69 000 €100 m²

Hasontie 530, Onkamo, Tohmajärvi4h+k+psh+vh

Myyntihinta
69 000 €
Asuinpinta-ala
100 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1950
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Kaupunginosa
Onkamo
Kaupunki
Tohmajärvi

Arvostatko luonnon läheisyyttä ja rauhallista ympäristöä? Tämä kodikas talo ja pihapiiri sijaitsevat metsän ympäröimänä. Lähimpänä taloa sijaitsevassa aittarakennuksessa kaksi huonetta ja autokatos. Viereisessä autotallissa kiinteistön tilava paja- tai huoltotila sekä toinen autokatos. Alempana pihatien varressa saunaihmisen onnenmaa; upea perinteinen ulko- sekä savusauna. Grillikatos keskemmällä pihaa ja tilan takalaidassa rakoliiteri.

Talo on vanhimmalta osaltaan (1950) hirsirunkoinen. Laajennuksia tehty kahdessa vaiheessa 1992 ja 1995, jolloin rakennus saavutti nykyiset mittansa ja varsin väljät asuintilat. Tuvan lisäksi makuuhuoneita on kolme ja perimmäisenä rakennuksessa lasitettu kuisti. Tuvassa huomio kiinnittyy helposti näkyvissä oleviin vaikuttaviin katon kannatinrakenteisiin. Remonteista viimeisimpänä toteutettu kylpyhuoneen täysremontti 2024. Lämmitys pääasiallisesti puulla. Talossa on kaksi tulisijaa: tuvassa leivinuuni ja yhdessä huoneessa vuolukivitakka. Lisäksi kaksi ilmalämpöpumppua. Tarkistettu sähkönkulutus edelliseltä vuodelta oli 7.000kWh.

Tässä asuinpaikka, josta on vaikea olla pitämättä!

Perustiedot

Sijainti
Hasontie 530, 82360 Tohmajärvi
Kaupunginosa
Onkamo
Kohdenumero
80499676
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
100 m²
Tontin pinta-ala
5 250 m²
Kokonaispinta-ala
114 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h+k+psh+vh
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi ja astianpesukone. Remontti noin 10 vuotta sitten.
Terassin kuvaus
Etupihan puolella.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi, lattialämmitys, bidee-suihku ja wc-istuin. Pesutilojen kuvaus: Uusittu remontoimalla 2024.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot, kylmä ulkovarasto ja aitta. Lisätietoja säilytystiloista: Kaapistoja eteis -ja käytävätiloissa sekä makuuhuoneessa.
Tehdyt remontit
Peruskorjaus- laajennus, vesikäymälän rakentaminen sekä viemäröinti 1992 / Toinen laajennus 1995 / Toinen ilmalämpöpumppu 2023 / Kylpyhuoneremontti 2024
Asunnossa sauna
Ei
Saunan lisätiedot
Kiinteistöllä ulkosauna ja savusauna.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Tohmajärven palvelut noin 25km. Joensuun keskusta noin 50km.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Kotoisa metsän keskellä sijaitseva kiinteistö on asiallisessa kunnossa. Asuinrakennuksen päädyssä (laajennusosa) hieman keskeneräisyyttä ulkopinnassa. Autotallin takaseinän perustus hieman antanut periksi. Rakoliiterin siirto kokonaan oman kiinteistön puolelle.
Kohde on
Kiinteistö
Kiinteistötunnus
848-402-2-268
Postitoimipaikka
Tohmajärvi

Hinta

Myyntihinta
69 000 €

Muut maksut

Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Sähkönkulutus (2025) 7.000kWh.
Kiinteistövero
304 € / vuosi

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Rakennuksen kuvaus
Asuinrakennus, aitta, autotalli, grillikatos, ulkosauna, savusauna, rakoliiteri, sähköliittymä sekä oma tontti (tila).
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Rakennusvuosi
1950
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1950
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
Hirsi ja puu
Kattomateriaali
Pelti
Kattotyyppi
Harjakatto
Energiatodistus
Ei lain edellyttämää energiatodistusta
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
5 250 m²
Kaavatilanne
Kaavoittamaton
Alueen kuvaus
Tontti loiva harjanne. Pääosin nurmikkoa. Kaksi omenapuuta, istutettuja kuusia, tuijia ja marjapensaita.
Muut rakennukset
Autotalli. Aittarakennus (uudisrakennus Rv. 2000) (aitta+h+ak), lattia lehtikuusi ja mäntylankku, sähköt vedetty / Autotalli ja huoltotila, sähköt, voimavirta, päädyssä traktorikatos / Grillikatos, jossa sähköt / Ulkosauna (Rv. 1988), hirsikehikko, lehtikuusipaneeli, lauteet ja muu remontti valmistui 2018, vesi kaivosta, sähköt vedetty / Savusauna, osin hirsikehikko + lautarakenteinen / Rakoliiteri (Rv. 2010) /
Pihan kuvaus
Enimmäkseen nurmikkoa. Kiinteistölle oma tieliittymä Hasontieltä. Kaksi omenapuuta, istutettuja kuusia ja kaksi marjapensasta.
Lämmitys
Puu, Ilmalämpöpumppu
Lisätietoja lämmityksestä
Puu, Ilmalämpöpumppu, Levinuuni + takka
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Muut tilat
Tuulikaapissa laattalattia + lattialämmitys.
Keittiön lattia
Lauta
Keittiön seinä
Maali
Makuuhuoneen lattia
Lauta ja laminaatti
Makuuhuoneen seinät
Tapetti, maali ja puolipaneeli
Kylpyhuoneen lattia
Laatta
Kylpyhuoneen seinät
Kaakeli
Olohuoneen varusteet
Tupa
Olohuoneen lattia
Lauta
Olohuoneen seinät
Maali
Ominaisuudet
Kohde myydään kalustettuna: Ei

Tekniset tiedot

Vesi ja jätevesi
Vesijohto: Oma kaivo.
Viemäröinti
2 sakokaivoa + imeytys.