovi avautuu pienelle parvekkeelle, jolta on näkymät sisäpihalle. Kylpyhuone on tilava ja siellä on erinomaisesti hyödynnetty kaappitilaa sekä pesukoneelle on oma upotettu paikka. Kodissa on vesikiertoinen lattialämmitys ja keskitetty ilmanvaihtojärjestelmä tuloilman viilennyksellä.

Asunto on osa Asunto Oy Linnanrinnettä, mutta se ei ole vastuussa Tornitalojen tulevista tai menneistä remonteista tai niiden kustannuksista.

Yhteydenotot: Mika Kulmala, 040 7799 548, mika.kulmala@huoneistomarkkinat.com

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Linnankatu 55 K, 20100 Turku
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
80483557
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
36 m²
Tontin pinta-ala
1,93 ha
Kokonaispinta-ala
36 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
1h+kt+kph/wc
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteina jääkaappi/pakastin, induktioliesi, aktiivihiilisuodatin, yhdistelmäuuni (sis. mikrotoiminnon), astianpesukone ja kiinteät valaisimet. Lattia Meister-mattalakattua parkettia.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ranskalainen parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone/wc kokonaan laattaa. Tilavassa kylpyhuoneessa varusteena suihkuseinä, peilikaappi, kylpyhuonekaapisto, pesukoneliitäntä ja lattialämmitys.
Säilytystilat
Häkkivarasto ja kaapistot
Tehdyt remontit
Tornitalojen korjaushistoria: 2008-2010 -linjastosaneeraus täydellisenä peruskorjauksena uusien sisältäen kaikki tonttijohdot, viemärit, käyttövesijohdot, sähkökaapeloinnit, antenni- ja tietoliikennekaapeloinnit, uusien normien mukaisesti uusitut märkätilat kalusteineen, porrastilojen pinnat ja valaistus uusittiin, saunaosastot uusittiin, yleisiä tiloja korjattiin, poistoilmajärjestelmä nuohottiin ja kunnostettiin, kattoparvekkeet vesieristettiin uudelleen, autonpesutalli kunnostettiin, yhtiön yleisvalaistus uusittiin sekä tehtiin merkittävä määrä pieniä kunnostuksia yhtiössä. 2011 Valaistuksien kokonaisuudistus sekä poistoilmajärjestelmän päivityshuolto 2012 Tontin hoitosuunnitelmaa jatkettiin puustoa hoitamalla ja rakenteilla. Laadittiin pelastuslain mukainen pelastussuunnitelma. 2013-14 Kattorakenteiden huoltomaalaukset valmistuivat ja jatkettiin kylmiöiden uusimista 2015 Uusittiin rakennusten sisäänkäyntipalo-ovet, jatkettiin piha-alueiden kunnostusta, uudistettiin valvonta- ja turvajärjestelmiä, korjattiin betonirakenteita 2016 Kunnostettiin ulkoalueita sekä ulkoaluerakenteita, uusittiin hissihälytysten siirrot ja lisättiin turvavalvontaa, valaistuksia parannettiin 2018 Valmisteltiin julkisivujen peruskorjausta ja aloitettiin kylmäkellarien uusimisia. 2019 Julkisivuhankkeen suunnittelu, kaavakehityshanke ja yksi kylmäkellari valmistui 2020–22 Julkisivujen, ikkunoiden ja ovien uusiminen sekä parvekkeiden kunnostaminen ja uusiminen. Sisäänkäyntien korjaaminen esteettömäksi ja sisäänkäyntikatosten pidentäminen. Vesikaton uusiminen ja ullakkoparvekkeiden kattaminen. IV- koneiden uusiminen ja varustaminen LTO-järjestelmällä, salaojituksien uusintaa, A-B talon piipun purku. (Tornitalot) 2023Patteriverkoston tasapainotus ja säätö. (Tornitalot) 2024 GH ja EF talojen takana olevien portaiden saneeraus ja lisäksi jätepisteen vieressä ja A-talon pihakannelle nousevien pienten porras askelmien korjaukset.
Tietoliikennepalvelut
DNA, 10M

Hinta

Velaton hinta
184 900 €
Myyntihinta
184 900 €
Neliöhinta
5 136,11 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
158,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
163,20 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Muu vastike: 4,80 € / kk Lisätietoja maksuista: Sähkö kulutuksen mukaisesti omalla sopimuksella. Vesi kulutuksen mukaisesti (kylmä 3,7 € / m³, lämmin 10 € / m³).

Rakennusvuosi
2020
Huoneistojen lukumäärä
340
Liiketilojen pinta-ala
96 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: B2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 05.04.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Keskitetty ilmanvaihtojärj./jäähdytetty tuloilma
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1,93 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Varsinais-Suomen isännöintitalo Oy, Antti-Ville Heikkilä, 0207229965
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, hyvät pyöräilytiet ja sujuvat yhteydet omalla autolla
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö, Vesikiertoinen lattialämmitys