265 000 €60 m²

Sepänkatu 11, Pyynikki, Tampere2h, k, rt, palvelijanhuone, wc/kph, et

Velaton hinta
265 000 €
Hoitovastike
240,56 € / kk
Asuinpinta-ala
60 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 5
Rakennusvuosi
1946
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Pyynikki
Kaupunki
Tampere

Viidennen, ylimmän kerroksen kodin ikkunoista avautuvat upeat näkymät kattojen yli Pyynikin rinteelle. Huoneisto on läpitalon koti, ja ruokailutilasta, keittiöstä sekä palvelijanhuoneesta avautuvat näkymät suojaisalle korttelin sisäpihalle. Nämä maisemat kannattaa tulla kokemaan paikan päälle!

Vuonna 2023 täysin remontoitu koti huokuu harkittua laatua ja ajattomuutta. Keittiö on toteutettu tyylikkäästi kvartsitasoin ja integroiduin kodinkonein. Huoneiston sähköt on uusittu remontin yhteydessä, mikä tuo asumiseen huolettomuutta. Kokonaisuus on viimeistelty modernilla, mutta talon henkeä kunnioittavalla tyylillä. Tämä on koti, jossa jokainen neliö tuntuu käytännölliseltä ja harkitulta.

Asunto-Osakeyhtiö Pirkantalossa historia ja huolenpito kulkevat käsi kädessä. Vuosien varrella tehdyt kattavat kunnossapitotyöt tekevät asumisesta turvallista ja vakaata, ja kunnossapitosuunnitelma ulottuu pitkälle tulevaisuuteen.

Sijainti Pyynikin ja Amurin rajalla tarjoaa erinomaiset palvelut kävelyetäisyydellä. Vieressä avautuvat upeat ulkoilumaastot ja harjun maisemat, mutta samalla olet vain lyhyen matkan päässä keskustan kattavista palveluista.

Tässä kodissa yhdistyvät laadukas remontointi, keskieurooppalainen kattomaisema sekä sijainti hyvien kulkuyhteyksien äärellä.

Tämä koti kannattaa nähdä ja kokea itse – ota yhteyttä, kysy lisää ja sovitaan sinulle sopiva esittelyaika!

Tätä helmeä välittää, Marika Tuomainen | 040 705 4940 Kiinteistönvälittäjä, LKV, KiLAT

Perustiedot

Sijainti
Sepänkatu 11, 33230 Tampere
Kaupunginosa
Pyynikki
Kohdenumero
45494619
Kerros
5 / 5
Asuinpinta-ala
60 m²
Tontin pinta-ala
2 552 m²
Kokonaispinta-ala
60 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, k, rt, palvelijanhuone, wc/kph, et
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Huoneisto remontoitu täysin 2023
Lisätietoa vapautumisesta
Viimeistään 1 kk kaupanteon jälkeen.
Keittiön varusteet
Varusteet: jääkaappipakastin, viinikaappi, integroitu astianpesukone. Työtaso: komposiittitaso. Liesi: induktioliesi, erillisuuni. Keittiö remontoitu vuosina 2022 - 2023 jolloin uusittu myös kodinkoneet. Viinikaappi vuodelta 2023 ja pyykinpesukone ehkä vuodelta 2020. Kaapistot Keittiömaailma / Novart Nordic Nature -mallistoa.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: suihku, peili, allaskaappi, kuivauskaappi, WC. Remontoitu vuosina 2022 - 2023.
Säilytystilat
Vintti tai vinttikomero
Näkymät
Keittiö, olohuone ja palvelijanhuone koilliseen, makuuhuone länteen.
Tulevat remontit
Taloyhtiön hallituksen kunnossapitoarvio 2026 - 2030 25.11.2025 2023-2033 Viemärijohdon runko-osuus 2026 Ikkunoiden huoltomaalaus (kustannusarvio 30 000 €), sähkökeskuksen siirtäminen (kustannusarvio 10 000 €) 2026-2031 Vanhoilla tiilillä pinnoitettujen kattolappeiden uusiminen 3 kpl (kustannusarvio 60 000 €) 2027 Pihakannen purkamisen ja liittyvien hankkeiden suunnittelu 2027-2029 Kellarin valurautaisten viemäreiden uusimisen suunnittelu ja toteutus sekä viemäreiden nousujen sukituksen suunnittelu ja toteutus 2028 Pihakannen purkaminen ja siihen liittyvät työt sekä öljysäiliön purkaminen 2031-2041 Vesi- ja viemärijohdot, vesikalusteet
Tehdyt remontit
2023 Muu. Kylpyhuoneen vesieristeet, laatoitus ja maalaus: Kodikas remontit oy Sähkötyöt: Sähköliike Salminen Putkityöt: LVI Klemi Remontin valvoi tekninen isännöitsijä Mikko Haukiranta Pamis Oy:ltä. Remontti kuitattu sähköpostitse valmiiksi 3.3.2023 keittiön ja 18.8.2023 kylpyhuoneen osalta. 2023 Sähkö. Huoneiston sähköt uusittu 2023. Taloyhtiön hallituksen kunnossapitoarvio 2026 - 2030 25.11.2025. Käsitelty syysyhtiökokouksessa 2025. 2025 Palovaroittimet, kiinteistä ja asunnot sekä käyttöveden runkojohdot ja linjaventtiilit uusittu 2024 Energiatodistus, ilmastointihormien nuohous 2023 Pihakannen hankesuunnitelma, vesivahinkokorjauksia 2022 Uusi pelastussuunnitelma, putkistosaneerauksen esihankesuunnitelma, viemäreiden tarkastusluukut ja kuvaus, energiaselvitys. Uusi kiuas (Isännöitsijäntodistukselta 22.04.2026) 2021 Sadevesiviemärit (Sepänkadun osuus), tonttivesijohto. Sepänkadun portti (Isännöitsijäntodistukselta 22.04.2026) 2021-2019 Porrashuoneet 2020 Teatterin vaurioiden purku. Pihakannen pikeäminen (Isännöitsijäntodistukselta 22.04.2026) 2019 Teatterin sisäilmatutkimus 2018 Pihakannen kuntotutkimus (valmistunut 1946) 2017 Yhtiön asunnon korjaus 2016 Teatteritilan korjauksia 2015 Lämmönsiirrin 2014 Pohjavesipumppaamo (teatteri) 2013 Ilmastointihormien puhdistus (Isännöitsijäntodistukselta 22.04.2026) 2012 Lukitus (patentti päättyy 2026 ja mallisuoja 2034) 2011 Saunaosasto 2009 Vesikatto, julkisivut 2000 Tuuletusparvekkeet 1998 Sähkösaneeraus kiinteistö (ei asunnot) 1993 Ikkunat ja parvekeovet 1991 Vesi- ja viemärijohdot, vesikalusteet 1990 Lämmönjaon laitteet (Isännöitsijäntodistukselta 22.04.2026) 1983-1982 Viemärijohdon runko-osuus
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
K-Market Amuri noin 300 m
Sale Amuri alle 600 m
K-Supermarket Kuninkaankulma noin 1 km
Sokos, Lidl sekä Kauppahalli 1 km
Stockmann alle 2 km
K-Citymarket Lielahti noin 4 km
Prisma Lielahti noin 4,5 km

Tampereen kansainvälinen koulu alle 200 m
Lyseon ja Yhteiskoulun lukio noin 500 m
Svenska samskola 700 m
Tredu Santalahdentie 850 m
Wivi Lönnin koulu - Pyynikin koulutalo alle 1 km
Pispalan koulu alle 1,5 km

Touhula 80 m
Tampereen kansainvälinen koulu, esiopetus, alle 200 m
Amurin päiväkoti 350 m
Enkku -päiväkoti 400 m

Tipotien sosiaali- ja terveysasema alle 500 m
TAYS 4 km

Pääkirjasto Metso alle 700 m
Lisätiedot
Ikkunoista kauniit kattomaisemat, rauhallinen talo sekä alue. Raitioliikenne linja kulkee talon edestä, taloyhtiö kuuluu raitiotien tärinän ja runkomelun riskivyöhyke 1 alueelle. Huoneistoon raitioliikenteen äänet eivät kuulu häiritsevästi.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Tampere
TV-palvelut
Kaapeli-TV, DVB-C
Tietoliikennepalvelut
Kiinteä laajakaistasaatavuus, DNA Netti 10/10M perusnopeus

Hinta

Velaton hinta
265 000 €
Myyntihinta
263 207,59 €
Neliöhinta
4 416,67 € / m²
Velkaosuus
1 792,41 €

Vastikkeet

Hoitovastike
240,56 € / kk
Pääomavastike
35,90 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
276,46 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
13,00 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 25 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Talopesulamaksu: 5 € / kerta. Autopaikka, kylmä 25 € / kk Autopaikka, sähkö 30 € / kk Autopaikka, talli 151 € / kk Autopaikka, talli 181,45 € / kk Varasto, sopimuskohtainen Varasto, 43,20 € / kk. Hoitovastike, jyvitetty ala 5,588 jyv.m² Vuoden 2025 syysyhtiökokouksessa myönnettiin hallitukselle valtuudet periä 1-2 kuukauden ylimääräinen hoitovastike taloudellisen tilanteen niin vaatiessa. Vuoden 2025 kevätyhtiökokouksessa päätettiin myöntää hallitukselle valtuudet muuttaa pääomavastikkeita lainahoitokuluja vastaavasti kesken tilikauden taloudellisen tilanteen niin vaatiessa tai salliessa. Lisätietoa maapohjan vuokrasopimuksesta ja vuokra-ajasta: Vuokrankorotus, indeksi. Lisätietoa velkaosuudesta: POV4 Kellarin käyttövesirunkojohtojen saneeraus | 90 818,30 €, huoneiston osuus lainasta 1 792,41 € | 6 kk Euribor + 0,75 % marginaali | korko nyt 2,884 % | koron tarkastus pvm 19.12. | laina päättyy 28.12.2030 | lainaosuussuoritukset rahastoidaan ja kuukausittaiset pääomavastikkeet tuloutetaan | lyhennykset kesä- ja joulukuussa POV1 Julkisivu | 43 165,80 €, huoneiston osuus lainasta 0 € | 12 kk euribor + 1,6 % marginaali | korko nyt 3,715 % | koron tarkastus pvm 01.09. | laina päättyy 28.08.2028 Pankki perii 400 €:n kulut mikäli lyhennys tehdään muina aikoina kuin maksuohjelmassa on sovittu.

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Pirkkatalo
Lisätietoa taloyhtiöstä