298 000 €132 m²

Reuharinkatu 17 A, Reuharinniemi, Tampere5h, k, 2x erill.wc, kph, s, tkh, vh, terassi, var, ak, ap

Velaton hinta
298 000 €
Hoitovastike
435,60 € / kk
Asuinpinta-ala
132 m²
Huoneita
5
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1978
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Reuharinniemi
Kaupunki
Tampere

Tervetuloa Reuharinniemeen – yhdelle Tampereen halutuimmista ja luonnonläheisimmistä asuinalueista. Tämä tilava ja kodikas rivitalokoti tarjoaa harvinaisen yhdistelmän toimivaa perheasumista ja rauhallista ympäristöä sekä loistavia kulkuyhteyksiä aivan Näsijärven läheisyydessä. Alue tunnetaan upeista ulkoilumaastoistaan, venesatamasta sekä rantareiteistä, ja arkea helpottavat sujuvat julkiset yhteydet sekä läheinen ratikkapysäkki.

Kodin alakerta muodostuu avarista ja viihtyisistä oleskelutiloista. Todella tilava olohuone yhdistyy luontevasti keittiöön sekä kulkuun takapihan terassille. Keittiössä on runsaasti tilaa suurelle ruokapöydälle, kivitasot sekä lämminhenkinen tunnelma. Pesutiloihin kuljetaan tunnelmallisen takkahuoneen kautta, jossa avotakka tuo tilaan ainutlaatuista tunnelmaa. Yläkerrassa sijaitsevat kaikki neljä makuuhuonetta, erillinen wc, vaatehuone sekä parveke, luoden rauhallisen kokonaisuuden perheen yksityisiin tiloihin.

+ Sauna, pesuhuone ja tunnelmallinen takkahuone uusittu vuonna 2015 + Taloyhtiössä uusittu ikkunat, ulko-ovet ja lukitus vuonna 2022 + Vuonna 2023 toteutettu laaja julkisivukokonaisuus: elementtisaumat, betonipintojen maalaukset, tiilipäädyt sekä parvekkeiden korjaukset + Suojaisa terassi, autokatos sekä pihapaikka suoraan asunnon edessä + Upeat ulkoilu- ja rantareitit, venesatama sekä Näsijärven läheisyys lähes kotiovelta

Taloyhtiötä on hoidettu pitkäjänteisesti ja merkittäviä remontteja on toteutettu runsaasti viime vuosien aikana, mikä tuo asumiseen huolettomuutta pitkäksi aikaa eteenpäin. Reuharinniemi tarjoaa viihtyisän ja rauhallisen ympäristön, jossa yhdistyvät luonnonläheisyys, hyvät palvelut sekä sujuva yhteys Tampereen keskustaan.

Lisätiedot ja esittelyt Jussi Uusitalo, RAKI, LKV Kiinteistönvälittäjä, Yrittäjä 040 8273 808 jussi.uusitalo@muutoslkv.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Reuharinkatu 17 A, 33410 Tampere
Kaupunginosa
Reuharinniemi
Kohdenumero
80503093
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
132 m²
Tontin pinta-ala
2 800 m²
Kokonaispinta-ala
132 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin huoneiston nykyisen ja rakentamisaikaisen mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta pinta-alasta.

Huoneiston todellinen pinta-ala voi olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi. Hinta ei ole pinta-alaperusteinen.

Eri mittaustapojen vuoksi varaston pinta-ala saattaa sisältyä asuintilojen pinta-alaan.
Huoneiston kokoonpano
5h, k, 2x erill.wc, kph, s, tkh, vh, terassi, var, ak, ap
Huoneita
5
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan. Esim. 2-3 kk kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Todella tilava keittiö, jossa on runsaasti tilaa suurelle ruokapöydälle. Kivitasot tarjoavat kestävän ja käytännöllisen työskentelyalustan kotikokille. Tyylikäs valaistus ja lämpimät sävyt tekevät tilasta viihtyisän kokonaisuuden. Keittiöstä avautuu näkymä takapihalle.

Varustus: keraaminen liesi, liesituuletin (huippuimurilla), astianpesukone, jääkaappi, arkkupakastin ja kiinteät valaisimet.

Lattiapinnat laminaattia, seinäpinnat tapetti osin maalattu.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Pesutiloihin kuljetaan tunnelmallisen takkahuoneen kautta, jossa avotakka tuo tilaan lämpöä ja viihtyisyyttä. Kylpyhuoneen ja takkahuoneen välinen lasiseinä tekee kokonaisuudesta tyylikkään ja näyttävän. Sauna, pesuhuone ja takkahuone on uusittu vuonna 2015.

Varustus: suihku, pyyhekuivain, kiinteät valaisimet ja lattialämmitys.

Lattia- ja seinäpinnat laatoitettu. Erillisten WC:n lukumäärä: 2. Erillisen WC:n kuvaus: Kaksi erillistä wc:tä, yksi molemmissa kerroksissa. Alakerran wc:n yhteydessä on tila pyykinpesukoneelle. Alakerran wc:n kalusteet on uusittu 04/2021, ja yläkerran wc:hen on vaihdettu wc-istuin sekä asennettu peilikaappi vuonna 2023.

Alakerran wc:n varustus: wc-istuin, bidee, allaskaappi, peili, pesukoneliitäntä, kaapistot ja kiinteät valaisimet.

Lattia- ja seinäpinnat laatoitettu.

Yläkerran wc:n varustus: wc-istuin, bidee, allaskaappi, peilikaappi, kaapistot ja kiinteät valaisimet.

Lattia- ja seinäpinnat laatoitettu osin maalattu.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Kiinteät kaapistot, kylmä ulkovarasto ja vaatehuone.
Tulevat remontit
2025 Huoneistokohtaisten sähköryhmäkeskusten uusiminen. 2026 Vesi- ja viemärijärjestelmän putkiston seurantatutkimus. 2028 Katosten ja seinäpeltien saumausten tarkistus 2033 Katosten seinäpeltien saumausten tarkistus/ uusinta
Tehdyt remontit
2001 Parvekesaneeraus 2005 Autokatosten ja ulkovarastojen katot 2008 Kaukolömpö 2008 Katon piippujen ja kattoventtilien eristeiden korjaus 2008 LVISR-tekninen kuntoarvio 2010 Poistoilmakanaviston ja takkojen puhdistus 2011 Kattohuovan vaihto, piippujen hatut ja kattojen reunapellit 2015 Ikkunatilanteen kartoitus 2016 Ikkunoiden huoltokorjaus 2017 Viemäreiden kuvaus 2017 Kuntoarvio 2017 Huoneistokatselmukset 2018 Lämpökuvaus huoneistot A ja G 2019 Julkisivun, parvekkeiden ja ikkunoiden kuntotutkimus 2019 Katon kuntotutkimus 2019 Käyttövesiputkiston, vesikalusteiden, lämmitysputkien kuntotutkimus 2020 Hulevesijärjestelmän rakentaminen 2022 Ikkunoiden, ulko-ovien ja lukituksen uusiminen. 2023 Jätepisteen laajentaminen. 2023 Huippuimureiden uusinta/ IV-koneiden uusiminen. 2023 Tiilipäätyjen eristäminen ja uusinta. 2023 Parvekkeiden betonikorjaus ja pinnoitus 2023 Betonielementtien maalaus ja reunapellitysten uusinta 2023 Elementtisaumauksen uusinta 2023 Autokatosten laudoitusten ja tolppien uusinta ja maalaus 2024 PIhan asvaltointi. 2025 Palovaroittimien hankinta.
Saunan lisätiedot
Sauna on erityisen tunnelmallinen.

Varustus: sähkökiuas, lauteet ja kiinteät valaisimet.

Lattiapinnat laatoitettu, seinäpinnat paneelia.

Velaton hinta
298 000 €
Myyntihinta
247 310,63 €
Neliöhinta
2 257,58 € / m²
Velkaosuus
50 689,37 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
435,60 € / kk
Pääomavastike
425,04 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
860,64 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
22 € / hlö / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Tuulipurje
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Kaapeli-TV. Yhtiön välittömään hallintaan jäävät lämmönjakohuone ja varastotiloja.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1978
Huoneistojen lukumäärä
7
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1978
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 13.02.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poistoilmanvaihtojärjestelmä
Tontin koko
2 800 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Kiinteistö-Tahkola Tampere Oy, Minna Jatko, minna.jatko@kiinteistotahkola.fi
Kaavoitustiedot
Tampereen kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö, Vesikiertoinen patterilämmitys

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Yhtiöllä 7 toteutettua autopaikkaa.
Muut tilat
Takkahuoneen varustus: avotakka, lattialämmitys ja kiinteät valaisimet. Lattiapinnat laattaa, seinäpinnat laatoitettu osin maalattu.
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Yhteensä neljä makuuhuonetta, jotka sijoittuvat luontevasti yläkertaan luoden rauhallisen oman tilansa. Alakerta puolestaan jää arjen yhteisiin oleskelutiloihin. Lattiapinnat laminaattia, seinäpinnat maalattu osin tapetoitu.