189 000 €92 m²

Kanjoninkatu 15 A, Hervanta, Tampere4h, k, kph, s, erill. wc, las.parveke ( yj:n mukaan 4h+k+s)

Velaton hinta
189 000 €
Hoitovastike
404,80 € / kk
Asuinpinta-ala
92 m²
Huoneita
4
Kerros
3 / 4
Rakennusvuosi
1986
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hervanta
Kaupunki
Tampere

Nyt myynnissä juuri putkiremontoidusta taloyhtiöstä ylimmän kerroksen perheasunto.

Tervetuloa viihtymään Hervannan parhaalle paikalle Kanjoninkadulle, ylimmän kerroksen kulmahuoneistoon! Tämä koti vapautuu heti kaupanteossa.

Tämä tilava ja toimivapohjainen kolmen makuuhuoneen asunto on erinomainen koti perheelle. Hissitalon kolmannessa kerroksessa sijaitseva asunto tarjoaa sujuvat puitteet arkeen, runsaasti säilytystilaa sekä väljät ja valoisat oleskelutilat. Kodin ehdottomiin vahvuuksiin kuuluu juuri valmistuneen putkiremontin yhteydessä täysin uusittu tyylikäs kylpyhuone- ja saunaosasto, joka tuo arkeen ripauksen hotellitunnelmaa. Lisäksi asunnossa on toinen erillinen wc helpottamassa perheen päivittäisiä toimia.

Tilava keittiö tarjoaa loistavat puitteet yhdessäoloon ja ruokailuun. Tilaan mahtuu hienosti isompikin ruokapöytä. Keittiö nivoutuu luontevasti olohuoneeseen, mikä tekee kodista avaran ja viihtyisän. Olohuoneeseen asennettu ilmalämpöpumppu lisää asumismukavuutta erityisesti kesäaikaan. Lasitettu parveke toimii mukavana lisätilana pitkälle syksyyn.

Asunto Oy Tampereen Kanjoninkatu 15 on vuonna 1986 valmistunut, omalla tontilla sijaitseva hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa on 32 huoneistoa. Lämmitysmuotona on kaukolämpö. Yhtiössä on siistit yhteiset tilat sekä yhteensä 24 autopaikkaa. Takapihalta löytyy viihtyisä oleskelupiha ja päiväkodin leikkipaikka.

Sijainti on erinomainen erityisesti lapsiperheille, sillä Kanjoninkatu kuuluu Hervannan halutuimpiin alueisiin. Läheltä löytyvät kaupat, koulut, päiväkodit sekä sujuvat liikenneyhteydet joka suuntaan. Uimahalli on noin 500 metrin päässä ja hienot ulkoilu- ja lenkkeilymaastot alkavat lähes kotiovelta.

Tämä koti yhdistää toimivan pohjaratkaisun, loistavan sijainnin ja huolettoman asumisen eli täydellinen valinta perheelle! Varaa oma perhekohtainen esittelyaikasi.

Kohteen myynti ja lisätiedot:

Eeva Puntala, Herrainmäki LKV 0504966170 | eeva@herrainmaki.fi

Perustiedot

Sijainti
Kanjoninkatu 15 A, 33720 Tampere
Kaupunginosa
Hervanta
Kohdenumero
21978621
Kerros
3 / 4
Asuinpinta-ala
92 m²
Tontin pinta-ala
2 032 m²
Kokonaispinta-ala
92 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
4h, k, kph, s, erill. wc, las.parveke ( yj:n mukaan 4h+k+s)
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi, pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone, kiinteät valaisimet. Keittiö on uusittu aikaisemman omistajan toimesta noin 15 v sitten. Tiskikone, jääkaappi ja pakastin on uusittu lähivuosina.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapisto.
Tulevat remontit
2026: Patioiden aitojen uusiminen, korvausilmaventiilit tuuletusikkunoihin. 2027: Parvekkeiden, ikkunoiden ja julkisivun kuntotutkimus, kuntoarvio/ 10v PTS. 2028: Elementtisaumojen uusiminen. 2029: Ikkunoiden ja parvekeovien uusinta/korjaustyöt. 2031: Hissien uusiminen
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: Elementtisaumaukset kulmien osalta 2010 Lukitus 2012 Lämmönsiirrin uusittu ja lämmitysverkosto perussäädetty. Venttiilit ja termostaatit uusittu 2014 Huopakate uusittu 2014 Hissit korjaustöitä 2015 Porraskäytävän maalaus 2015 Putkiston ja kylpyhuoneiden kuntotutkimus (LVIS) 2020 Sähköjärjestelmän kuntoarvio 2022 Asbesti- ja haitta-ainekartoitus 2022 Maalämpö suunnittelu 2022 Käyttövesiputkiston- ja kosteidentilojen hankesuunnittelu 2022/2024 Käyttövesi- ja kosteiden tilojen uusiminen, joka sisälsi palovaroittimet, EC-koneet, tietoliikenne verkko CAT 6, huoneistokohtaiset vesimittarit 2025 Jätepiste syväkeräys 2025

Velaton hinta
189 000 €
Myyntihinta
138 258,97 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 054,35 € / m²
Velkaosuus
50 741,03 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Linjasaneeraus RL 3, 50 741,03 € per 31.5.2026

Vastikkeet

Hoitovastike
404,80 € / kk
Pääomavastike
378,84 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
783,64 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
24 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Taloyhtiön osakeluettelo on siirretty huoneistotietojärjestelmään. Ostajan tulee hakea omistusoikeutensa rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta kahden kuukauden kuluessa kauppakirjan allekirjoituksesta ja paperinen osakekirja on toimitettava Maanmittauslaitokselle mitätöitäväksi. Ostaja vastaa kaikista omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Tampereen Kanjoninkatu 15
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1986
Huoneistojen lukumäärä
32
Kerroksia
4
Energialuokka
E2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
2 032 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kotikatu Oy
Isännöinti
INNA Tampere Satu Ylipää | satu.ylipaa@inna.fi

Pysäköintitilan kuvaus
piha-autopaikkoja: 24.
Yhteiset tilat
kuivaushuone, urheiluvälinevarasto, Huoneistokohtaiset varastot. Taloyhtiössä muuta: Ilmanvaihtojärjestelmä: koneellinen poisto.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: laatta. Pesutiloissa: laatta. Erillisessä WC:ssä: laatta. Olohuoneessa: parketti. Makuuhuoneessa: parketti. Saunassa: laatta. Seinät: Keittiössä: maalattu. Pesutiloissa: kaakeli. Erillisessä WC:ssä: kaakeli. Olohuoneessa: tapetti. Makuuhuoneessa: tapetti. Saunassa: puu.