389 000 €105,5 m²

Ratakistonkatu 29, Villilä, Tampere4h, k, kph, s, wc, p, terassi

Velaton hinta
389 000 €
Hoitovastike
406,18 € / kk
Asuinpinta-ala
105,5 m²
Huoneita
4
Rakennusvuosi
2007
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Villilä
Kaupunki
Tampere

Arvostatko järven läheisyyttä, turvallista asuinaluetta ja hyviä ulkoilureittejä? Asunto Oy Tampereen Villilän Tuulitukka sijoittuu kauniisti vehreän Saarenkärjen tuntumaan, aivan Pyhäjärven rantamaisemiin.

Tämä viehättävä rivitalokoti on läpikäynyt kattavan ja huolellisen remontin vuonna 2022. Kodin pinnat on päivitetty nykyaikaisiksi, ja tyylikäs keittiö kutsuu nauttimaan ruoanlaitosta. Laajat uudistukset takaavat, että koti on heti muuttovalmis ja vailla huolta remonttitarpeista.

Kodin pohjaratkaisu on fiksu; Olohuone, keittiö ja kodinhoitotilat löytyvät alakerrasta. Yläkertaan on sijoitettu makuuhuoneet ja saunatilat. Yläkerran aulatilan lasiovet tuovat muunneltavuutta käyttötarkoitukselle ja tila voikin toimia niin harrastetilana, työhuoneena kuin vaikka kolmantena makuuhuoneenakin.

Ulkoelämästä pääsee nauttimaan omalla takapihalla, joka toimii erinomaisena jatkeena olohuoneelle lämpiminä kuukausina. Isolla, etelään avautuvalla terassilla nautit auringosta koko päivän. Omalta takapihalta voi myös hipsiä näppärästi taloyhtiön laiturille ja pulahtaa kesäpäivinä uimaan Pyhäjärveen.

Yhtiön tonttia viertää Pyhäjärven maisemareitti, jonka pituus on noin 30 kilometriä, reittivalinnastasi riippuen. Yhtiöllä on myös oma uimalaituri sekä venepaikkoja, kaupungin rannassa. Villilä on rivi- ja omakotitalovaltainen asuinalue, jonka palvelut kattavat arkipäivän tarpeet. Villilänsaaren lapsiystävällinen uimaranta sekä Mustavuoren hiihtokeskus sijaitsevat kävelyetäisyydellä.

Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi, niin pääset tutustumaan tähän upeaan kokonaisuuteen paikan päälle. Tervetuloa löytämään uusi unelmien kotisi!

Perustiedot

Kaupunginosa
Villilä
Kohdenumero
39189168
Asuinpinta-ala
105,5 m²
Tontin pinta-ala
1,21 ha
Kokonaispinta-ala
105,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Isännöitsijätodistuksen ja yhtiöjärjestyksen mukaan.
Huoneiston kokoonpano
4h, k, kph, s, wc, p, terassi
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Varusteet: jääkaappi, pakastin, astianpesukone. Työtaso: kivitaso. Liesi: induktioliesi, erillisuuni, liesituuletin suodattimella, mikroaaltouuni. Remontissa 2022 modernisoitu keittiö, josta uusittu mm. kodinkoneet sekä kaapistojen ovet.
Hyvin tilaa ruuanlaitolle sekä niemekkeen ympärillä istumapaikat. Erillinen ruokaryhmä löytyy muutaman askeleen päästä, olohuoneen tasosta.
Parveke
Kyllä
Terassin kuvaus
Asunnossa on terassi. Terassi kattaa lähes koko takapihan. Takapihan suunta on etelään, yhtiön sisäpihan suuntaan.
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: kaksi suihkua. Yläkerrassa erillinen siisti kylpyhuone, kahdella suihkulla. WC: Molemmissa kerroksissa erillinen wc-tila. Varusteet: lattialämmitys, peili, pesuallas, allaskaappi
Säilytystilat
Ulkovarasto
Näkymät
Olohuone ja kaksi makuuhuoneista takapihan suuntaan, etelään. Yksi makuuhuoneista etupihalle, pohjoiseen.
Tulevat remontit
2025 Korjaustarveselvityksen mukaan: 2026 Patteriventtilien uusiminen ja tasapainotus Autotallien lattioiden korjaukset (5kpl) Parvekeritilöiden huoltomaalaus 2026 IV-kanavien nuohous ja säätö
Tehdyt remontit
2024 Sälekaihtimet uusittu 2024 Yläkerran wc-tilan kalusteremontti 2024 Siirtonurmi takapihalle 2023 Sähköauton latauspiste 2022 Laajempi remontti koko huoneistossa: -Takapihan terassi -Sisäkatot maalattiin, lattiat vaihdettiin, kaikki seinäpinnat käsiteltiin -Makuuhuoneen peiliovikaapisto ja toisen makuuhuoneen vaatekaapin ovet uusittiin -Ulkovaraston eristys, varasto on kuitenkin kylmä -Keittiön koneet, sekä kaapinovet -Uusi kiuas -Ilmalämpöpumppu . 2025 Korjaustarveselvityksen mukaan: 2013 Ulkopuolen puuosien maalauksia 2013 Alatalojen tallien edustojen sadevesikaivoijen sullanapito-,kaapelointi 2015 Lämmitysverkoston perussäätö 2016 IV-nuohous ja säätö 2019 Vesikattojen läpivientien ja poimujen korjaus 2020 Rakennusautomaatiojärjestelmän uusinta 2020 Huoneistojen märkätilojen kunnon kartoittaminen 2022 Muurin uusiminen/kunnostus 2023 Julkisivun ja autokatosten puuosien huoltomaalausta 2023 Ulkovalaistuksen uusinta LED -valaistukseksi 2023 Yhden autotallin lattian korjaus 2024 Lämmönvaihtimen uusiminen 2025 Palovaroittimien uusiminen 2025 Sitowisen yläpohjien kuntotutkimuksen mukaiset korjaukset
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Varusteet: sähkökiuas. Seinämateriaali: paneeliseinä. Lattiamateriaali: laattalattia
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Ruokakauppa: K-Market Villilä 1km
Westerin liikekeskus alle 3km
Koulu: Raholan koulu 2km
Päiväkoti: Villilän päiväkoti alle 2km
Pitkäniemen yksityinen luontopäiväkoti lähellä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Tampere
TV-palvelut
Kaapeli-TV
Tietoliikennepalvelut
Palveluntarjoaja: Elisa Talokuitu Ilmoitettu nopeus: 100/50M Pitääkö käyttäjän tehdä oma sopimus palveluntarjoajan kanssa: Kyllä

Hinta

Velaton hinta
389 000 €
Myyntihinta
386 456,97 €
Neliöhinta
3 687,20 € / m²
Velkaosuus
2 543,03 €

Vastikkeet

Hoitovastike
406,18 € / kk
Pääomavastike
38,82 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
445 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 15 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Tietoliikenneyhteysmaksu: 5,80 € / kk. Vuoden 2025 käyttösähkön kulutus ollut 4870 kWh. Lisätietoa velkaosuudesta: Huoneiston 2.543,03€ lainaosuus on RV2 Maalaus-ja valaisinurakka. Laina-aika 30.06.2033 asti, 6kk euribor + 0,78% marginaali Heinäkuussa 2026 jyvitetään osakkaille myös välikattokorjausten laina 34.300€, joka asunnon B 13 osalta tarkoittaa 985,34€ lainaosuutta. Lainan voi maksaa pois kerralla, tai maksaa sitä rahoitusvastikkeena kuukausittain. Rahoitusvastike tulee olemaan 19,20€/kk. Laina-aika 5 vuotta, korko 12kk euribor + 1,2% marginaali..

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Tampereen Villilän Tuulitukka
Lisätietoa taloyhtiöstä
Yhtiössä on valmius sähköauton lataukseen. Sähkön latausmaksu 0,12 €/kWh
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
2007
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Betoni. Betoni/Puu
Kattomateriaali
Huopakate
Kattotyyppi
Pulpettikatto
Energialuokka
C2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen tulo, Koneellinen poisto
Tontin koko
1,21 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Kotikatu Oy
Isännöinti
Isännöitsijätoimisto Pirkanmaan Ammatti-Isännöinti Oy Sarvijaakonkatu 5b A, (4. kerros) 33540 Tampere Isännöitsijä Leena Laksola 0400 514 503
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Tampereen kaupunki
Liikenneyhteydet
Sujuvat yhteydet omalla autolla, bussipysäkki 300m.
Pihan kuvaus
Asunnossa on piha. Omassa pihassa kasvaa raparperia, sekä tuottoisa punainen karviaispensas.