175 000 €53,1 m²

Sammonkatu 27 F, Kaleva, Tampere2h, k, kph, lasit.parveke

Velaton hinta
175 000 €
Hoitovastike
255,42 € / kk
Asuinpinta-ala
53,1 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 6
Rakennusvuosi
1960
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kaleva
Kaupunki
Tampere

Avara kaksio!

Tämä valoisa läpitalon koti sijaitsee ihan Kalevan ytimessä, josta on erinomaiset kulkuyhteydet keskustaan. Asunnon kolmas kerros tarjoaa rauhallisuutta ja lasitettu parveke tuo mukavasti lisätilaa ja viihtyisyyttä.

Asunto on siistissä kunnossa ja pintoja sekä värimaailmaa on myös helppoa muokata mieleisekseen. Keittiö ja ruokailutila on avattu halutusti osaksi tilavaa olohuonetta. Valo pääsee kulkemaan esteettä läpi huoneiston. Makuuhuone on mukavan kokoinen ja säilytystilaa on kivasti. Kylpyhuone on kaakeloitu ja siellä on liitäntä pesukoneelle.

Vuonna 1960 valmistunut taloyhtiö on hyvin hoidettu ja vastike on maltillinen. Taloyhtiössä on tehty laajasti remontteja, mikä lisää asumismukavuutta ja turvallisuutta. Tulevat suunnitellut kunnostukset varmistavat, että yhtiö pysyy hyvässä kunnossa myös tulevaisuudessa. Tontin vuokrasopimus on voimassa vuoteen 2068.

Kaleva on eläväinen kaupunginosa, jossa on runsaasti palveluita ja viihtyisiä puistoalueita. Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän lämminhenkiseen kotiin.

Tätä kodikasta asuntoa esittelemme vain yksityisnäytöin. Tiedustelut ja esittelyvaraukset: Sari Uusitalo, LKV / 050 501 0667 tai sari.uusitalo@roof.fi

Get a roof. www.roof.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Sammonkatu 27 F, 33540 Tampere
Kaupunginosa
Kaleva
Kohdenumero
80502896
Kerros
3 / 6
Asuinpinta-ala
53,1 m²
Kokonaispinta-ala
53,1 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, lasit.parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
viimeistään 1 kk kaupanteosta/sop. mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone ja liesi. Liesi: Keraaminen liesi.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, pesukoneliitäntä, pesuallas, allaskaappi, peili ja wc-istuin.
Säilytystilat
Kaapistot, vinttikomero ja kellarikomero
Tulevat remontit
Pihasuunnittelu 2025 IV-järjestelmän tasapainotus 2025 Lämmitysjärjestelmän tasapainotus 2025-2026 Käyttövesijohtojen sekä viemäriverkoston kuntokartoitus 2027 sähkölinjaston kuntokartoitus 2026-2027
Tehdyt remontit
1989 Putket uusittu 1998 Ikkunamaalaus 2000 Kaukolämpölaitteisto uusittu 2002 Lämmitysverkoston venttiilien saneeraus 2009 Pohjaviemärit uusittu 2011 Viemäreiden pinnoitus 2013 Vesikattojen uusiminen sekä peltikaton uudelleen pinnoitus 2014 Lukostojen uusiminen (Ilog) 2015 Vanhojen öljysäiliöiden tyhjennys ja purkaminen 2017 julkisivujen, ikkunoiden, parvekkeiden ja lämmöntalteenoton hanke- ja toteutussuunnittelu 2018-2019 Julkisivusaneeraus (julkisivut, ikkunat, parvekkeet, parvekeovet) 2019 LTO:n ja maalämmön (2 kaivoa) asennus, ilmastointiventtiilien uusinta, IV.nuohous ja tasapainotus. Autolämmityskoteloiden uusiminen hybridilatauksen soveltuviksi. 2019 Sadevesiviemäröinnin uusinta Sammonkatu 27 (sisäpiha) 2022 Luhtitalon vesikaton uusiminen ja lisäeristys. Käyttövesijohtojen kuntokartoitus. Viemäreiden kuntokartoitus ja korjaussuunnitelman mukaiset toimenpiteet. Huoneistojen vesikalusteiden tarkastus. Lämmönvaihtimen uusiminen. Pihan viheralueiden siistiminen. 2023 Lämmöntalteenoton poistoilmapuhaltimen vaihto 2024 Hissien modernisointi 2024 Kaukolämpökeskuksen uusiminen 2024 Puiden kaatoa pihasta 2025 Palovaroittimet asennettu 2025 Kellarikäytävät ja portaat sekä ullakkotasot maalattu ja tasoitettu
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
K-Market Kaleva n. 350 m
Prisma Kaleva n. 1,3 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Tampere
Tietoliikennepalvelut
DNA, 50/100M, laajakaista

Hinta

Velaton hinta
175 000 €
Myyntihinta
150 327,33 €
Neliöhinta
3 295,67 € / m²
Velkaosuus
24 672,67 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
255,42 € / kk
Pääomavastike
177,17 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
436,09 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
14,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
26 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 3,50 € / kk Lisätietoja maksuista: Autopaikka sähkö 25,00 €/kpl Autopaikka talli 90,00 €7kpl Kuntosali 40,00 €/kpl Yhtiökokous on myöntanyt hallitukselle valtuutuksen periä tai jättää perimättä enintään 2 kk ylimääräinen hoitovastike taloudellisen tilanteen niin vaatiessa sekä muuttaa pääomavastiketta enintään lainankulun/korkojen muutoksien vastaavaksi.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy. Sammonkatu 25-27
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yj 17§ Parvekelasit Vastuu osakkeenomistajien jälkikäteen rakentamien huoneistokohtaisten parvekelasien korjaamisesta, kunnossapidosta, siitä aiheutuneista ylimääräisitä kustannuksista ja mahdollisista vahingoista kuuluu osakkeenomistajalle. Taloyhtiön kiinnitykset: 4 552 100 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1960
Huoneistojen lukumäärä
114
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1960
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 17.02.2035
Isännöinti
Pirkanmaan Ammatti-Isännöinti Oy, Janne Harju, 0440475016
Kaavoitustiedot
Tampereen kaupunki / kaavoitus Frenckellinaukio 2 B, 33100 Tampere puh. 041 7308168 tampereenpalvelupiste@tampere.fi https://kartat.tampere.fi/oskari/
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet