Tarjouskauppakohde

398 000 €104 m²

Yliopistonkatu 2, VI kaupunginosa, Turku4h, k, kph, p, p, lasp, wc

Velaton hinta
398 000 €
Hoitovastike
379,60 € / kk
Asuinpinta-ala
104 m²
Huoneita
4
Kerros
2 / 5
Rakennusvuosi
1961
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
VI kaupunginosa
Kaupunki
Turku

Ajaton ja elegantti kulmahuoneisto Aurajoen äärellä

Aurajoen rauhallisessa rantamaisemassa, vain 500 metrin päässä Turun torista, sijaitsee tämä poikkeuksellisen hieno kulmahuoneisto, jossa yhdistyvät urbaani elämäntapa ja laadukas asuminen. Jokirannan upeat näkymät, hiljainen sijainti ja keskustan palveluiden välitön läheisyys tekevät kokonaisuudesta harvinaisen houkuttelevan.

Asunto avautuu kolmeen ilmansuuntaan, ja suuret ikkunapinnat kehystävät maisemia valolla ja avaruudella. Huolella suunniteltu pohjaratkaisu on sekä esteettinen että käytännöllinen – kolme makuuhuonetta tarjoavat joustavuutta perheelle, työskentelyyn tai vierastilaksi. Yleisilme on moderni ja ajattoman tyylikäs, ja asunnon hyvä kunto mahdollistaa suoran muuttovalmiuden.

Taloyhtiö on arvostettu ja erinomaisesti hoidettu. Merkittävät perusparannukset on jo tehty: talon perustukset on vahvistettu ja linjasaneeraus toteutettu, mikä tuo asumiseen pitkäaikaista huolettomuutta ja turvallisuutta. Tämä koti on valinta sinulle, joka arvostat laatua, kestävää rakennetta ja harkittua designia – tinkimättä rauhasta tai sijainnista.

Tarjouskauppakohde

Tarjouskaupassa tarjoukset tehdään lähtöhinnasta ylöspäin.

Lähtöhinta
398 000 €
Uusin kirjallinen tarjous
-

Perustiedot

Sijainti
Yliopistonkatu 2, 20100 Turku
Kaupunginosa
VI kaupunginosa
Kohdenumero
33305973
Kerros
2 / 5
Asuinpinta-ala
104 m²
Tontin pinta-ala
6 612 m²
Kokonaispinta-ala
104 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
4h, k, kph, p, p, lasp, wc
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Varusteet: jääkaappipakastin, astianpesukone. Työtaso: laminaattitaso. Liesi: mikroaaltouuni, induktioliesi, erillisuuni, liesituuletin suodattimella. avokeittiö. Ruokailutila: Avokeittiön yhteydessä arkiruokailutila
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke, Sisäänvedetty parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Kaakko
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: WC, suihku, suihkuseinä, lattialämmitys, pesukoneliitäntä, peilikaappi, allaskaappi
Näkymät
Kulmahuoneisto, Aurajoki, Yliopistonkatu, kaakko, luode, kaakko, itä
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys (12.06.2025): Piha: Aitaaminen Parvekkeet: Korjaussuunnittelu talot 1, 3 ja 4 Ikkunat ja ulko-ovet: Ikkunoiden uusiminen Ilmanvaihto: Tuloilman saannin parantaminen Väestönsuoja: IV-laitteiden uusiminen
Tehdyt remontit
- Perustusten vahvistaminen III-talo 1981 ja IV-talo 1996. - Rantatalon katon uusiminen 2003 ja maalaus 2005. - Hissien uusiminen 2008. - II-talon parvekekorjaus sekä III- ja IV- talojen Yliopistonkadun julkisivujen lämpörappaus 2006. - I- ja II-talojen julkisvukorjaus 2010 ja 2011. - Perustusten uusiminen talot I ja II 2011-2012. - VSS kunnostus 2011. - II-talon kylmiön uusiminen ja talopesulan kunnostus 2012. - II-talon pohjaviemärin ja kellarivesijohtojen uusiminen 2012. - Lämmönvaihtimien uusiminen ja pihavalaistuksen parannus 2013. - D- ja E- portaiden vesijohtonousujen uusiminen 2013-2014. - Talojen II-IV kattojen pinnoitus 2014. - Talon IV pihapäädyn maalaus 2014. - Yläpihan asfaltointi 2015. - Pitkien parvekelinjojen (talot I,III,IV) betonipaikkaukset 2015-2016 ja kaidemaalaukset 2017 - Linjasaneeraus ja LTO 2020-2022 - Porraskäytävien ulko-ovien ja lukitusten uusiminen 2022 - Lämmityksen perussäätö ja patteriventtiilien uusiminen 2022 - Autolatausinfran rakentaminen ja pihavalaistus 2024

Velaton hinta
398 000 €
Neliöhinta
3 826,92 € / m²
Velkaosuus
84 010,73 €

Vastikkeet

Hoitovastike
379,60 € / kk
Pääomavastike
626,08 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 005,68 € / kk

Rakennusvuosi
1961
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1961
Kerroksia
5
Energialuokka
D2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto, Lämmöntalteenotto
Tontin koko
6 612 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Turun Kiinteistöässä Oy
Isännöinti
Tommy Dahlberg 045 595 2733 Kiinteistöpiste Vuori Maariankatu 4 c, 2100 Turku tommy.dahlberg@kpvuori.fi
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Turun kaupunki
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys, Vesikiertoinen lattialämmitys